Yeni gözlük satın alırken dikkat edilmesi gerekenlerin listesi

Yakın ve uzak gözlüğü, progresif gözlük, spor gözlüğü, okuma gözlüğü veya işyeri gözlüğü: Neleri bilmeniz gerekiyor?

Yeni bir gözlük satın alırken önemli olan nedir? Neleri bilmeniz gerekiyor? Hangi hatalardan kaçınabilirsiniz ve yeni gözlüğünüzden nasıl daha fazla memnun olabilirsiniz? DAHA İYİ GÖRME'nin gözlük satın alma ile ilgili detaylı kontrol listesi: yakın ve uzak gözlüğü, progresif gözlük, spor gözlüğü, okuma gözlüğü veya işyeri gözlüğü için.

Yeni gözlüğünüzü satın almadan önce

Gözlük satın alırken neleri bilmeniz gerekiyor?

Yeni bir gözlük satın almanın en önemli kısmı, size bol zaman ayırabilecek ve detaylı bilgi ve tavsiyelerde bulunabilecek bir optisyen bulmaktır. Gözlük, size ve yaşam stilinize en mükemmel şekilde uygun olması gereken kişisel ve benzersiz bir aksesuardır. Ayrıca, yeni gözlüğünüzle gerçekten iyi görmenizi etkileyen birçok faktör mevcuttur. Optisyeninizle detaylı bir danışma ve soru-cevap şeklinde ilerleyen bir görüşme yapmanın, buna ilave olarak aceleye getirilmeden ve profesyonel uzmanlık çerçevesinde gerçekleştirilecek optimum bir göz muayenesi (refraksiyon) işlemi bu nedenle daha da önemlidir. Refraksiyon süreci sırasında sakin ve rahat hissediyor olmanız gerekir. Örneğin, görme testleri ve refraksiyon işlemi saman nezlesiyle birlikte gözde tahriş de görüldüğünde veya migreniniz tuttuğunda yapılmamalıdır. Göz muayenesi ve refraksiyon işlemi sırasında yapılan hatalar nihai gözlükte düzeltilemez ve hiç bir şekilde mükemmel olmayan az görme konforuyla ve gözlük camı reçetesiyle sonuçlanabilir. Sonuç olarak en kötü durumda hasta yazılan reçeteyi kullanamayacaktır. Bu nedenle bu önemli adımı aceleye getirmeyin ve optometristinizin de acele etmemesi konusunda ısrarcı olun.

Satın aldığınız gözlük ne türden olursa olsun seçiminizi yaparken aşağıdaki noktalar çok önemlidir:

 • Yeni gözlüğünüz hangi kullanım amacına göre tasarlanmıştır?
 • Lütfen hem profesyonel hem de özel olarak gözlüğünüzü kullanacağınız şartları detaylı şekilde tanımlayın.
 • Gözlerinizi etkileyebilecek bir hastalığınız var mı?
 • Eski gözlüğünüzde sevdikleriniz ve sevmedikleriniz nelerdir?
 • Hangi gözlük camı kaplaması uygun olabilir?


Başlangıç noktası doğru gözlük camının belirlenmesidir. Seçtiğiniz çerçevenin

 • kişisel stilinize uyuyor olmasını da akılda tutmak önemlidir, bununla birlikte seçilen çerçevenin görme ihtiyaçlarınıza uygun olması da önemlidir.
 • Sizin için hangi gözlük camı malzemesinin ve gözlük numarasının uygun olduğunu keşfedin. Böylece gözlüğünüz, kullanımı daha rahat, daha iyi bir fonksiyonellikte ve kozmetik avantajları olan bir gözlük haline dönüşecektir.
 • Optisyeninize antirefle kaplamaları, sert kaplamalar, Clean Coat (Kolay Temizleme Katmanı), renkler ve filtreler hakkında danışınız. Bu, ilave fonksiyonellik ve koruma sağlayacaktır ve gözlüğünüzü özel ihtiyaçlarınıza daha da uygun hale getirmeye yardımcı olacaktır.


Çerçeve seçerken önemli olan nedir?


Gözlük camlarına ilave olarak çerçeve de çok önemlidir. Fakat farklı çerçeveleri denerken sadece görünüşten daha fazlasına dikkat edilmesi gereklidir. Gözlüğün tam oturması uzun süreli kullanım ve konfor için son derece önemlidir. Çerçeve yüzünüze tam uymalıdır, kulakların arkası ve burnun üst kısmı gibi temas noktalarında hiçbir baskı hissetmiyor olmalısınız. Optisyen çerçevenin saplarını yüz şeklinize göre uyarlamalıdır, böylece gözlüğünüzü uzun bir süre kullansanız dahi şakaklarınızda hiçbir baskı hissetmezsiniz. Optimum oranda ayarlanmış saplar kulak arkasında uygulanacak çok hafif bir işlem gerektirir, böylece çerçevenin ağırlığının burnun üstüne binmesi önlenmiş olur. Genel bir kural olarak gözlüğünüz, gözlük taktığınızın farkında olmayacağınız bir mükemmellikte uymalıdır.

Çerçeve, kaşlar ya çerçevenin üst tarafının yukarısında ya da tam arkasında kalacak şekilde konumlandırılır. Bu konum en iyi görmeyi sağlar çünkü görmeniz çerçevenin veya gözlük camının kenarından dolayı engellenmez. Çerçevenizin boyutunu seçerken dikkatli olun: İdeal boyut gözleriniz arasındaki mesafe ile göz yuvalarınızın boyutuna göre belirlenir. Ancak çerçeve yüzünüzden çok geniş olmamalıdır ve elmacık kemiklerinizle asla temas etmemelidir. Aksi halde gözlük camları buğulanır ve yüzünüzde baskı noktaları oluşabilir. Büyük çerçeveler şu anda moda ve konforlu bir görüş ile iyi kullanım sağlıyorlar.

1// Tek odaklı veya yakın okuma camları

Tek odaklı veya yakın okuma camları

Eğer ilk defa gözlük kullanacaksanız optisyeninizden farklı türden gözlük camlarını detaylı şekilde açıklamasını isteyin. Yüksek numaralarda, gözlük camlarının ağırlığını ve kalınlığını azaltmak için yüksek indeksli malzemelerin kullanılması size en uygun çözüm olabilir.

Gözlük camları refraksiyon odasında deneme gözlüğü kullanılarak belirlendiğinde acele etmemelisiniz, özellikle de ilk defa gözlük kullanacaksanız seçilen camlardan bakmak, gözlüğü takarken odada yürümek ve hatta normal okuma mesafesinden bir metni okumak için aceleci davranmamalısınız. Antirefle kaplamaları, sert kaplamalar, temizlemeyi kolaylaştıran Clean Coat (Kolay Temizleme Katmanı) vs. gibi gözlük camı güçlendiriciler de dikkat edilecek önemli noktalardır. Optisyeniniz size seçenekleri açıklamaktan memnun olacaktır. Gözlüğünüzü her gün, yedek gözlük veya sadece belirli durumlarda kullanacak oluşunuz özellikle önemlidir. Gözlük camı kaplamalarının çok özel bir görevi olabilir, örneğin güneş ışığı veya akan trafik nedeniyle farlardan gözleriniz sık sık kamaşıyorsa. Belki de kendiliğinden renklenen camları olan bir gözlük sizin için en uygun çözüm olacaktır.

Gözlük takmaya alışkınsanız optisyeninizle eski gözlüğünüzde özellikle neyi sevdiğinizi ve neyin ideal olmadığını detaylıca görüşme fırsatı yaratmalısınız. Vereceğiniz bazı küçük detaylar bu bağlamda ve gözlükle görmeyi daha sakin ve rahat hale getirmede büyük önem taşıyabilir. Cam teknolojisi ve kaplama seçenekleri devamlı olarak geliştirilmektedir.

Yakın okuma gözlüğü birçok kişi için kullandıkları ilk gözlüktür.
Genel olarak iki farklı türe ayrılır: standart çerçeveli ve yarım çerçeveli normal okuma gözlüğü veya yarım ay gözlük. Yarım çerçeveli gözlükle, aşağıya doğru baktığınızda camlardan görebilirsiniz ve camların yukarısından baktığınızda normal şekilde görebilirsiniz. Her iki versiyonda da normal okuma mesafesi (yani gözlerinizle kitap veya e-kitap okuyucu arasındaki mesafe) ile gözleriniz arasındaki mesafe optimum cam numarası belirleme işlemi için önemli faktörlerdir. Göz muayeneniz öncesi evde, her gün olabilecek durumlarla ilgili notlar almak yararlı olabilir, örneğin: Oturur pozisyonda okurken cep telefonumu veya kitabımı yüzümden ne kadar uzakta tutuyorum veya yatar pozisyondayken ne kadar uzakta tutuyorum? Gözlerim ile dizüstü bilgisayarımın ekranı arasında ne kadar mesafe var? Örneğin okurken cep telefonunuzu gözlerinize kitaptan daha yakın tuttuğunuzu biliyor muydunuz? Bu önemli bilgiler optisyeninizin görme alışkanlıklarınıza uygun okuma gözlüğünüzü optimum hale getirmesinde yardımcı olacaktır.

2// Progresif camlar, tüm mesafelerde berrak, net görme

Progresif camlar, tüm mesafelerde berrak, net görme

Günümüzde çok yaygın olmalarına rağmen progresif camlar küçük optik şah eserlerdir. Amaç, gözlük takmadan önceki orijinal iyi görmenizi sağlayan bir gözlük yaratmaktır. Bu nedenle, gözlerinizle olabilecek en iyi etkileşimi sağlamak amacıyla çoklu görme çözümleri tek bir cama sorunsuz ve optimum şekilde eklenmelidir. Bu, büyük bir tecrübe, derin bir matematik bilgisi ve her bir gözlük kullanıcısını çok iyi bilmeyi gerektiren optik anlamında bir zorluktur. Progresif camlar üretilirken özel bir yöntem kullanılır. Cam yüzeyi işlenirken çeşitli fonksiyonlar tek ve aynı cama işlenir; yakın görme, uzak görme ve geçiş mesafesi için. Ayrıca, progresif bir cam sadece düz uzağa baktığınızda net odaklı bir görmeyi kolaylaştırmamalıdır, bunun yanı sıra her iki yana veya yukarı-aşağıya baktığınızda da aynı işlevi görmelidir. Tüm bu küçük yüzeyler birbirleriyle optimum şekilde düzenlenmeli ve titizlikle hesaplanmalıdır. Bu nedenle, optisyeniniz size seçmeniz için farklı birçok kalite ve kişiselleştirme dereceleri seçenekleri sunabilir. Optisyeninizden detaylı tavsiyelerde bulunmasını isteyin, böylece yeni gözlüğünüze hızlıca alışabilirsiniz ve doğal görmenin keyfine varabilirsiniz.

Bir kural olarak, progresif camların çerçeveleri çok küçük olmamalıdır çünkü dar boyuttaki gözlüklerde farklı görme alanları için yeterli yer yoktur. Ayrıca, optisyeniniz progresif camları siz alana kadar camların uyumlu hale getirilmesi için beklememelidir. Camların yeni çerçevede hassas bir şekilde merkezlenmesi çok önemlidir. Merkezleme sadece bir kaç milimetre şaşmış bile olsa, bu durum boyun ve baş ağrılarının oluşması için yeterli olacaktır veya progresif camların avantajlarından tam olarak yararlanamamanıza sebep olabilir.

3// İş yerinde net perspektifler – profesyoneller için gözlükler

İş yerinde net perspektifler – profesyoneller için gözlükler

Yakın okuma gözlüğünde olduğu gibi, gözlük camları ile yakındaki nesne arasındaki mesafenin iş yerinde kullanılan gözlükte önemli bir rolü vardır. Bu bağlamda, buna “çalışma mesafesi” adı verilmektedir. Bu nedenle, iş için gözlük almadan önce, ihtiyacınız olan görme mesafelerini tespit etmeniz gereklidir: Normalde ekrandan ne kadar uzak mesafede oturuyorum? İşlenmesi gereken nesneleri elimde ne kadar uzak mesafede tutuyorum?

Ve hepsi bu kadarla kalmıyor. İş arkadaşlarınızla veya müşterilerinizle sıklıkla toplantı yapıyor musunuz ve farklı görme mesafelerinde kolayca ve rahatlıkla odak geçişi yapabilmeye ihtiyaç duyuyor musunuz? Plastik mi yoksa camdan üretilmiş gözlük camları mı ihtiyaçlarım için daha uygun?

Özellikle işte, doğru ve rahat şekilde görmeye ve gerekli görme mesafelerine hızlıca odaklanmaya ihtiyaç duyarsınız. Optisyeninize tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu söylerseniz gözlük camları bunu yapmanızı sağlayabilir. Bazı durumlarda, her gün kullandığınız gözlük yerine özel bir işyeri gözlüğü kullanmanız daha uygun olabilir.

4//Bisiklete binme, kayak yapma, vs. – Spor gözlükleri ne fark yaratır?

Bisiklete binme, kayak yapma, vs. – Spor gözlükleri ne fark yaratır?

Yeni spor gözlüğünüzü nerede takacağınızın optimum gözlük seçiminde temel bir rolü vardır: Gözlüğünüzü ne türden bir sporda ve hangi durumlarda takacaksınız? Örneğin, bisiklet gözlükleri uygun UV korumasının yanında örneğin çerçevenin büyüklüğü ve eğimi yoluyla etkili bir rüzgar koruması da sağlamalıdır. Polarize camlı gözlükler kamaşmaya karşı optimum koruma sağlar ve ışık ile gölge arasında devamlı değişim yaşanan durumlar için mükemmel bir çözümdür.

Hoş olmayan sürprizleri önlemek için kask takan tüm spor tutkunları optisyen ziyaretinde kasklarını daima yanlarında getirmelidir. Öte yandan kayak yapanların, kayak gözlüklerinin altına takılabilecek ikinci bir gözlüğe sahip olmaları, kontakt lenslere iyi bir alternatif olabilir. Bu durumda, buğulanmayı önleyecek bir anti-statik kaplama tavsiye edilir veya kendi isteğinize göre bir kayak gözlüğü veya üzerine gözlük takılmasını sağlayan klipsli bir model yaptırtabilirsiniz.

Satın aldıktan sonra - gözlükleriniz gerçekten mükemmel şekilde uyuyor mu?

En sonunda yeni gözlüğünüzü alabilirsiniz! Şimdi optisyen aşağıdaki noktaları yeniden kontrol etmelidir:

 • Yeni gözlüğünüzle görmeniz ne kadar iyi?
 • Gözlük camları ve çerçeve optimum şekilde uyumlu mu?
 • İlave özellikler kullanışlı ve uygun mu (gözlük camı kaplamaları, renk, vs)?
 • Progresif camların kullanılması halinde: Merkezleme mükemmel mi? Kişisel görme alanlarında rahat görüyor musunuz? Acele etmeden yeni progresif camlarınızla birkaç dakika oda içinde yürüyün.

Gözlük camlarının çerçeveye sıkıca takıldığının kontrol edildiğinden de emin olmalısınız. Optisyenin herhangi bir ayarlama yapmasına gerek var mı? Aynısı gözlük camlarının kenarlarının ön kısımdan açıkça görülüyor olduğu veya gözlüğün burnunuzun üzerine veya kulağınız arkasına çok fazla baskı yaptığı durumlar için de geçerlidir.

Genel kural şudur: Optisyeninizle konuşun - bu konuda size yardımcı olmaktan çok memnun olacaktır. Daha sonra gözlüğünüzle sorunlar yaşamanız halinde optisyeninize yeniden gidin. Unutmayın: Yeni gözlüğünüze alışmanız biraz zaman alacak olsa bile, her durumda iyi hissediyor olmalısınız ve görmeniz her zaman olabilecek en net halinde olmalıdır!

 

 • Tags:
 • zayıf görme,
 • gözlükler,
 • camlar,
 • daha iyi görme,
 • görme testi,
 • reçete,
 • optisyen