Kış sporlarında daha iyi görme

Bir çok kayak ve/veya snovbord hayranı, görme yeteneği düzeltilmiş ya da düzeltilmemiş olarak yokuş aşağı "kör uçuş" yapmaktadır.

Herkesin bildiği gibi, eğer görmeniz zayıf ise ve kuvvetli güneş ışığına maruz kalıyorsanız, gözlük kullanmanız gerekmektedir. Kış sporlarının hayranları için ister Alp dağlarında kayak olsun, ister kayak krosu ya da snovbord olsun bu durum çok daha önemlidir, iyi bir gözlük camı, karlar içinde geçireceğiniz tatilden en üst düzeyde keyif almanız için gereklidir. Kış sporu yapanların çoğu doğru gözlük camı kullanmayı dikkate alacak kadar zaman harcamaz. Bir çok insan kış sporları için doğru gözlük camı seçiminin sadece emniyeti değil, eğlenceyi ve olağanüstü manzaranın etkilerini arttırdığının farkında değildir – ayrıca gözlerinizin sağlığı açısından da büyük fark yaratır.

Çoğu insan kış tatili için sabırsızlanır, ve birçok kişi de daha sezon başlar başlamaz çoktan karlarla kaplı dağlara doğru yola çıkmaktadır. Kış sporları muhteşem bir eğlence ve doğayla ilgili tecrübe edinmek için muhteşem bir yoldur. Bazı insanlar beyaz düz araziler boyunca süzülmeyi severken, diğerleri ise yüksek hızla pistten aşağıya doğru bomba gibi düşmekten zevk almaktadır. Ve tabii ki, herkes kayak sonrası sosyal faaliyetlerini seviyor. Bununla beraber, kış tatili her ne kadar harika olsa da, aynı zamanda bazı riskleride beraberinde getirmektedir. Birçok insan bunun farkındadır - daha şaşırtıcı olan ise zayıf görme yeteğine sahip kayakçıların yeterli düzeltme özelliğine sahip olmayan ya da herhangi bir düzeltme özelliği bulunmayan gözlük veya kontak lens takmasıdır. İyi bir görmeye sahip olan kişiler bile güneş gözlüklerinin ya da kayak gözlüklerinin gözlerini yeterli düzeyde koruduğundan emin olmalıdır.

Spor gözlükleri sadece daha iyi görmenize yardımcı olmaz – gözlerinizi rüzgar, soğuk, yabancı cisimler ve UV ışığının zararlarına karşı da korur. Kayak ve snovbordda olduğu gibi, kış sporlarında tamamlayıcı bir rolü vardır. Araştırmalara göre, kayak kazalarının bir kısmının nedeni zayıf görmedir. Bunun en iyi çaresi ise iyi bir UV filtresi olan kişiye özel spor gözlükleri ya da UV koruması olan kayak gözlükleriyle beraber kontakt lens takmaktır. Buna rağmen, kış güneşi bir katile dönüşebilir ve kar veya dağ yüksekliği radyasyonu şiddetlendirir. Karın yansıması güneş ışığının etkilerini %90’a kadar arttırır. Bu retinada beyazlamaya neden olabilir ve bu nedenle karanlıktan ışığa geçişe adapte olmak zorlaşır, dolayısıyla görme büyük ölçüde bozulur. Kış sporlarını ideal bir görme desteği olmadan yapmak acıya neden olabilir – sadece kaza riskini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda göz kapaklarında kasılmalara, kuvvetli göz yaşarmalarına ve konjonktivada kızarıklığa da neden olur.

Hafif, kırılmaz, kişiye özel

Kış sporları için üretilen kaliteli gözlükler aşağıdaki kriterlere sahip olmalıdır:

 • Kırılmalara ve çizilmelere karşı yüksek dayanıklılık
 • Minimal ağırlık (organik gözlük camları idealdir)
 • Kritik bölgelerde koruyucu
 • Konforlu şekilde yerine oturması için anatomik olarak kişiselleştirme
 • Görme alanında minimum bozulma

Zeiss’ deki Clarlet Loop gözlük camları gibi dinamik olarak bombeli gözlük camlarıyla birlikte bombeli gözlük çerçeveleri, kış sporları için idealdir. Gözleri rüzgara ve güneşe karşı korur ve spor modasında zirvededir. Yeni Clarlet Loop teknolojisi yüksek oranda bombeli gözlük camlarının her yönde net bir görme sağladığı anlamına gelir – bu daha önceden gerçekleştirilmesi mümkün olmayan bir başarıdır. Eski teknolojik girişimler ile, görüntüler çoğunlukla bozuktu. Clarlet Loop ile artık böyle bir sorun ortadan kaldırılmıştır. Başka bir avantaj ise, yenilikçi Clarlet Loop gözlük camları, tek odaklı veya progresif gözlük camları seçenekleriyle size doğru düzeltmeyi sunar.

Carl Zeiss Vision gözlük camları ile kayak gözlükleri: Güvenlik her şeyden önce gelir

Carl Zeiss Vision gözlük camları ile kayak gözlükleri: Güvenlik her şeyden önce gelir

Carl Zeiss Vision optik teknolojilerindeki hassasiyeti kayak gözlüklerinde. de mevcuttur. Klasik ZEISS gözlük camlarında olduğu gibi, bu ürünlerin kalitesini ve dayanıklılığını sağlamak için de çok çalışıyoruz. Kayak gözlükleri, gözler için ideal korumayı sağlarken aynı zamanda kış sporlarının darbelerine dayanabilecek kadar güçlü olmalıdır: Yüksek kaliteli malzemeler:

 • Darbeye dayanıklılık için polikarbonat camlar
 • Koruyucu reçine kaplama sayesinde, Carl Zeiss optik teknolojisiyle yapılan kayak gözlükleriniz en sert durumlarda bile sizi hayal kırıklığına uğratmaz.
 • %100 UV A ve UV B koruma gözlerinizi tehlikelerden ve güçlü güneş ışığının neden olacağı hasarlardan mümkün olduğunca korur.
 • Carl Zeiss Vision’da bulunan kayak gözlüğü camları görme keskinliğini garanti etmek için geliştirilmiştir ve kullanıcının kayarken ya da snovbord yaparken karşılaşabileceği ağaç, kaya ve keskin viraçlar gibi doğadaki tehlikeleri görmesini sağlar.
 • Kar, yağmur, eriyen buzlar, aşırı parlama ve yansıma: kayak gözlüklerinin üstesinden gelmesi gereken zorluklardan sadece birkaçıdır. Çözüm: Suya dayanıklı ve kir tutmaz CleanCoat koruması
 • Aynalı gözlükler sadece birer moda trendi değildir – aynı zamanda parlamanın etkilerini azaltır ve tehlikeli güneş ışınlarını filitreler, özellikle de yüksek irtifalarda ve parlaklıkta, güneşli günlerde. Daha kalın aynalar, daha fazla koruma sağlar.

"Optics by Carl Zeiss Vision" gözlük camların GIRO, Smith Optics ya da SPY Optic gibi tedarikçilerden ulaşabilirsiniz.

Bu güneş gözlükleri kış sporları için gerekli olan parlama önleyici teknolojiyle donatılmıştır: polarizasyon filtreleri kar ya da güneş ışığı nedeniyle artan parlaklığı en alt düzeye indirir. Bu özellikle kayak krosu gibi faaliyetlerle ilgilenen kişiler için önemlidir, çünkü gözlük kullanıcıları kar tümseklerini ve engebeleri daha net görebilir. Klasik polarizasyon çözümlerine ek olarak, ZEISS aynı zamanda "SkyPol®" adı verilen ekstra renk ve kontrast ayırımları için yapılmış yüksek kaliteli çözümü sunar. Iyi bir anti-refle kaplama da önerilir.

Alp dağları kayakçıları ve snovbordcular için iyi haber: gözlük kullanıcıları artık normal gözlüklerinin üzerine takabilecekleri özel bir kayak gözlüğüne sahip olabilirler. Bu kombinasyon en alışılmışın dışında gözlük çerçeveleriyle bile işe yarar.

En iyisi, gözlükçünüze gidip kayak gözlüğünüzün altında muhteşem bir şekilde duracak gözlük camlı bir klips almak olacaktır.

Uyum sağlayan, kendinden renklenen gözlük camları

Kendinden renkli gözlük camları kış sporları yapan, dinlenmeye ve rahata önem veren kişiler için bir alternatiftir.Bu, ışığa karşı duyarlı kaplama ideal bir göz koruması sağlar ve gözlük camları ışık şartlarındaki ani değişimlere uyum sağlar. UV ışınlarıyla aktive olur, güneş ışığıyla temas ettiğinde derhal koyulaşmaya başlar. Güneş kaybolduğunda gözlük camları tekrar açılır. Kendinden renklenen gözlük camları sık sık dışarıdaki ışık durumuna uyum sağlar, yani gözleriniz her zaman doğru miktarda ışık alır. Farklı renklerdedir (kahverengi ve füme) ve tabii ki UV-A ve UV-B ışınlarının %100’ünü bloke eder.

Ucuz tekliflerden kaçının

Zayıf görme sorunu olanlar kesinlikle ucuz spor gözlükler ve güneş gözlüklerinden uzak durmalıdır, zaten bunlar iyi gören kişilere bile tavsiye edilmezler. Yalnızca yetersiz UV koruma sağladığı için değil, genellikle çok koyu olan gözlük camları göz bebeklerinin daha geniş şekilde açılmasına da neden olduğu için tavsiye edilmez. Bu durum zararlı UV ışınlarının göze daha fazla nüfuz etmesine neden olur.

Jenerikler:
Giro, Scotts Valley, CA

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Spor için en iyi güneş gözlükleri Atletler en sevdikleri sporu yaparken ne gibi zorluklarla karşılaşırlar?
Sporcular için daha iyi görme Bunlar kesinlikle yalnızca modaya uygun değildir: Profesyonel ve amatör sporcular özel spor gözlüklerinden yararlanabilir
Spor gözlükleri için en iyi 10 önerimiz Spor gözlükleri satın alırken neleri akılda tutmanız gerekir? Gözlerinizi korumaya devam ederken atletik performansınızı nasıl arttırabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi.
Golfçüler için mükemmel gözlükler Daha iyi bir handikap anahtarı

İlgili Ürünler