Modern numaralı gözlük camları görme potansiyelinizi en üst düzeye taşır

Kapsamlı göz testleri ve binoküler görme için optimize edilen numaralı gözlük camları konusunda ZEISS ile görüşmeler.

Tüm gözlük kullanıcıları görme testlerine ya da subjektif refraksiyona aşinadır. Optometri uzmanı deneme gözlüğünü yüzümüze göre ayarlar ve bir yüzey üzerine yansıttığı farklı boyutlardaki harfleri, rakamları okumamızı veya halkaların açık olan yönlerini belirtmemizi ister. Deneme gözlüğüne farklı numaralı camlar yerleştirildikten sonra, hangisiyle daha iyi ya da daha kötü gördüğümüzü belirtmemiz beklenir. Optometri uzmanı, bu adım adım süreçte hangi gözlük camının açık ve net olarak görmemize izin verdiğini kesin olarak bulabilmektedir. Peki ya bunun daha iyi ve daha hassas bir yolu var mıdır? DAHA İYİ GÖRME, Carl Zeiss Vision oftalmik optik cihazlar Ürün Müdürü Carsten Kreß ile bu konu hakkında bir görüşme gerçekleştirdi.

DAHA İYİ GÖRME: Görme testi gözlük satın alma sürecinin en önemli kısmıdır. Günümüzde yapılan modern göz muayenesi hangi niteliklerde olmalıdır?

Carsten Kreß: Evet, bu doğru. ZEISS olarak,, bizim görme testlerindeki hedefimiz her bir hastanın görme kapasitesini olabileceğinin en üst noktasına çıkarmaktır. Bu çok aşikâr gelebilir, ancak gerçekten de gözlük kullanıcılarının kendilerine sağlanmış olan görme kapasitesinin tamamını kullanabilmelerine olanak sağlayan numaralı gözlük camlarına sahip olmalarını istiyoruz. Yaygın olarak "%100" görme keskinliği olarak adlandırılan seviyeye ulaşmaya çalışmıyoruz, onun yerine, maksimumu hedefliyoruz ve bu büyük oranda kişinin kendisine bağlı olarak değişmektedir.

DAHA İYİ GÖRME: Bunun için ne gibi gereksinimlere ihtiyaç var?

Carsten Kreß: Subjetkif göz muayenesi için test koşulları son derece önemlidir. Geleneksel olarak, görme testi halen optotiplerin bir duvara projeksiyonunu yapan projeksiyon aletleriyle yapılmaktadır. Bununla birlikte, optotiplerin mümkün olduğu kadar çok kontrastla görülebilmesi için görme testi odasının karartılması gerekmektedir. Işık koşulları kullanıcının gözlüğünü kullanırken içinde bulunduğu koşuldan genellikle farklılık göstermektedir, ki bu bir dezavantaj olabilir.

Bu bahsettiklerimizin bir sonucu olarak, 1958 yılından beri, ZEISS olarak arkadan aydınlatmalı optotiplere sahip ölçme cihazları geliştirmekteyiz. Bu da subjektif refraksiyonun gün ışığı koşullarında gerçekleştirilebileceği anlamına gelmektedir. Uzak mesafe ölçmek için kullanılan mevcut cihaz, optotipleri özel olarak değişikliğe uğratılmış bir LCD monitör üzerinde gösteren elektronik i.Polatest®'tir. Bu görme testi cihazının bir başka avantajı her defasında yeni optotipler oluşturmasıdır. Böylece, testi yapan kimse, yorulmayı ve ezberlemeyi etkin bir biçimde engelleyerek her ne zaman gerekirse okumak için yeni bir seçim sunabilmektedir. Ayrıca, bu cihaz optometri uzmanlarının harfler, rakamlar,Landot halkaları, Snellen E-tipleri ve hatta çocuklar ve okuma yazma bilmeyenler için çeşitli semboller gibi farklı optotipler kullanmalarına izin verir.

Okuma gözlükleri ya da ofis ortamında kullanılacak gözlükler için yapılan yakın görme testleri için de benzer bir cihaz mevcuttur. Mobil, elde taşınabilir bir cihaz olan Polatest® N Classic ile hastanın normal okuma ve çalışma mesafesinde bir görme testi gerçekleştirilir. Örneğin, belli bir mesafeden notalarını hatasız bir biçimde okuması gereken bir müzisyeni gözünüzün önünde canlandırın. Bu okuma mesafesi subjektif refraksiyon sırasında hassas bir biçimde göz önüne alınmış ise numaralı gözlük camları, bu okuma mesafesi için optimize edilebilir.

DAHA İYİ GÖRME: i.Polatest® ile aynı anda iki gözde birden bir görme testi yapılabildiği doğru mudur? Peki bu neden bu kadar önemlidir

Carsten Kreß: İş akışı aşağıdaki gibidir. İlk önce optometri uzmanı i.Polatest® ile numaralı gözlük camını bir göz için optimize eder ve daha sonra ilk gözden bağımsız olarak ikinci göz için aynı işlemi tekrarlar, bu standart monoküler bir ölçüm ile gerçekleştirilir. Öte yandan, görme sürecine genelde her iki göz birden katıldığı için, iki gözün birbiriyle etkileşimi de test edilmelidir. İşte bu nedenle Polatest®adı verilen polarizasyon testini sektöre sunmuş bulunuyoruz.

Ayrıca heterofori (gizli şaşılık) tanısının konabilmesini mümkün kılan binoküler testi de bu cihaza entegre ettik. Sonuçta, binoküler testlerin bir tek hedefi var: her iki gözde, aynı anda iyi ve yorgunluk yaratmayan görme. Bu şekilde belirlenen cam değerleri, günlük kullanım için numaralı gözlük camına aktarılabilmektedir.

Carsten Kreß: Çoğu kişi binoküler problemleri olduğundan dahi haberdar değildir. Örneğin, derinlemesine muayenelere rağmen tanısı konmayan ciddi göz yorgunluğu bağlantılı şikayetlerden (baş ağrısı, göz yanması veya ışığa karşı yüksek hassasiyet gibi), okuma problemlerinden, azalmış derinlik algısından ya da başın hafif, fark edilmeyen eğri duruşundan dolayı gelişen kalıcı kas gerginliğinden muzdarip hastalar mevcuttur. Bu kimseler çoğu zaman tanısı konmamış heteroforiden muzdariptirler, ki bu da sıklıkla prizmatik gözlük camlarıyla düzeltilebilmektedir. Yine de endişeniz olmasın, numaralı gözlük camları kullanıcısı için kozmetik olarak istenmeyen görüntülere neden olmaz. Polarize veya binoküler göz testi, kapsamlı bir hastalık geçmişi eşliğinde bu meseleleri açıklığa kavuşturabilir.

DAHA İYİ GÖRME: Bu testler nasıl uygulanır?

Carsten Kreß: Monoküler ölçümlerde, hasta görme testi cihazına bakar. Üç boyutlu bir projeksiyona benzer özel bir teknolojiyle yalnızca testin belli kısımları bir göze gösterilir, bu sırada test ortamı normal biçimde iki gözle birden görülmektedir. Binoküler görmeyi iyileştirebilecek düzeltici adımlar, hastanın bu testi nasıl algıladığına bağlı olarak yaptığı açıklamalardan elde edilen veriler doğrultusunda atılmaktadır; yani test sembollerinin aynı anda iki gözle birden görülüp görülmediğine ya da test bölümlerinin birbirinden ayrı olup olmadığına bağlı olarak belirlenir.

Anadilin Almanca olduğu ülkelerde daha 1953 gibi erken bir tarihte binoküler görmeyi düzeltmek için H.-J. Haase tarafından bir yöntem geliştirilmiş ve bu yönteme kendisinin adı verilmişti: Almanca MKH olarak kısaltılan, Haase ölçüm ve düzeltme yöntemi. Bununla birlikte, hastalık geçmişi bulgularına bağlı olarak, optometri uzmanları binoküler görmeyi dengelemek amacıyla i.Polatest® ile başka binoküler testler ve yöntemler de uygulayabilirler.

DAHA İYİ GÖRME: Çocuklar da bağlı heteroforiden muzdarip olabilir mi?

Carsten Kreß: Tabi olabilir. Zaten genel olarak çocuk ve bebeklerin göz muayenelerinin düzenli olarak yapılması son derece önemlidir. Sadece beynimizin kendi başına kaç tane görme problemini telafi edebildiği inanılmazdır, özellikle de çocuklarda... Genellikle daha iyi görme gücüne sahip olan göz, esas görme işini yapar ve kötü görsel algı basitçe baskılanır. Bu durum ne kadar erken saptanır ve önlemler ne kadar erken alınırsa, görme bozukluklarını spesifik olarak tedavi etme ve çocuklarda binoküler görmenin geliştirilmesine yardımcı olma şansı o denli yüksek olur. Bunun için her zaman kapsamlı bir görme testi yapılmasına gerek yoktur. Örneğin, ebeveynler gözün izleme hareketlerini kendileri de hareket testiyle takip edebilirler: bir nesneyi çocuğunuzun görme alanı içinde belli yönlerde hareket ettirin ve iki gözün bu nesneyi nasıl takip ettiğini izleyin, eşit olarak mı, eşit olmadan mı, atlamalar halinde mi. Eğer bir göz diğerinden farklı davranıyorsa, bir göz doktoruna muayene ettirmenizi öneririz.

Disleksi, tedirginlik, konsantrasyon eksikliği veya çocuklarda DEHB (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu) gibi durumların görme problemleriyle bağlantılı olduğu artık bilinmektedir.

Çocuklar konuşmaya başladığı andan itibaren onlara görme testleri uygulanabilir. Bunun öncesinde, örneğin prematüre bebeklerde, gözlem ya da diğer yöntemler kullanılabilir.

DAHA İYİ GÖRME: Neden çok sayıda oftalmik optisyen subjektif refraksiyondan önce objektif görme testleri uygulamayı tercih eder?

Carsten Kreß: Genellikle objektif görme testleri için otorefrakto metreler kullanılır. Bunun için hasta bir cihaza bakar ve her bir göz için görme kusuru sırasıyla otomatik olarak ölçülür. ZEISS bünyesinde, otorafrakto metre i.Profiler® olarak adlandırılır (Link Hightech for Super Sharp Customized Vision) ve wave front teknolojisi kullanarak ölçüm gerçekleştirir. Bu teknoloji daha üst düzey aberasyonların ölçülmesine izin verirken, bunun karşılığında daha az ışık koşulları için (gün doğumu ve batımı gibi saatlerde) numaralı gözlük camı düzeltme özelliklerini optimize etmede kullanılabilmektedir. Başta objektif bir görme testi uygulamanın avantajlarından biri son derece nettir: uzun muayene süreçleriyle hastayı muayene odasında strese maruz bırakmamak. i.Profiler® oftalmik optisyenlere çok kısa sürede son derece açıklayıcı ölçümler sunar ve hemen subjektif refraksiyona başlamalarını ve numaralı gözlük camlarını binoküler ölçümle birlikte kapsamlı bir biçimde optimize edilmesini mümkün kılar.

ZEISS Online Görme Kontrolü Kontrast ve rengi ne kadar iyi görüyorsunuz? Görmenizi hızlı ve kolay bir şekilde buradan kontrol edin!

Göz testi sonuçlarının göstergesi:

Göz testleri sırasında, gözün akomodasyon yapmasına izin vermeden diyoptrik değeri belirlenir (akomodasyon: göz merceğinin kırıcılık gücünün diyoptrisinin artması).

0.00 dpt (dioptri) = Normal görme (emmetropi)

0.00 dpt olmayan (dioptri) = Ametrop

Örnek:. sph +2.00 dpt (dioptri) = Yakını görememe (hipermetropluk) – aynı zamanda presbitlik olarak da bilinir; bu durumda bu yakın adisyon olarak adlandırılır (Add)

Örnek: sph -1.00 dpt (dioptri) = Miyopluk

cyl 1.00 dpt (dioptri) = Silindirik ametrop (astigmatizm) - göz, noktaları çubuklar veya çizgiler olarak görür

Heterofori (gizli şaşılık) nedir?

Eğer bir kimsenin binoküler görmesi normalse, her iki göz birden, söz konusu nesneyi aynı görür. Heteroforinin varlığında ise, gözün hareketini sağlayan kaslarda bir dengesizlik mevcuttur, bu da tek bir görüntü oluşturana kadar o kimsenin çok miktarda enerji harcamasını gerektirmektedir. Eğer gözler en az enerji harcadıkları pozisyonda ise, o zaman ortaya çıkan sonuç çift görme olur. Heteroforiden muzdarip kimseler bu görme problemini telafi edebilmek için istemsiz zorlanmalara maruz kalmaktadır, ki bu da son derece çeşitli şikayetlerle sonuçlanır. En yakın örnekleme, normal vücut yapısından bir sapma olarak verilebilir, örneğin, bir bacak diğerinden hafifçe daha kısa olabilir. Bu çoğu zaman bel ağrısı ve belde bir gerginlik ile sonuçlanır, bunlar da ayakkabı içine yerleştirilen uygun bir kalıpla kolaylıkla telafi edilebilir. Prizmatik gözlük camları heteroforinin telafisinde kullanılabilir.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Gözlük camlarınız gerektiğinden daha yüksek veya daha düşük numaralarda ise veya yanlış montajı yanlış yapılmış ise, gözlerinize zarar verebilir mi? Birçok şikâyetin sebebi aslında göz yorgunluğudur
Gözlük camı seçerken ZEISS’ın Z’sini arayın Bana göre, tüm gözlük camları aynı görünmekte - ZEISS marka gözlük camı aldığımdan nasıl emin olabilirim?
Online Görme Testini yapın ve görme kalitenizi kontrol edin. Yeni bir göz testi yaptırmanızın zamanı gelmişse online olarak burayı kontrol edin.
Mükemmel gözlük camı tasarımının arkasındaki sır Çokça deneyim, matematik ve gözlük kullanıcılarının ihtiyaçlarının kesin olarak bilinmesi kişiye uygun çözüm sağlamak için gereklidir

İlgili Ürünler