ZEISS ofise uygun gözlük camları – işte iyi görmek için mükemmel çözüm

DAHA İYİ GÖRME yeni ZEISS işyeri gözlük camlarının gelişimi hakkında Dr. Arne Ohlendorf ve Monique Welscher ile röportaj yapıyor

ZEISS’in yeni teknolojisi tüm gün konfor için uzak ve orta mesafelerde geniş görme alanlarına sahip net ve kesin görme sağlayarak iş ortamı için kişiye özel ayarlanmış gözlük camları sunuyor. DAHA İYİ GÖRME Carl Zeiss Vision’daki geliştirme departmanından Dr. Arne Ohlendorf ve Monique Welscher ile konuşuyor.

DAHA İYİ GÖRME: iş ortamında ihtiyacınız olan mesafeleri görmek için özel olarak optimize edilmiş camlardan oluşan gözlüklerden daha iyi bir iş fgözlüğü çözümü yok. Neden bu düzeyde kişiye özel bir göz ayarı ancak gözlük camları ile mümkün olabiliyor?

Dr. Arne Ohlendorf: Günümüz işyerlerinde artan talepleri presbiyopisi olan insanların daha geniş görme alanına erişmeye ihtiyaçları olduğu anlamına gelir, mesela bir monitördeki bilgilerin tümünü almak gibi. Tek odaklı cam ile düzeltilebilen uzak mesafe veya yakın aralık ametropisi olan insanlar için bu gereksinimi karşılamak oldukça kolaydır. Fakat 40 yaşlarında presbiyopi de işin içine girince, en iyi seçenek progresif gözlük camlarını kullanmak oluyor çünkü çok odaklı gözlük camları kullanılarak veya bir göz operasyonu ile düzeltmenin aksine presbiyopi için gözlük takanlara tüm yönlerde önemli görme yetisi sağlayan tek çözüm olmuşlardır. Tasarımlarından dolay multifokal kontakt lensler özellikle kontrast algısını etkilemekte ve mesela monitördeki yazıların görülmesini zorlaştırmaktadır. Presbiyopnin cerrahi düzeltmesi bakımından daha etkilenmeyecek çok fazla faktör var. Örneğin, yakından görme geliştirilebilir fakat etkisi pek de kalıcı olmaz. Presbiyopi dejeneratif bir durumdur. ZEISS iş gözlük camları, gözlük kullanıcının yakından görmeyi düzeltmeye ihtiyacı varsa mükemmel bir çözümdür.

Ofiste görme

Dr. Arne Ohlendorf: ZEISS’ın teorik ve uygulamalı görme araştırmalarına ilişkin çok uzman bir bilgisi var. Güçlü hesaplama yöntemleri ve gözlük camları için özel üretim yöntemleri ile ZEISS sürekli optik piyasasına gelişmiş veya tamamen yeni çözümler getiriyor.
Ancak, ZEISS’ın yenilikçi çözümlerinin tümü için en önemli faktör gözlük kullanıcısına iyi görme ve en üstün görme deneyimi sunmaktır. Yeni ZEISS ofis gözlük camları; bireysel yenilik pazar talebiyle örtüştüğünü görüyor ve ZEISS hedef çözümler bulmak için araştırma uzmanları ve kliniklerle yoğun bir şekilde çalışmıştır.


Monique Welscher: Son çalışmalar gözlük kullananların %63ünün işyerinde gözlük camlarından memnun olmadıklarını göstermektedir (Kaynak: Leibniz Institute for Work Research, Online study 2011, n=175). Herkes, gözünün yorulmasını veya boynunun ağrımasına engel olacak yakın ve orta alanda rahat ve net bir görme yetisi ister. ZEISS iş gözlük camlarının geliştirilmesinde bu anahtar hedef olmuştur. Yeni yapılandırılmış bir tasarım yakın ve orta alanda gözlük kullananın kişisel görme mesafesine kişiye özel adaptasyon tüm gün boyunca rahat görme sağlar. Bu TU Dortmund’da Leibniz Çalışma Araştırma Enstitüsü tarafından yapılmış bir araştırmanın sonucu olmuştur. Çalışma bir PC başındaki ve yakın mesafedeki iyi görme yetisinin işyerinde görme gereksinimlerine özel olarak adapte olmamış progresif gözlük camlarına kıyasla ZEISS iş yeri gözlük camları ile sağlanabildiğini doğrulamıştır.


DAHA İYİ GÖRME: Fakat çalışmak için yeni gözlüklere alışmak uzun zaman almıyor mu?


Monique Welscher: Çalışmalar aksinin doğru olduğunu göstermiştir. Öncelikle, her gözlük kullananın bildiği gibi, herhangi yeni bir gözlüğe alışmak belli bir süre alır. Beyin bazen bir kaç yıl boyunca özel görme bozukluklarına alışmış olur ve şimdi yeni değişik bir algıya adapte olması gerekir. Progresif gözlük camlarını ilk kez taktığınızda, etkinin progresif cam içerisinde değişme şekline de alışmak zorundasınızdır ki bu ilk başta merdivenlerden çıkarken veya kafanızı hızla hareket ettirirken problem yaratabilir. Fakat bir çalışma gözlük takanların yeni ZEISS işyeri gözlük camlarına ne kadar çabuk alıştıklarını göstermiştir. Yanıt verenlerin çoğu (%76) bir gün içerisinde ZEISS ofis gözlük camı Individual’a alışmıştır. Ve progresif gözlük camlarını ilk kez kullananlar bile bir kaç gün içerisinde ZEISS ofis gözlük camı Individual ile mükemmel görme yetileri yaşamışlardır. TU Dortmund’da Leibniz Çalışma Araştırma Enstitütisi tarafından yapılan başka bir çalışma test edilenlerin çoğu için ZEISS ofis gözlük camı Individual’a hızlı bir şekilde maksimum 1 günlük adaptasyon yaşandığını doğrulamıştır1

1 Kaynak: Internal ZEISS officelens wearer test, n=94

DAHA İYİ GÖRME: ZEISS işyeri gözlük camları daha doğal ve rahat baş ve boyun pozisyonu sunuyor. ZEISS işyeri gözlük camları kullanılırken yaşarma ve gözlerin yanması gözlerin yanması gibi monitörle ilgili göz şikayetlerinde bir azalma olmuş mudur?

Okuma camları:

Okuma camları:

Okuma camları yakın mesafede net bir görme sağlar.

Bilgisayar kullanırken duruş pozisyonu üzerindeki etkileri:

  • Gözlük kullanan objeleri daha net görebimek için ileri doğru eğilir.
  • Bu da boyunda ve sırtta gereksiz kasılmalara yol açar.

Progresif camlar:

Progresif camlar:

Progresyon bölgesindeki orta mesafeler sınırlı bir net görme alanı sunmaktadır.

Monitör kullanılırken duruş pozisyonu etkileri:

  • Gözlük takan orta mesafeler için kullanılan gözlük camının alanından görebilmek için kafasını kaldırır.
  • Bu da boyun ve omuz kaslarında kasılmalara yol açar.

Yeni ZEISS işyeri gözlük camları

Yeni ZEISS işyeri gözlük camları

Özel üretilmiş tasarım gözlük kullanıcılarına kişisel ihtiyaçlarına uygun olarak kısa ve orta mesafelerde keskin ve net bir görme deneyimini sunmaktadır. Bu ihtiyaçlara gelince, 1. Okurken, 2. İşte, 3. Genel faaliyetler için.

Monitör kullanılırken vücut pozisyonu üzerindeki etkileri

  • Boyun ve baş doğal bir pozisyonda kalır
  • Tamamen rahat- tüm gün boyunca

Dr. Arne Ohlendorf: Bugüne kadar, bu belirtilerin nasıl düzeltileceği ile ilgili çok sınırlı bilgi vardır. Çalışmalarda incelenen etki “Bilgisayar Görme Sendromu” olarak geçiyor. İki faktörün bu sendromun ortaya çıkışını etkilediğini bulduk: PC’de sık sık çalışmak ve cinsiyet. Kadınlar erkeklerden çok daha sık olarak problemlerden yakınıyorlar.
Monique Welscher: yorulmuş, yaş akan veya yanan gözler gibi semptomlar ZEISS ofis gözlük camları Individual kullanıldığında pek de bahsedilmiyor, başka bir çalışmaya göre (TU Dortmund, Leibniz Çalışma Araştırma Enstitüsü)

DAHA İYİ GÖRME: çerçevenin seçimi bakımından herhangi bir kısıtlılık var mıdır? Belli bir genişlik ve yükseklikte mi olmak zorundalar?

Monique Welscher: Son progresif gözlük camı jenerasyonundan siz, artık moda çerçeveleri takmayı kaçırmak zorunda değilsiniz. Tavsiye edilen minimum montaj yüksekliği ZEISS ofis gözlük camları ve ZEISS progresif camlar için sadece 14mm’dir. Ancak, eğer bu şekil 18mm veya daha fazlaysa normalde çok daha rahattır. ZEISS ürün aralığı oftalmik gözlükçünün hastalarının farklı kullanım alışkanlıklarını (mesela aktivite türü, boş zaman maliyetleri) hesaba katarak kişisel görme ihtiyaçlarına bireysel ayar yapmasını sağlayan geniş bir seçenek yelpazesi sunar. Büyük bir modaya uygun çerçeve seçeneği mevcut ve oftalmik gözlükçünün en uygun gözlükleri sizin için yaratarak doğru tercih yapmanıza yardımcı olabilecektir.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Yöneticiler için gözlükler – mükemmel kişiselleştirilmiş görme rahatlığı ile en iyi kalite camlar ve çerçeveler Saygınlık, zarafet, maksimum işlevsellik – yönetim pozisyonlarındaki insanlar için gözlüklerin yapacağı şey çoktur
Bilgisayarlı İşyerinizde her şey gözünüzün altında Neden okuma gözlükleri/değişken odaklı gözlükler işinizi kolaylaştırabilir
Pilotlar için gözlükler – bulutların üzerinde bile mükemmel görme İster profesyonel ister amatör olsun, pilotlar aşırı ışık ve hava koşullarında bile net görmelerini sağlayacak gözlüklere ihtiyaç duyarlar.
İş başında daha iyi görme ve daha fazla rahatlık İster masa başında, ister bilgisayarda ya da isterseniz bir üretim makinası başında çalışın, yeni ZEISS ofis gözlük camları size daha iyi ve daha rahat bir görme sağlar.

İlgili Ürünler