Progresif gözlük camlarının daha rahat kullanımı için ipuçları

Mükemmel olarak ayarlanmış progresif gözlük camına herkes kolayca alışabilir.

Tek bir gözlük camında yakından uzağa doğru keskin bir görme sağlamak için birbiri içine geçiş yapan üç görünmez görüntüleme bölgeleri vardır. Progresif gözlük camları gelişmiş optik teknolojisine bir örnektir. Kişisel kullanıcıya ayarlandığında büyük memnuniyet sağlamaktadırlar. Ancak, bazen, kişilerin progresif gözlük camına alışması için küçük bir eğitim gerekmektedir.  

Progresif gözlük camları tüm mesafelerde mükemmel görmeyi sağlamak için en iyi seçenektir. Rutin olarak kullananlar bu yüksek teknolojili gözlük camları nın olmamasından hoşlanmayacaktır. Ancak, progresif gözlük camlarından en iyi performansı elde etmek için, kullanıcıların bazı şeylerin farkında olmaları gerekmektedir.

Bir optisyen ile profesyonel danışmanlık temel bir gerekliliktir

Birinci öncelik, bir optisyene kişisel olarak danışmadır. Her birimiz eşsiz bir bireyiz ve gözlerimiz ve görme alışkanlıklarımız da benzersizdir. Bu nedenle, iyi bir optisyen kişisel ihtiyaçlarınızı anlamayı garantileyecektir. Mesela, görme alışkanlıklarınız ile ilgili bir fikir edinmek için işiniz ve hobileriniz hakkında sorular soracaktır. Duruşunuz ve başınızın şekli de önemlidir.

Hassas göz muayenesi progresif gözlük camın mükemmel çalışmasını sağlamakta özel bir rol oynar. Sadece her iki gözü de ayrı ayrı ölçmekle kalmayıp, gerekli gözlük camı numarasını belirlemek için (binoküler) her iki gözün de görme durumu test edilmektedir. Sadece bunu yaparak uygun yakın okuma ve uzak numaraları tespit edilebilir.

Hassas montaj ölçümleri de gereklidir. Gözlük camının iyi performansı için gözbebeği merkezinin gözlük camının merkezine hizalanması gerekmektedir. Daha karmaşık progresif gözlük camları için ek ölçümler gerekli olabilir.

ZEISS Online Görme Kontrolü Kontrast ve rengi ne kadar iyi görüyorsunuz? Görmenizi hızlı ve kolay bir şekilde buradan kontrol edin!

Progresif gözlük camını ilk kez kullananların yeni gözlüklerine alışmak için zamana ihtiyaçları vardır

Ancak endişelenmeyin: çok az insan modern, progresif gözlük camına adapte olmayı başaramaz. Bu teknoloji sürekli olarak gelişmiştir. Yine de, yeni bir kullanıcı için progresif gözlük camına alışmak biraz zaman alabilir. Göz ve beyin progresif gözlük camının farklı dioptric güçlerine uyum sağlamayı öğrenmek zorundadır. İşte bir örnek: Progresif gözlük kullanıcısı merdivenlerden tırmandığı zaman, progresif gözlük camının alt alanından bakacaktır. Ancak, camın o kısmı, yaklaşık olarak 40 cmlik bir okuma mesafesine ayarlanmaktadır. Merdivenler tabii ki daha uzaktadır, bu nedenle bir bakıma odak dışında olacaktır. İyi haber: görme duyusu son derece karmaşıktır, ama aynı zamanda çok da uyumludur. Kısa bir süre içinde yeni koşullara adapte olabilmektedir. Merdivenleri tırmanırken, kullanıcı gözlük camının orta mesafe veya uzak mesafe alanlarından merdivenleri görmek için başını sadece biraz daha aşağıya doğru çevirir.

Progresif gözlük camını kullanırken potansiyel olarak neye alışmam gerekiyor?

  • Gözlük camının kenarlarında biraz bulanıklık ve küçük bozukluklar.
  • Yakın okuma için görme alanı gözlük camının sadece alt kısmında yer aldığından, özellikle kısa mesafeler için daha fazla kafa hareketi.
  • Her şeyden önce, kişisel görme alanlarına ve gözlükteki konumuna alışmanız gerekmektedir: alt bölgede sadece kısa mesafeleri net görürsünüz. Uzağa bakarsanız, camın üst alanını kullanırsınız, aksi takdirde gördüğünüz şey bulanık olacaktır.

Bu adaptasyon sorunları normaldir ve kısa bir süre içinde azalacaktır. Daha onlara o kadar alışacaksınız ki tamamen yok olmuş gibi görünecekler. Hızlı adaptasyon için progresif gözlük camını, en başından itibaren her gün kullanmalısınız ve en ideali tüm gün boyunca kullanmanızdır. Bu arada, ister kırklı yaşlarının başında ve yakını görme sorunu yeni başlamış biri olun ya da yıllardır bifokal gözlük camı kullanıyor olun, progresif gözlük camına alışabilirsiniz. Ancak, kullanmaya ne kadar erken başlarsanız, alışmak da bir o kadar kolay olacaktır. Yakını görme sorununuz olduğu andan itibaren progresif gözlük camını kullanmaya başlamanız çok yararlıdır, çünkü yakın görmenizin hafif bir düzeltmeye gereksinimi olacaktır. Görme mesafeleri arasındaki numara değişiklikleri hala nispeten küçük olduğundan adaptasyon dönemi de oldukça kolaydır.

Eğer yeni progresif gözlük camları ile hala hoşnut değilseniz, iki veya üç haftalık alışma döneminden sonra optisyeniniz size memnuniyetle daha fazla yardımcı olacaktır.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Araç sürmek için en iyi gözlük camları – Hedefinize güvenle ulaşın Araç sürmek için kişiye özel camlar araç sürmeyi yalnızca daha dinlendirici hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda güvenliği de belirgin şekilde artırır. Fakat araç sürmek için gözlük satın aldığı zaman tüketicilerin aklında tutması gerekenler nelerdir?
Sürüş için Geliştirilen Gözlük Camları Perde arkasına bir bakış: ZEISS DriveSafe'i nasıl geliştirdi
Daha rahat sürüş için gözlük camları ZEISS gözlük camları araç kullanmayı nasıl daha az stresli ve daha güvenli kılar?
Progresif gözlük camlarıyla kolay bir şekilde daha iyi görün İlk kez gözlük kullananlar için dahi ZEISS progresif gözlük camı çeşitleri mükemmel bir çözümdür

İlgili Ürünler