Ultra ince, süper hafif gözlüklerle maksimum konfor

Az ama öz! Bu ipuçları, ultra hafif gözlük camları ve çerçevelerine sahip olmanın anahtarıdır.

Gözlükler hafifledikçe kullanilmalari daha rahat bir hal aliyor: Optimum rahatlik çerçeve ve camlar mümkün olan en hafif hale getirildikçe elde ediliyor. Modern üretim yöntemleri, camlar ve çerçeveler için son derece hafif malzemeler, olaganüstü hafif sira disi kalitedeki gözlüklerin üretilmesini mümkün kiliyor. DAHA IYI GÖRME ultra ince, olaganüstü hafif gözlük camlarinin ve çerçevelerinin yaratilmasi için bes ipucunu arastirdi ve biraz hafiflemenin herkese neden yarar saglayabildigini kesfetti.

Öncelikle: Camların ve çerçevelerin ağırlığını aza indirmek neden iyi bir fikirdir?

Gözlükler hafifledikçe kullanılmaları daha rahat bir hal alıyor. Şaşırtıcı gelebilir fakat burnumuz o kadar hassastır ki üstündeki her gramı hissederiz! Tercih edilen çözüm, takmış olduğumuzu unutacağımız, biz fark etmeden görevini yerine getiren bir gözlük olacaktır. Bu, gözlük takan kişinin burnundaki iz ve gözlüğün saplarından kaynaklanan rahatsızlık problemini ortadan kaldırabilir, aynı zamanda gözlüğün kullanılmasını daha rahat hale getirir ve yüze uymalarını iyileştirebilir. Ve bu sadece çocukları veya atletleri ilgilendiren bir durum da değildir. Optimize ağırlıklı camlar ve ultra hafif çerçeveler, ağır gözlük yüzünden oluşan baş ağrılarını herkes için geçmişte bırakabilir. Gözlüğün ağırlığını azaltmak maksimum rahatlığa ulaşmanın açıkça anahtar bir faktörüdür fakat bazen insanların yeni gözlükleriyle sorun yaşadıklarını fark etmeleri zaman alabilir çünkü cam ve çerçeveleri sadece birkaç gram daha ağırlaşmıştır. Aşağıdaki ipuçlarımıza uyarak, bu durum daha en baştan önlenebilir.

ZEISS Online Görme Kontrolü Kontrast ve rengi ne kadar iyi görüyorsunuz? Görmenizi hızlı ve kolay bir şekilde buradan kontrol edin!

Gözlüğün ağırlığını minimuma nasıl indirebilirsiniz?

1. Camların üretildiği malzeme kritik bir faktördür.

Plastikten yapılan hafif gözlük camları, özellikle de ZEISS "yüksek indeksli" camlar, yüksek diyoptrik değerler gerektiğinde bile, inanılmaz derecede ince ve hafif tasarımların sırrıdır. Dört farklı malzeme mevcuttur (ayrıca bu makalenin sonundaki grafik bilgi bölümümüze de bakınız): temel malzemeler, standart malzemeler, yüksek kaliteli malzemeler ve son teknoloji malzemeler. Kaynak malzemenin kalitesi yükseldikçe camları o kadar ince hale getirebilirsiniz. Örneğin plastik camlar durumunda, standart malzeme yerine son teknoloji malzemenin seçilmesi ağırlığı %50'ye kadar azaltabilir (cam gözlük camları durumunda %40'a kadar). Üstünüzden kalkan epey bir ağırlık bu! Ve ayrıca progresif camlara da uygulanabilir.

2. Gözlük camlarının üretilmesi için kullanılan yöntemler: asferik işleme ve ZEISS'ın bilgisayar destekli OPTIMA tekniği.

Camları inceltmenin bir başka yolu da asferik işleme denilen yöntemin kullanılmasıdır: Geleneksel camlar durumunda, ki bununla piyasada sferik camlar kastediliyor, camların ön ve arka kısımları küre gibi bombeli hale getirilmiştir. Bunun aksine, asferik camlarda özellikle optimize edilmiş yüzeyler bulunur. Mükemmel görme kalitesi elde etmekle birlikte camın ön yüzeyinde belirgin, estetik açıdan göze hoş gelmeyen bombeyi önlemek amacıyla, asferik bir camın ön yüzeyi, merkezden camın kenarlarına gittikçe incelecek şekilde optimize edilmiştir. Bu durum, asferik camların daha ince ve belirgin şekilde daha hafif yapılmasını sağlarken aynı optik etkinin de korunmasını sağlar. Yukarıda bahsedilen ZEISS "yüksek indeksli" cam malzemeleri ile birlikte, ciddi görme sorunları yaşayan gözlük kullanıcıları için bile düz, ince ve olağanüstü hafiflikteki gözlük camlarını yaratmak için asferik cam tasarım teknikleri kullanılabilir.

Ultra ince camlar üretmenin bir başka yöntemi ise ZEISS tarafından geliştirilen OPTIMA isimli bilgisayar destekli yöntemin kullanılmasıdır. Bu, çerçevede görünen kenar ve merkez kalınlığının, tüm çerçeve özellikleri dikkate alınarak üretim aşamasında minimuma indirilmesini mümkün kılar. Çoğunlukla OPTIMA yöntemi camın çok daha ince üretilmesini sağlar. Göz bakımı uzmanı, bu kalınlık farklarını görüntülemek için ZEISS'tan özel tavsiye programlarını kullanabilir.

İnce ve hafif gözlük camları

1.5

0%

1.5

0%

1.6

20%

1.6

20%

1.7

35%

1.67

40%

1.9

40%

1.74

50%

3. Çerçeve için doğru malzeme

Çerçeve ve saplar gözlüğün genel ağırlığının belirlenmesinde önemli bir rol oynar. Bu nedenle özel, ultra hafif malzemeden yapılmış ince bir çerçevenin seçilmesi önemlidir. Örneğin, titanyum geleneksel metal veya plastik bir malzemeden yüzde 50 daha hafiftir. Bu nedenle, titanyum çerçeveli bir gözlük, olağandışı sabit fakat hafif gözlük isteyen herkesin bir numaralı tercihidir ve bu gözlükler atletler ve çocuklar için mükemmel bir çözümdür. En son hafiflik deneyimi sunmak, günümüzdeki ultra ince titanyum çerçeveler iki gramdan daha hafiftir. Fakat titanyumu gözlük çerçeveleri ve saplarında bir numaraya getiren sadece düşük ağırlığı değildir: Titanyum çerçeveler olağandışı şekilde hafif, dayanıklı ve paslanmaya karşı dayanıklıdır ve gerektiğinde ultra esnek tasarımlarda üretilebilir. Aslında bu malzeme şu anda o kadar esnektir ki hasar vermeden gözlüğün saplarını bükebilirsiniz, bıraktığınızda eski şekline hemen geri döner. Ayrıca, sıra dışı tasarımlarda, tamamen vidasız şekilde ve birçok farklı marka üreticileri tarafından geleneksel ve ultra modern renklerde üretilmiş olarak bulunabiliyorlar. Bu tasarımların tek ortak noktası olağandışı şekilde hafif olmalarıdır. Titanyum çerçevelerde nikel bulunmaz, bu da alerjisi olanlar için harika bir çerçeve seçimi haline getirmektedir.

4. Çerçevenin tasarımı

Gözlüğün ağırlığı çerçevenin boyutundan da etkilenir çünkü bu gözlük camlarının daha mı hafif yoksa daha mı ağır olacağını belirler. Çerçeve küçük oldukça camlar daha ince ve hafif olur.

5. İyi bir göz bakım uzmanını bulun.

Doğru ekipmanlı doğru göz bakım uzmanı bulmak da mümkün olan en hafif gözlüğü elde etmenin anahtar faktörüdür. İyi bir göz bakım uzmanı dikkatli hesaplamalar yapıp doğru cam türünü seçerek, ayrıca çerçeveyi daha hafif yapmak için camların kalınlığını azaltmaya da yardımcı olabilir.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Bombeli, ince veya renkli: İhtiyaca uygun bir ZEISS gözlük camı her zaman vardır! Moda çerçeveler & net gözlük camları? Optik bilgi birikiminden en fazlasını talep eden bir zorluk

Yaşam Tarzı + Moda 16 Eki 2017

Tags:

Gözlükle fotoğraf çekmek Muhteşem fotoğraflar ya da başarılı şipşak resimler gözlük kullananlar için sorun değildir
Gözlük kullanıcılarının tatile çıkmadan önce bilmesi gerekenler İşte daha dinlendirici bir tatil için önerilerimiz

Yaşam Tarzı + Moda 16 Eki 2017

Tags:

Modaya Uygun, Şık, HighIndex (Yüksek İndeksli) Gözlük Camları Son derece ince, süper hafif yenilikçi gözlük camları sayesinde daha iyi görme ve harika bir görünüm

İlgili Ürünler