İyi bir gözlükçüyü nasıl bulursunuz?

İlk göz muayenesinden gözlük camlarının takılmasına kadar tüm süreçte nelerin önemli olduğunu size anlatacağız.

Son teknoloji ekipman, mükemmel nitelikler, birebir danışmanlık ve biraz moda algısı –iyi bir gözlükçüyü tanımlamanın farklı yolları vardır. DAHA İYİ GÖRME açıklıyor: İlk göz muayenesinden gözlük camlarının takılmasına kadar tüm süreçte iyi bir gözlükçüyü diğerlerinden ayırt eden unsurlar nelerdir? Size yakın bir gözlükçüyü nasıl bulursunuz? Bir görme testi nasıl yapılır? Mümkün olan en iyi görme testi sonuçlarına nasıl ulaşırsınız?

İyi bir gözlükçüyü diğerlerinden ayıran nedir?

Pek çok gözlükçü vardır, ama hepsi aynı kalite standartlarına, aynı felsefeye veya aynı uzmanlık alanlarına sahip değildir. Bilgi birikimleri, ekipmanları ve verdikleri danışmanlık hizmetleri kalitesi son derece farklılık gösterebilir. Aynı zamanda, yeni bir gözlük seçmek ve belirli bir gözlükçüye gitmeye karar vermek -tıpkı bir doktor seçmek gibi- her zaman kişisel bir seçimdir. Dolayısıyla gözlükçünüz yalnızca alanında bir uzman değil, aynı zamanda samimi olmalıdır. İyi bir gözlükçüyü tanımlamanıza yardımcı olacak en önemli noktaları sizin için derledik.

Telefonla yapılacak ön araştırmalar

Beğendiğiniz bir gözlükçü bulur bulmaz -örneğin internet üzerinden veya [Link Dealer Search] arama fonksiyonumuzu kullanarak- bazı şeyleri önceden telefonla kontrol etmenizi öneririz. Potansiyel gözlükçünüzle konuşarak, aranızdaki “kimyanın” tutup tutmadığını ve sorularınıza yanıt vermek için zaman ayırıp ayırmadığını hemen anlayacaksınız. Acele etmeyin ve bazı şeylerden haberdar olduğunuzu gösterin. Müşteri analizini nasıl yaptıklarını, çerçeve uyarlaması için kullandıkları sistemleri, örneğin gözlük camı merkezlemesi için hangi cihazı kullandıklarını sorun. Daha geleneksel yöntemlere kıyasla, yenilikçi sistemler önemli ölçüde daha hassas bir görme analizi sağlar ve kullanıcının gözlerine uygundurlar. Gözlükçünün sorularınıza tatmin edici yanıtlar vermediği hissine kapılırsanız randevu almayın. Tüm sorularınıza yanıt verecek zamanı size ayıran bir gözlükçü bulana dek aramaya devam edin.

İlk izlenim önemlidir

Mağazaya varır varmaz etrafa bir bakının. Beğendiniz mi? Rahat, temiz ve düzenli bir yer mi? Bir veya iki saat geçirebileceğiniz bir yer mi?

En önemlisi nedir? – Zaman

Yeni bir gözlük satın almanın en önemli kısmı, sizin için geniş zaman ayıran ve detaylı danışmanlık sunan bir gözlükçü bulmaktır. Her göz eşsizdir ve yüksek kaliteli bir gözlük, parmak izi kadar benzersizdir. Yeni gözlüklerinizle gerçekten ne kadar iyi gördüğünüzü etkileyen birçok faktör, gözlükçünüzle yapacağınız kapsamlı bir danışma ve soru-cevap oturumunu daha da önemli kılmaktadır. Sizin için en iyi gözlük camını bulmak zaman alır -ve gözlükçünüz zaman ayırmaya hazır olmalıdır. Gözlükçünüz gergin ve sabırsız görünüyorsa, anlamadığınız veya size açıklamadığı salt mesleki bir dil kullanıyorsa, danışmaya son verip başka bir yere gitmeniz daha iyi olacaktır.

1. Geçmişiniz (kişisel görme profilinizin oluşturulması)

Geçmişiniz (kişisel görme profilinizin oluşturulması)

Danışmanlık detaylı bir vaka geçmişiniz ile başlamalıdır. İyi bir gözlükçü sizden bazı şeyleri, örneğin şunları bilmek isteyecektir: Yeni gözlüklerinizi nerede kullanacaksınız? Günlük kullanım için mi bir gözlük arıyorsunuz, yoksa iş, sürüş veya özel bir görme desteği için mi gözlük istiyorsunuz? Gözlüklerinizi nerede kullanacağınızı ayrıntılı olarak açıklayın. Herhangi bir göz hastalığınız var mı? Ve gözlüğünüz zaten varsa: Eski gözlüklerinizde neleri beğeniyorsunuz? Neleri beğenmiyorsunuz?

Unutmayın: gözlükçünüzün aceleci davrandığı hissine kapılıyorsanız, yanlış yere gelmişsinizdir. Kapsamlı bir vaka geçmişi rahatlıkla 15 dakika sürebilir.

2. Reçete analizi

Reçete analizi

Vaka geçmişiniz alındıktan sonra gözlükçü, reçetenizi analiz eder. Öncesinde göz doktoru tarafından yapılan göz muayenesinde örneğin ZEISS i.Profiler®plus gibi son teknoloji ölçüm aletlerini kullanarak çalışır. Burada makinaya bakıp sadece bir görüntü içindeki tek bir noktaya konsantre olmalısınız. Bu oldukça kolaydır ve anında gözlerinizin, 3D parmak izine benzer bir profili oluşturulur. Bu sayede anomaliler, tuhaflıklar, yüzey özellikleri ve gece ne kadar iyi görebileceğiniz dahil olmak üzere, gözlerinizin her küçük optik detayı saptanabilir. Bunlar, gelecekteki gözlük camlarınızın seçiminde anahtar bir rol oynayan önemli faktörlerdir.

Subjektif refraksiyon

i.Profiler gözlerinizin her detayını yakalasa da görme keskinliğinizi belirlemek için ek bir analiz gerekir: subjektif refraksiyon. Bu terim göz doktorları tarafından gerçekleştirilen “geleneksel” göz ölçümü anlamına gelir. Farklı numaralara sahip camlar bir çerçeveye yerleştirilir ve ardından bunlarla ne kadar iyi gördüğünüzü kontrol etmek için bir test gerçekleştirilir. Daha önceden gözlük sahibi olduysanız bu aşama size tanıdık gelir. Göz Doktoru şuna benzer sorular sorar: “Hangisi daha net: sol gözlük camı mı, sağ mı?” – Ve siz en iyi sonucu elde ettiğinizden emin olana kadar bu devam eder. Alternatif olarak bir de “foropter” vardır. Bu, göz doktorunun yüzünüzün önüne yerleştirebileceği farklı numaralara sahip değiştirilebilir camların bulunduğu büyük bir gözlüğe benzer. Göz Doktorunuz camları deneme çerçevelerine elle yerleştirmek yerine bunları değiştirmek için sadece bir düğmeye basar.
Unutmayın: hangi camın daha iyi olduğundan emin değilseniz veya henüz keskin, net bir görme elde edemediyseniz, dürüst olun! Göz doktorunuza söyleyin. Bu adımın çok uzun sürebileceğinden endişe etmeyin.

Şunu unutmayın: her göz benzersizdir, bu da bazı şeylerin kimi için oldukça hızlı ilerlerken, kimileri için biraz daha fazla zaman gerektirebileceği anlamına gelir. İyi bir gözlükçü göz doktoru tarafından yazılan reçeteyi iyi analiz eder ve sizi acele ettirmez, çünkü onların işi, doğru cam çiftini hassas bir şekilde bulmak ve olağanüstü bir görüşün keyfini çıkarmanıza yardımcı olacak özeni göstermektir.

3. Çerçeve ve gözlük camı seçimi

Çerçeve ve gözlük camı seçimi

Ardından herkesin sabırsızlıkla beklediği kısım gelir. Sonuçta gözlük aynı zamanda bir moda ifadesidir ve seçim yapılabilecek geniş bir boyut ve renk çeşitliliği sunulduğu göz önüne alındığında karar vermek genellikle zordur. İyi bir gözlükçü yalnızca yüz hatlarınızı ve camlarınızı optimal olarak tamamlayan çerçeveleri bilmekle kalmaz, aynı zamanda olası seçenekleri daraltmanıza da yardımcı olur. Ayrıca görme gereksinimlerinize en uygun çerçeveleri de size göstereceklerdir. Çünkü çoğu insanın maalesef farkında olmadığı şey, her çerçevenin her cama uygun olmadığıdır. Dolayısıyla gözlükçünüz farklı cam çözümleri, kaplamalar ve renk tonları hakkında sizi yeterince bilgilendirmelidir. İyi bir gözlükçü aynı zamanda iyi, yüksek kaliteli gözlük camları önerir. Sonuçta bunlar gözlüğün en önemli parçasıdır. Özel görme gereksinimlerinize ve gözlüklerinizi nasıl kullanacağınıza bağlı olarak, gözlükçünüz uygun seçenekler önerir, yararları ve detayları konusunda sizi bilgilendirir ve favori çerçevelerinizle birlikte optimum görmenin keyfini çıkarmanızı temin etmek için kontrolleri sağlar. Bazen pahalı olmayan bir cam, örneğin okuma gözlükleri için mükemmel bir şekilde uygun olur. İyi bir gözlükçü, önerilerini anlayabilmeniz için sürecin her aşamasını açıklayarak diğerlerinden farkını gösterir. Öyle olmazsa hiç çekinmeyin ve sorularınızı sorun. Çerçeve seçiminiz hakkında konuşmadan veya sizin için neden en uygun olduğunu açıklamadan size gözlük camlarını satmaya çalışmaları, gözlükçünün profesyonelliği hakkında iyi bir izlenim vermez.  

4. Gözlükleri ayarlamak

Gözlükleri ayarlamak

Satın alma gerçekleşmeden önceki son adım seçilen çerçevelerin yüzünüze ayarlanmasıdır. Ayarlama son derece önemlidir, çünkü hiçbir yüz birbirine benzemez: herkesin burnu, gözleri ve kulakları farklı bir konumdadır, ve her gözün özel bir gözbebeği mesafesi (PD) vardır. Görme noktası, yani camlara baktığınız konum bile kişiden kişiye değişir. Tüm bu parametreler ölçülmelidir, çünkü gözlük camı üreticisinin mükemmel şekilde kişiselleştirilmiş bir cam çifti üretebilmesi, dolayısıyla sizin için optimum görme garantisinin tek yolu budur.

Garanti ve servis

Garanti ve servis

Garantileri ve ne kadar süreceğini (örneğin: “Onarım için gözlüklerimi geri getirebilir miyim?”), siparişinizin ne zaman işleme alınacağını sorun, mutlaka tüm hizmetleri ve özel fiyatları listeleyen bir makbuz alın. İyi bir gözlükçü yeni gözlüklerinizle mutlu olmanızı ister ve gereken her türlü iyileştirme ve ek değişiklikleri yapmayı önermelidir.

Teslimat

Gözlüklerinizi teslim aldığınızda gözlükçünüzün kontrol etmesi gereken birkaç farklı husus vardır; örneğin: Genel olarak ne kadar iyi görüyorsunuz? Camlar ve çerçeveler optimal bir şekilde ayarlanmış mı? Progresif cam kullanıcıları için özellikle önemli bir soru: Merkezleme mükemmel mi? Camlar çerçevelere güvenli bir şekilde yerleştirilmiş mi? Değilse gözlükçünüz bazı ayarlamalar yapmalıdır. Gözlük takıldığında camın kenarı çok açık bir şekilde görünüyorsa, gözlüklerin kullanımı rahat değilse veya burnunuza veya kulaklarınızın arkasına aşırı baskı uyguluyorsa, aynı şey geçerlidir.

Gözlükçünüz tüm bu konulara özen göstermişse arayışınız sona ermiştir: emin ellerdesiniz.

En iyi görme testi sonuçlarına nasıl ulaşırsınız?

Çoğu gözlük kullanıcısı şu hissi bilir: arka arkaya iki görme testi yaparsınız ve farklı sonuçlar alırsınız. Nedeni: gözlerimizin görme performansı gün boyu hafif değişiklikler gösterir. Genellikle maksimum sapma 0,25 diyoptridir. ZEISS i.Profiler®plus ile yapılan objektif ölçüm bu farklılıkları giderir ve bunları i.Scription® Teknolojisi ile yapılan cam tasarımına entegre eder. Yine de gözlerinizin teste uygunluğundan emin olmak için, olası en iyi sonuca ulaştıracak ipuçlarımız var:

  • Göz testine gittiğinizde mümkün olduğunca dinlenmiş ve rahat olmaya çalışın. Sabah kalkmanız ile randevunuz arasında ne kadar kısa bir süre varsa, gözleriniz o kadar az "çalışmıştır".
  • Kontakt lens kullanıcıları testin 24 saat öncesinden itibaren kontakt lensleri yerine gözlüklerini takmalıdır. Kontakt lensler korneanın şeklini değiştirir ve böylece göz testi sırasında görme performansını etkilerler.
  • Aç karnına veya susuz bir halde gitmeyin. Bir besin eksikliği veya dehidrasyon, sonucu etkileyebilir.
  • Diyabet, gözlerinizin ne kadar iyi çalıştığı konusunda önemli dalgalanmalara neden olabilir. Diyabet hastalarının günün farklı zamanlarında ve belirli koşullarda, gözlerini bir göz doktoruna test ettirmeleri önerilir.
  • Yine belirli ilaçları almanız da gözlerinizin ne kadar iyi çalıştığını etkileyebilir. Medikasyona bağlı olarak ilaçlarınızı göz muayenenizden sonra almanız önerilir.
  • Göz doktorunuz sormasa da aldığınız herhangi bir ilaç ve diyabet gibi hastalıklar konusunda bilgi verin.
  • Gözlerinize test yaptırmak için zaman ayırın. İyi bir gözlükçü, danışmanlık dahil görme analizini tamamlamak için yaklaşık bir saate ihtiyaç duyacaktır.

Gözlerinizi ne kadar sıklıkla kontrol ettirmelisiniz?

  • Göz problemi veya göz hastalığı olmayan yetişkinler şu aralıklarla göz testi yaptırmalıdır: 20-39 yaş arasında her altı yılda bir, 40 yaş üstü olanlar her iki ilâ üç yılda bir ve 65 yaş üstü olanlar her bir ilâ iki yılda bir.

  • Gözlük kullanıcıları için önerilen her yıl göz doktorlarına göz testi yaptırmalarıdır. Gözlükçü taktığınız gözlükleri de kontrol etmeli ve gerekirse yeniden ayarlamalıdır. Yaşınız kaç olursa olsun veya yaşayabileceğiz görme problemleri ne olursa olsun: görmenizde bozulma başladığını hissettiğinizde veya gözlerinizin normalden daha sık yorulduğundan şikayetçi olduğunuzu fark ettiğinizde her zaman gözlerinizi test ettirmelisiniz.

  • Çocuklar düzenli olarak göz testi yaptırmalıdırlar: iki ilâ üç buçuk yaştan başlayarak, daha sonra okula başlamadan önce ve yetişkin olana kadar her iki yılda bir düzenli olarak. Bu sayede görme bozukluğu veya göz hastalığının ilk uyarı işaretleri erken teşhis edilebilir. Prematüre bebekler ve ebeveynleri veya kardeşleri şaşılık veya ciddi göz bozukluğu yaşayan tüm çocuklar, altı aylık olduklarında başlamak üzere göz muayenesi için düzenli olarak bir göz doktoruna gitmelidirler.
Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Online Görme Testini yapın ve görme kalitenizi kontrol edin. Yeni bir göz testi yaptırmanızın zamanı gelmişse online olarak burayı kontrol edin.
Gözlük camlarınız gerektiğinden daha yüksek veya daha düşük numaralarda ise veya yanlış montajı yanlış yapılmış ise, gözlerinize zarar verebilir mi? Birçok şikâyetin sebebi aslında göz yorgunluğudur
ZEISS Garantiniz Daha iyi görme yolculuğunuzun başladığı an. Yeni ZEISS gözlük camları ile ilgili bilmeniz gereken her şey
Yeni gözlük satın alırken dikkat edilmesi gerekenlerin listesi Yakın ve uzak gözlüğü, progresif gözlük, spor gözlüğü, okuma gözlüğü veya işyeri gözlüğü: Neleri bilmeniz gerekiyor?

İlgili Ürünler