Pilotlar için gözlükler – bulutların üzerinde bile mükemmel görme

İster profesyonel ister amatör olsun, pilotlar aşırı ışık ve hava koşullarında bile net görmelerini sağlayacak gözlüklere ihtiyaç duyarlar.

Pilotlar için gözlük hazırlamak zahmetli bir iştir: herhangi diğer uygulamadan çok daha fazlasını gerektirir, bunlar kullanıcının görmesni mükemmel şekilde optimize etmeli ve her koşulda net görmesi için ayarlanmış olmalıdırlar. Yelkencilik, amatör pilotlar, asılı planör uçuşu, paragliding ve uzay profesyonelleri için: pilotlar için mükemmel gözlüklerle DAHA İYİ GÖRME.

Pilotlar hem uzak hem de yakın alanda her zaman iyi görmeyi garanti eden gözlüklere gerek duyarlar. Bulutların üzerinde görülebilirlik ve ışık koşulları aşırı olduğu için bu hiç de kolay değildir ve bir anda değişebilir. Aynı zamanda pilot kabinindeki cihazlar gibi ayrıntıları okurken ve sinyalleri net ve doğru şekilde anlamak amacıyla renkleri doğru şekilde algılarken, pilotların kuleler ve hava trafiği gibi nesneleri uygun şekilde görebilmesi gerekir.

Pilotlar için ideal gözlükler: ZEISS Skylet® renkli camlar

Skylet® güneş koruma camları ile ZEISS amatör ve profesyonel pilotlar için tüm irtifalar ve ışık koşulları için mükemmel görmeyi garanti eden bu zahmetli gereksinimler için özel bir teknoloji geliştirmiştir. Skylet® güneş koruma camlarında %100 UV koruması vardır, uygun olmayan parıltıyı azaltır ve ayrıca aşırı ışık koşullarında kontrastlı görmeyi de geliştirir. Bu yalnızca rahatlık sağlamakla kalmaz – aynı zamanda daha fazla emniyete de katkıda bulunur.

Pilotlar için özellikle uygun olan bir seçenek Skylet® güneş koruma camlarının seçeneği olam "fun" ’dir: %70 ışık azaltmalı Skylet® fun – estetik olarak etkileyici, kırmızı-kahverenkli en açık Skylet® reçeteli gözlük camı. Bu, -loş ışık koşullarında ideal olan – ortalama çevre parlaklığında camın dışında en yüksek olası renk kontrstına ulaşır.

Daha koyu renkleri tercih edenler için, - tipik orta Avrupa yazının orta-kuvvetli güneş ışığı için ideal olan – estetik kahverenginde %80 renkli ZEISS Skylet “road” seçeneğini öneririz. Bununla birlikte, pilotlar bundan daha koyu gözlükler takmamalıdır: renkler arasında ayrırım yapma yeteneğinide aşırı bozulmadan kaçınmak amacıyla, Alman Federal Havacılık Bürosu %85’i geçen renk yoğunluğu bulunan camların kullanımına karşı tavsiyede bulunmaktadır.

ZEISS Online Görme Kontrolü Kontrast ve rengi ne kadar iyi görüyorsunuz? Görmenizi hızlı ve kolay bir şekilde buradan kontrol edin!

Önemli: Pilotlar gözlükleri için polarizasyon filtrelerinden neden kaçınmalıdır

Polarizasyon filtreli güneş gözlükleri ve ya reçeteli gözlük camları pilotların çoğu için uygun değildir. Bu gibi filtreler normalde yansımalara karşı koruma sağlar, fakat polarize camların etkisiyle kombine edilmiş birçok pilot kabininin özel yapısı pilotun görmesini hızla bozabileceği, bazen belirli sinyalleri fark etmesini engelleyebileceği için, pilotlar her zaman bunlardan uzak durmalıdır. Berlirli hava koşullarında bazı uçakların görsel olarak tespit edilmesi zordur veya dış kabuğunun güneşi yansıtması nedeniyle zor fark edilmektedir. Eğer bu yansıma gözlüklerdeki ek polarizasyon filtresi tarafından engellenirse, pilot tehlikeli bir duruma yol açabilecek şekilde diğer uçağı hiç göremeyebilir... Ayrıca, pilotun kafasının pozisyonuna göre, LCD ekranların (aygıtlar, navigasyon cihazları, vs.) bu gibi camlarla okunması imkansızlaşabilir veya sadece siyah yüzeyler olarak algılanabilir.

Pilotlar için mükemmel: ZEISS degrade renkli (kademeli değişen renkli) camları

Güneş gözlüklerini tercih ederken, pilotlar her zaman nötral cam renklerini aramalıdır (ZEISS optisyeniniz çok fazla seçenek konusunda tavsiye vermekten mutlu olacaktır). ZEISS Skylet® güneş koruma camları, özellikle artmış UV ve parıltı korumasının ve yüksek kontrastlı görmenin önemli olduğu uygulamalar için tasarlanmıştır. Bu durumda, "yüksek kontrast" uzaktaki yeşil çayırın – hatasız şekilde – yeşil olarak algınalması amacıyla, renkler arasında daha iyi ayırım yapabilmek demektr. Bu da pilotların özellikle bulut değişimlerinde hava koşullarını daha iyi “okumasını” mümkün kılar. Bu şekilde, tüm aygıtların mükemmel ve güvenilir şekilde okunabilmesi amacıyla, pilotun renkleri tanıma becerisindeki herhangi bozulma büyük oranda ortadan kaldırılır –ZEISS Skylet® "fun" ve "road" seçeneklerinde olduğu gibi.

Işık spektrumunun temel olarak mavi kısmını filtre eden, reçeteli camları bulunan birçok güneş gözlükleri veya gözlükler bu renk algısını bozar. Bunun sebebi, Alman Federal Havacılık Bürosu gibi mercilerin bu tip camlara karşı yönde net tavsiyeleridir. Bununla birlikte, hala biraz renge değer verenler için, yeni ZEISS degrade (kademeli) camları uçak içerisinde kullanım için özellikle uygun olan güvenli bir seçeneği sunmaktadır. Örneğin, pilot kabini aygıtlarını okumayı kolaylaştırarak, camın üst kısmı renkli koyu kahverengi ve alt kısmı daha açık renkli olabilir. Optimum ışık azaltmalı, nötral renk seçeneği ve %100 UV korumalı, katı cam gereksinimlerini karşılayan gözlük camları, yetkililer ve pilot dernekleri tarafından profesyonel pilotlar için ayarlanmıştır.

Bu arada: pilotlar fototropik veya kendinden renklenen güneş gözlüklerinden kaçınmalıdır. Kendinden renklenen güneş gözlükleri her zaman ışık ve UV koşullarındaki değişikliklere göre ayarlama yapmak için birkaç saniyeye gerek duyar.

IndividualFit™ ve Luminance Design™ Teknolojisiyle progresif camlarla güvenli ve konforlu görme

Er veya geç, gözlük kullanan çoğu pilota ulaşacaktır: bunlar artık uzaktaki nesneleri ve yakın aralıktakileri aynı keskinlikte göremezler. Pilotlar için bu uygunsuz olmasından daha fazlasıdır – potansiyel bir tehlike de yaratmaktadır. ZEISS IndividualFit™ ve Luminance Design™ teknolojisiyle yapılan progresif camlar uçak uygulamalarında bu problemle mücadele etmek için denenmiş ve test edilmiştir. Bunlar – terzi elinden çıkmış gibi – kullanıcıya mükemmel şekilde uyması için uyarlanmaktadır ve pilotların uzaktaki nesneler (kuleler ve hava trafiği) ve yakın alanının (örneğin pilot kabini içindeki veya aygıt göstergeleri veya kartlar) jilet keskinliğinde görmesine olanak vermektedir. Skylet® güneş koruma camları ile kombine olarak, bunlar pilotlar için mükemmel gözlüklerdir.

Gözlük çerçevelerini tercih ederken hangi sorunlar çıkabilir?

Her yönden kapsaması önemlidir. Pilotlar için iyi olan gözlük çerçeveleri, bombeli camları olan her yönden kaplayan tarzları içermektedir: bunlar, aksi halde yandan veya arkadan kullanıcının gözüne giren rahatsız edici serseri ışıkları etkin şekilde engellemek için yüz çevresinde nazik şekilde konturlara sahiptir. Pilotun kullandığı kulaklığın uygun şekilde çalışabilmesi için, sapları ince olmalı ve kafadan çok uzak olmamalıdır. Temel bir kural olarak, pilotlar için gözlük çerçeveleri kafayı sıkmadan uzun süre takmak için rahat olmalıdır. Eğer birkaç kurala dikkat ederseniz bu kolaydır.

İpucu: eğer optisyeninize giderken kulaklığınızı da götürürseniz, mükemmel gözlük çerçevelerini önerirken bunun büyüklüğünü de dikkate alacaklardır. Eğer gerçekten güvenli tarafta olmak istiyorsanız, test etmek için ödünç alıp alamayacağınızı sorun. ZEISS optisyeniniz bu konuda yardımcı olmaktan mutlu olacaktır.

Bu arada:  

birçok pilot gözlüklerini ZEISS marka DuraVision® Platinum from ZEISS, gibi güçlü cam kaplamalıar ile desteklemektedir, Daha fazla bilgi için...

 

Image: i.stockphoto.com © Stacey Newman

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Yöneticiler için gözlükler – mükemmel kişiselleştirilmiş görme rahatlığı ile en iyi kalite camlar ve çerçeveler Saygınlık, zarafet, maksimum işlevsellik – yönetim pozisyonlarındaki insanlar için gözlüklerin yapacağı şey çoktur
Bilgisayarlı İşyerinizde her şey gözünüzün altında Neden okuma gözlükleri/değişken odaklı gözlükler işinizi kolaylaştırabilir
İş başında daha iyi görme ve daha fazla rahatlık İster masa başında, ister bilgisayarda ya da isterseniz bir üretim makinası başında çalışın, yeni ZEISS ofis gözlük camları size daha iyi ve daha rahat bir görme sağlar.
İster diş doktoru ister güzellik uzmanı olun - profesyonel gözlük camlarıyla mükemmel keskin görmenin keyfini çıkarın Bazı aktiviteler daha fazlasını temin edecek sıra dışı gözlük camları gerektirir. ZEISS’den gelen en son teknoloji mikroskobik seviyede bile mükemmel şekilde görmenize yardım eder.

İlgili Ürünler