Kişiselleştirilmiş gözlük camları ile "hazırda bulunan stok" gözlük camları arasındaki fark nedir?

Gözlükler doğal görmenizi yeniden kazanmanıza nasıl yardımcı olur.

Gözlük camına bakarak kişiselleştirilmiş mi yoksa "hazırda bulunan stok" gözlük camı mı anlayamazsınız. O halde fark nerede? Kişisel olarak optimize edilmiş gözlük camları, en çok hangi gözlük kullanıcılarının işine yarar? DAHA İYİ GÖRME, Carl Zeiss Vision'da Senior Ürün Müdürü Volker Gahr'a bu soruyu sordu.

DAHA İYİ GÖRME: Bay Gahr, kişiselleştirilmiş gözlük camlarını standart camlardan ayıran nedir?

DAHA İYİ GÖRME, Carl Zeiss Vision'da Senior Ürün Müdürü Volker Gahr'a bu soruyu sordu.
DAHA İYİ GÖRME, Carl Zeiss Vision'da Senior Ürün Müdürü Volker Gahr'a bu soruyu sordu.

Volker Gahr: Aslında standart gözlük camları bile belli bir seviyede kullanıcıya göre özel tasarlanır. Çünkü temel olarak bir reçeteye göre işlem yapıyoruz yani diğer bir deyişle kullanıcıya daha iyi görme olanağı sağlamak için doğru cam numarasını seçilen gözlük çerçevesinde doğru konuma yerleştiriyoruz. Başka bir gözlük kullanıcısı benim gözlüğümü takarsa, optimum görme olanağına sahip olması pek olası değil. Kişisel olarak "optimize edilmiş" gözlük camlarından bahsettiğimiz zaman, aslında yaptığımız şey kullanıcıya ait bilgilerin ihtiyaçlarına göre en ideal gözlük camı yüzeylerini hesaplayarak optik tasarımını oluşturmaktır.

Kural olarak bir göz hastalıkları uzmanı veya göz doktoru göz muayenesi yapacaktır ve gözlük camı reçetesi hazırlayacaktır.

Hangi gözlük camlarına ihtiyacım var?

  • Uzak mesafede görmek için tek odaklı gözlük camları
  • Yakın mesafede görmek için tek odaklı gözlük camları (örneğin okuma gözlükleri)
  • Progresif gözlük camları
  • Hangi diyoptri numarası, özel silindirik değerler...

Kullanıcı için bir sonraki aşama çerçeve seçimidir. Fakat bu gerçekten standart yaklaşımın izlediği yoldur. Elbette yazılan reçeteye hazırda bulunan stok gözlük camını uygulayan optik uzmanı, ZEISS gibi bir firmadan sipariş edilmiş olacak gözlük camların doğru şekilde montaj edilmesini sağlamak amacıyla seçilen gözlük çerçevesi içerisinde her iki gözün görme noktasını ölçecektir. Fakat gözlük camlarının kullanıcının gözlerinin önünde en iyi konuma getirilmesi - ki bu seçilen özel çerçeve stiliyle belirlenir - camlar hesaplanırken dikkate alınmamış olacaktır.

DAHA İYİ GÖRME: O halde kişisel olarak optimize edilmiş gözlük camlarının en büyük farkı çerçeveye özel nasıl tasarlandıkları mıdır?

Volker Gahr: Elbette ciddi bir farktır bu fakat tek fark değildir. ZEISS, kullanıcıların seçilen çerçevedeki gözlük camlarından nasıl baktıklarını anladıkça, gözlük camları daha uygun şekillendirilebilir, böylece kullanıcı bu camlardan olabilecek en doğal ve optimum şekilde bakabilir. Bunun anlamı, tam olarak kişisel ihtiyaçlarına özel tasarlanmış mükemmellikte optik görme yardımıdır. Fakat bu seviyeye ulaşmak için optik uzmanı, kullanıcıların camlardan doğru karşıya baktığında odaklandıkları noktasına ek olarak başka önemli kişisel parametreleri de belirlemelidir ve bu parametreler milimetrenin onda biri seviyesinde kesin olmalıdır.

 

Örneğin, gözleri kitaptan veya bilgisayar ekranından hangi mesafede olma eğilimindedir? Seçilen çerçeveye göre, camlardan tam olarak hangi yükseklikten bakıyorlar? Çerçevenin eğimi kullanıcının görmesini nasıl etkiliyor? Bu sadece çerçeveye bağlı bir şey değil, kişinin yüz şekline de bağlıdır. Arka verteks mesafesi yani gözlük camının arka yüzeyi ile korneanın ön tarafı arasındaki mesafe nedir? Çerçevenin eğimi nedir? Çerçeve boyutlarının ve gözlük camlarının genişlikleri ve yükseklikleri hassas olarak ölçülmelidir.

ZEISS Online Görme Kontrolü Kontrast ve rengi ne kadar iyi görüyorsunuz? Görmenizi hızlı ve kolay bir şekilde buradan kontrol edin!

Size göre ayarlanmış gözlük camları

Optik uzmanı tüm parametreleri uygun şekilde hesapladıkça, optikler yani gözlük camı tasarımları ZEISS tarafından o kadar net şekilde optimize edilebilir. Çerçevenin ve gözlük camlarının kullanıcının burnunda farklı pozisyonda kalmamasını sağlamak için, çerçevenin burun kemeri üzerindeki konumu ilave verileri hesaplamadan önce optik uzmanı tarafından ayarlanır.

DAHA İYİ GÖRME: Tüm bu parametreleri hesaplamak çok uzun sürmez mi? Ve nasıl bu kadar hassas olabilirler?

Volker Gahr: İşte burada teknoloji devreye giriyor i.Terminal®2 – ZEISS merkezleme sistemi – kullanıcının ve çerçevenin önden ve yandan objektif resimlerini çeken yüksek teknoloji bir kamera kullanır. Ardından yazılım tüm anahtar merkezleme verilerini ölçer ve bir dosyaya kaydeder. i.Terminal® milimetrenin onda birine kadar hassaslığa ulaşır, fakat tüm bu ölçüm süreci tüm anahtar parametreler için son derece kesin veriler sağlamasına rağmen çok az bir zaman alır.

DAHA İYİ GÖRME: Peki, kişisel olarak optimize edilmiş gözlük camlarına nasıl ulaşıyorsunuz?

Volker Gahr: Refraksiyon, merkezleme ve bazı durumlarda objektif ölçümden gelen tüm ölçüm verileri optometri uzmanı tarafından i.Profiler® kullanılarak birleştirilir. Tüm özellikler netliğe kavuştuğunda, cam materyali/türü, kaplama türü ve gerekli olabilecek herhangi bir renk veya renk tonu gibi, tüm veriler ZEISS'a gönderilir. Burada optik uzmanının belirttiklerine uygun şekilde gözlük camları kişisel olarak hesaplanır ve freeform technology olarak bilinen en gelişmiş üretim teknolojisi kullanılarak üretilir. ZEISS, bu teknolojinin gelişmesinin arkasındaki öncülerden biriydi ve bugün bile bizler bu gözlük camı üretim yöntemini daha iyi hale getirmek için durmadan uğraşıyoruz.

Freeform teknolojisi sayesinde, gözlük camları gözlük kullanıcılarının özelliklerine ve seçilen çerçeveye mükemmel uyacak şekilde üretilebiliyor. Bu durum gözlük kullanıcısına olabilecek en doğal görme olanağını geri kazandırıyor ve özellikle progresif gözlük camları tüm farklı görme mesafelerinde en geniş ve en net görme alanları yaratıyor. Çerçeve, gözlük camları, kişisel görme ihtiyaçları ve kullanıcının yüz şekli arasında mükemmel dengeyi yaratamadıkça, rahat ve doğal görmenin elde edilmesi imkânsız olacaktır. Mükemmel olmayan bir çözümle gözlük kullanıcısı, her gözdeki kişisel görmeyi uyumlu bir bütün görmeye toplamak için çok büyük çaba sarf etmek zorunda kalabilir. Bu durum, kullanıcıda baş ağrılarına ve gerilime neden olarak gözlük camlarına fazla alışamamakla sonuçlanabilir.

DAHA İYİ GÖRME: Yani progresif gözlük camlarının ayrıt edici kalitesi her bir camdaki kişisel parametrelere mi bağlıdır?

Volker Gahr: Kesinlikle. Karşılaştırmak gerekirse, teleskoptan baktığınızı hayal edin. Çok sofistike bir optik cihazdan bakıyorsunuz, fakat teleskopu gözünüzden doğru uzaklıkta tutmazsanız, nesneler bulanık görünecektir. Veya anahtar deliğinden baktığınızı hayal edin. Gözünüzü anahtar deliğine iyice yaklaştırırsanız ancak iyi ve rahat bir görme elde edersiniz. Farkı şöyle gösterebilirsiniz:

Progresif camların üretim aralıkları

Kişisel olarak optimize edilmiş progresif gözlük camlarının avantajı daha en başından yüksek kullanıcı rahatlığı elde ediyor oluşumuzdur. Elbette herkesin progresif gözlük camlarına alışmak için zamana ihtiyacı vardır ve bu zaman durumdan duruma ciddi olarak değişir, fakat kişiselleştirilmiş progresif gözlük camı çok daha çabuk alışabilinen bir cam türüdür.

DAHA İYİ GÖRME: Son bir soru: Hangi türden gözlük kullanıcıları kişisel olarak optimize edilmiş gözlük camlarından en iyi faydalanabilir.

Volker Gahr: Genel konuşmak gerekirse, kişisel olarak optimize edilmiş gözlük camlarını seçerek herkesin olabilecek en iyi çözüme sahip olduğunu söyleyebilirim. Fakat gözlük numarası daha yüksek veya karmaşık oldukça, standart gözlük camlarına oranla performans kazanımını daha çok fark edersiniz ve görmenizin daha çok rahat ve stressiz olma ihtimali o kadar yükselir.

Gece görme konusunda sorunu olan kişiler için gece görme veya düşük ışık şartlarında i.Scription® teknolojisinin gözlük camı numarasının kişisel olarak optimize edilmesinde de kullanılması mümkündür. Bu özellikle göz bebekleri çok genişlediğinde numaraları değişen kişiler için önemlidir. Kişisel görme kusurları, cam numarasını optimize etmek için ilave adımların atılmasıyla ortadan kaldırılabilir.

Kişisel olarak optimize edilmiş gözlük camlarından faydalanabilecek birçok türden kullanıcı da vardır. Ofis gözlük camlarını örnek verelim. Bu uygulama, özellikle bilgisayarda yapılan işler ve benzer faaliyetlerde kullanılan orta mesafe aralıklarında gözlük camlarını her bir kişisel mesleki ihtiyaca göre optimize etmemizi sağlıyor. Bu bağlamda tıbbi geçmişinizi göz hastalıkları uzmanı ile görüşmeniz çok önemlidir, çünkü kişisel görme ihtiyaçlarınızın neler olduğunu ve bu ihtiyaçlara nasıl hitap edileceğini açıkça anlayabilmelidir.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Gözlük camlarınız gerektiğinden daha yüksek veya daha düşük numaralarda ise veya yanlış montajı yanlış yapılmış ise, gözlerinize zarar verebilir mi? Birçok şikâyetin sebebi aslında göz yorgunluğudur
Mükemmel gözlük camı tasarımının arkasındaki sır Çokça deneyim, matematik ve gözlük kullanıcılarının ihtiyaçlarının kesin olarak bilinmesi kişiye uygun çözüm sağlamak için gereklidir
Gözlük Camlarınız plastikten mi yoksa camdan mı olsun ? Hangi hasta için hangi materyal en iyisidir? Gözlük alışverişine çıkmadan önce ödevinizi yapın, böylece daha iyi görmenin keyfini çıkarabilirsiniz.
Günümüzde oftalmik optik teknolojisi: Son on yılda optik konsültasyonda neler değişti Almanya'daki Aalen Üniversitesinden Volker Meyer ve Heinrich Rath DAHA İYİ GÖRME ile görüştü

İlgili Ürünler