Yanlış gözlükler veya kötü ışık koşulları gözlerinize zarar verebilir mi?

Gözlerinizin çok zorlanması sonucunda neler olacağını size açıklayacağız

Gözlükleriniz size tam olarak uygun şekilde ayarlanmamış ise görme potansiyelinizin tamamından yararlanma şansınız yoktur. Bu durum yaşam kalitenizi ciddi anlamda etkileyebilir. Unutmayın: bir restorandaki menüyü okumak kabus haline gelir veya araç kullanırken kendinizi güvensiz hissedersiniz. Bu durum akla birkaç soru getir: gözlüklerinizin reçete değeri çok güçlü olması (fazla düzeltme) veya zayıf olması (yetersiz düzeltme) gözlerinize zarar verir mi? Görme alanlarınızın ideal bir şekilde düzeltilmemesinin etkileri nelerdir? Ve göz yorgunluğu veya 'kötü' ışık - ister çok parlak ister yetersiz olsun - gözleriniz açısından bir risk oluşturur mu? DAHA İYİ GÖRME size yeni bir bakış açısı sağlayacak.

Size tam olarak uygun olmayan gözlükler kullanarak gözlerinize zarar verir misiniz?

Hayır! Size tam olarak uygun olmayan gözlükler uzun vadede göz sağlığınız üzerinde bir etki yaratmaz. Ancak bir yetişkin ile bir çocuğun hala gelişmeye devam eden gözleri arasında ayrım yapmak gerekir. Gözlükler tam olarak uygun olmadığında bu durum çocukların ve genç erişkinlerin görüşünü ciddi anlamda olumsuz etkileyebilir. Çocuklar emetrop değildir, yani görmeleri ideal değildir. Bir çocuğun görme keskinliği devamlı olarak gelişir: örneğin annesine baktığında olduğu gibi en yakınından başlayarak daha sonra boyama veya okuma için gerekli olan yakın görüşüne ve 3 boyutlu uzak görmeye kadar. Başka bir deyişle: bu hafif hipermetropi ilk aşamada avantajlı bir durumdur ve çocukların yaşla birlikte alıştıkları bir şeydir. Bir gözlük çocukların ideal bir görmeyi geliştirmelerine yardımcı olabilir. Görme bozuklukları yetişkinlerin gözlerine zarar vermez - yakını veya uzağı görememeleri veya yanlış gözlük kullanıyor olmaları fark yaratmaz. Aksine, gözleriniz farklı mesafelere doğru bir şekilde odaklanmayı ve görme performanslarını değiştirmeyi öğrenir, hatta bu özel duruma uyum sağlaması da mümkündür. Bu durum uzunca bir süre boyunca devam ederse ve gözlerinizin daha fazla efor sarf etmesine neden olursa belirgin semptomlar meydana gelir.

Gözlüklerin tam olarak uygun olmamasının sonuçları nelerdir?

Kullanıcının gözlerine tam olarak uyum sağlamayan gözlükler farklı semptomların oluşmasına neden olabilir. İşte tipik bir sorun: gözlüklerinizin size sorunsuz bir görme sağlamadığını fark edersiniz. Bu görmemizin sübjektif olarak bozulmasına neden olur. Bu bir hasara neden olmaz ancak gözlerinizi zorlayacağı kesindir. Ve bu gözlerinizin daha fazla çalışmak zorunda kalacağı anlamına gelir. Bunun sayısız olası sonucu vardır ve baş ve boyun ağrılarından başlayarak baş dönmesine veya çift görmeye kadar pek çok soruna yol açar. Yanan veya batan gözler bir diğer belirtidir. Bunlar sadece yanlış gözlük kullanımının bir sonucu değildir. Bunun nedeni kuru gözler de olabilir. Ancak tam olarak uymayan gözlükler de soruna ciddi anlamda katkıda bulunabilir.

ZEISS Online Görme Kontrolü Kontrast ve rengi ne kadar iyi görüyorsunuz? Görmenizi hızlı ve kolay bir şekilde buradan kontrol edin!

Uzun bir süre boyunca tam olarak uygun olmayan gözlükler kullanarak gözlerinize zarar verebilir misiniz?

Hayır, kesinlikle zarar veremezsiniz. Görme performansınızın zamanla kötüleşmesinde ve bir zamanlar size tam olarak uygun olan gözlüklerinizin artık ideal bir düzeltme sağlamaması da sorun değildir. Görme performansınızdan tam olarak yararlanamadığınızı her zaman fark etmeyebilirsiniz - basitçe bu duruma alışırsınız. Bu nedenle bozulmuş olan görme performansı çoğu zaman objektif bir kaynak tarafından teşhis edilir, örneğin ehliyet için başvuruda bulunduğunuzda.

Cep telefonu veya dizüstü bilgisayar ekranı gibi yapay ışıkların parlaklığı da aynı şekilde gözleriniz için tehlikesiz midir?

Kesinlikle. Sadece doğrudan güneş ışığı tehlikeli olabilir, çünkü gözün merceği ışığı doğrudan retina üzerinde odaklar. Bu kamera merceğinin bir sensör üzerindeki etkisine benzer. Zaralı termal etkiler nedeniyle bu durum hücrelere kalıcı olarak hasar vermek için yeterlidir. Güneşe doğrudan baktıktan sonra kısa süreli bir körlük yaşadığınızdan şüphemiz yok. Korneadaki reseptörler aşırı uyarıldığı için görmeniz geçici olarak engellenir. Güneşe çok uzun bir süre boyunca bakmak uzun vadede hasarlara neden olabilir.

Ancak cep telefonu veya diz üstü bilgisayar ekranından yayılan normal bir ışık tamamıyla zararsızdır. Uzun süreli kullanım bile göz açısından herhangi bir risk yaratmaz. Bunun nedeni nedir? Bir yandan, bu cihazlar genelde güvenlik açısından kontrol edilir. Diğer yandan insan gözünde kirpikler ve kaşlar gibi gözü fazla parlak ışıklara ve tahrişe karşı koruyan mekanizmalar vardır. Gözlerini kısarak bakma veya gözlerini kapatma gibi düşünmeden verilen tepkiler bile ışığın verimli bir şekilde azaldığını garanti eder. Bunların hepsi bilinçsiz olarak yaptığınız şeylerdir. Bir başka deyişle: gözleriniz kendilerini otomatik olarak korur - çok fazla ışık kadar kötü bir şey yoktur!

Bu arada - "görme keskinliğinin" bütün bunlarla ilgisinin ne olduğunu biliyor musunuz?

Görme keskinliği gözlerinizin genel görme performansını tanımlamak için kullanılan bir kavramdır: model ve konturları ne kadar iyi algılayabiliyorsunuz - ister 20/20 oranında bir görmeniz veya sorunlu bir görmeniz olsun, gözlük takın ya da takmayın. Bu değer kişiden kişiye değişir. Özel bir görme testi ile belirlenir ve yaşa bağlı olarak değişir. İyi bir ortalama keskinlik 1.0'dır. Gençseniz keskinlik oranınız 1.0 ile 1.6 arasındadır. Ancak bu bir kişinin yaşamı boyunca kötüleşir. 70 yaşın üzerindeki kişiler genelde 0.6 ile 1.0 arasında bir değere sahiptirler. Sürücülerin en az 0.7'lik bir keskinlik oranına sahip olması gerekir.

Elbette bu keskinlik gözlüklerin size uygun hale getirilmesinde önemli bir role sahiptir: optik uzmanı objektif görme keskinlik oranınızı ölçer ve sonra ne tür ek bir diyoptri güçle retina üzerinde net olarak belirlenmiş görüntüler sağlanabileceğini belirler. Hedef: mümkün olan en yüksek görme keskinliğini elde etmektir.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

İyi bir gözlükçüyü nasıl bulursunuz? İlk göz muayenesinden gözlük camlarının takılmasına kadar tüm süreçte nelerin önemli olduğunu size anlatacağız.
Yeni gözlük satın alırken dikkat edilmesi gerekenlerin listesi Yakın ve uzak gözlüğü, progresif gözlük, spor gözlüğü, okuma gözlüğü veya işyeri gözlüğü: Neleri bilmeniz gerekiyor?
Bir sonraki Göz Randevunuzda Sorulacak Sorular
Bir Göz Doktoru Seçmenin Püf Noktaları

İlgili Ürünler