Sağlık + Koruma

Gözlerinizin sağlığı ve bunu nasıl koruyacağınız hakkında bilmeniz gereken tüm bilgileri alın.

Beynimizle bağlantı içinde çalışan gözlerimiz bize çevreyi diğer organların rekabet edemeyeceği bir biçimde deneyimleme izni verir. Ve her birimiz çevreyi diğerlerinden oldukça farklı ve kişiye özel bir şekilde algılarız: herkes farklı görür! Gördüğümüz şey ne kadar iyi görebildiğimizle belirlenmez, fakat aslında ne görmek istediğimizle belirlenir – kişisel tercihlerimiz, deneyimlerimiz ve hatıralarımızın hepsinin algımızda önemli bir rolü bulunmaktadır. Sahip olduğumuz izlenimlerin yaklaşık yüzde 80'ini gözlerimiz aracılığıyla ediniriz.

Fakat gözlerimiz bundan çok daha fazlasını barındırır: gözlerimizin çoğunlukla ruhumuza açılan bir pencere olduğu söylenir ve bunun da iyi bir nedeni vardır. Gözlerimiz aynı zamanda nasıl hissettiğimizi gösterir – örneğin mutlu, üzgün, stresli veya yorgun olup olmadığımızı. Ve bu aynı zamanda görme kalitemize de etki edebilir. Bir göz muayenesi sırasında stresli olduğumuz takdirde rahat ve keyfimizin yerinde olmasına göre sonuç farklı olacaktır. Ve gündüz gördüğümüz şeyler bizi gece vakti de yalnız bırakmaz. Uykuda gündüz gördüğümüz görüntüleri işleriz. Rahimdeki embriyolar bile ışığı algılayabilirler.

Bu nedenle gözlerimizi korumak ve bunları mümkün olduğunca iyi tutmak bizim için önemlidir. Diğer bir deyişle, düzenli göz muayeneleri zorunludur.

İyi görmenin önemi

Eğer bir duyumuz eksilirse, diğer duyular onun görevini üstlenmek zorunda kalır. Gözler bunda önemli bir rol oynar.

Sağlık + Koruma 16.Eki.2017

Tags: Önleme

Göz sağlığımızı nasıl koruruz

En önemli duyu organımızın korunmaya ve bakılmaya ihtiyacı vardır. Bu hususta dikkat edilmesi gereken çok fazla şey vardır.

ZEISS Online Görme Kontrolü Kontrast ve rengi ne kadar iyi görüyorsunuz? Görmenizi hızlı ve kolay bir şekilde buradan kontrol edin!

Gözlerimiz modern dünyada farklı zorluklara maruz kalıyor

Günümüzde, masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar ile tabletleri sürekli olarak kullanmamız veya hatta yalnızca televizyon izlememiz bile gözlerimizin aynı mesafeye geçmiştekine kıyasla çok daha uzun süre odaklandığı anlamına gelmektedir. Bu göz yorgunluğuna yol açabilir – ve aynı zamanda günün sonunda baş ağrıları, sırt ağrısı ve boyun tutulmalarına.

Gözü çalıştırmanın etkili olup olmadığı üzerine süregelen bir tartışma vardır. Gözlerimizi uzun süreler kısa mesafede (örn. bir bilgisayar) odaklarsak gözlerimizin kendini toplaması için gün boyunca kısa molalar vermeliyiz. Bunun yapmanın kolay bir yolu var: düzenli aralıklarla, belirli başka bir şeye odaklanmadan uzaklara bakın - örneğin yapabildiğiniz takdirde her saat için beş dakika boyunca.

Ve bu yalnızca yetişkinler için geçerli değildir: çocukların tüm görme yetilerini kazanmaları isteniyorsa gözlerini hem yakında hem de uzakta mümkün olduğunca çok sayıda uyarıcıya maruz bırakmaları gerekmektedir. Okuma, resim yapma veya bir tablet ya da masaüstü bilgisayarda oyun oynama gibi kısa mesafeli görmenin kullanıldığı aktivitelerle çok fazla zaman geçiren çocuklarda uzağı görememe veya miyopi hastalığının daha fazla görüldüğü bilinen bir gerçektir.

Gözlerimiz için olduğu kadar genel sağlığımız için de egzersiz, gün ışığı ve dengeli beslenme önemlidir. Gün içinde yeterli miktarda su içtiğinizden emin olun. Dengesiz bir beslenme (çok fazla asit ve vitamin ile besleyici maddeler içermeyen gıdalar), sigara içme, ilaç kullanımı ve egzersiz yapmama gözlerimiz için iyi değildir. Dolaşım bozuklukları artık birçok göz hastalığının ana sebebi olarak görülmektedir. Çok fazla doğrudan güneş ışığı da gözlerimize hasar verebilir. Uygun önleyici önlemleri alın – gözleriniz size bunun için teşekkür edecektir.

Gözlüğümü nasıl dezenfekte edebilirim ve yüzümde maske varken gözlük camlarımın buğulanmasını nasıl önleyebilirim?

Sağlıklı gözler için 10 öneri

Kuru gözler ve göz yorgunluğunu önleme.

Sağlık + Koruma 02.May.2019

Tags:

Glokom – körlüğün ikinci en sık nedeni hakkında bilmeniz gereken her şey.

Glokom göz tansiyonunu etkileyen ciddi bir göz hastalığıdır.

Sağlık + Koruma 14.Mar.2019

Tags:

Çocuk gözlükleri neden en iyi UV korumayı sağlamalıdır?

Bütün ebeveynlerin çocukların gözlerini zararlı Ultraviyole Radyasyonundan (UVR) koruma hakkında bilmesi gerekenler.

Gözleriniz seğiriyor mu?

Belirtileri, nedenleri, tedavileri ve önlenmesi

Sağlık + Koruma 11.Eyl.2018

Tags:

En sevdiğiniz aktivite için hangi güneş gözlüğü en uygundur?

Her durum için kusursuz bir güneş gözlüğü vardır

Gözde güneş yanığı için ilk yardım

Gözlerde güneş yanığını saptamak ve yapılacaklar

Günlük yaşamda UV koruması

Pencere camları, giysiler ve gözlükler – UV ışığını hangisi engeller? Hangisi engellemez?

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun