İleri yaştaki kişiler için Daha İyi Görme

Yaşı 40 üzerinde olan herhangi biri genellikle gözlüğe ihtiyaç duymaktadır. Progresif gözlük camları görmeyi belirgin bir oranda onarabilmektedir.

Bir anda iğne deliğinden ipliği geçirmekte zorlandığınızı ya da gazetenizi okurken yüzünüzden çok uzakta tutmak zorunda kaldığınızı fark edebilirsiniz. Bunlar ilerleyen yaşla bağlantılı görme problemlerinin ilk belirtileridir. Bu normal bir süreç ve kesinlikle endişelenmenize gerek yoktur. Ne de olsa iyi gözlükler ve progresif gözlük camları adeta bir kartal kadar keskin bir görüşe sahip olmanızı sağlamak amacıyla üretilmektedir.

İleri yaşa bağlantılı görme problemleri 40 ile 50 yaşları arasında başlar: Gözdeki mercek ve kas esnekliğini kaybedebilir. Böylece göz otomatik olarak farklı mesafelere kendini ayarlayamaz ve odaklanamaz hale gelir, bunlar uzmanlar tarafından akomodasyon olarak adlandırılır. Akomodasyon, göz merceğinin eğilmesini sağlayarak mesafelere göre kendini ayarlamasını mümkün kılar.

Bununla birlikte, eğer bu gözdeki süreç doğada planlandığı şekilde gelişmezse, bu yakın görme mesafesinde problemlere neden olur. Eğer göz merceği yakındaki nesnelere bakarken düz biçimini koruyorsa, bu dioptrik gücünde önemli oranda bozukluk olduğunu gösterir. Sonuç olarak, yakından göze giren ışık demetleri retinanın arkasında kesişirler ve ortaya bulanık görüntüler çıkar.

Hipermetroplar (yakını göremeyen kimseler) bu problemle hayatlarının daha erken döneminde karşılaşırlar. Hipermetroplar, mükemmel bir uzak mesafe görüşüne sahip olan, ancak yakındaki nesneleri görmekte zorlanan kimselerdir. Bunun nedeni: Göz yuvarlağı çok kısadır ve göze doğru gelen ışık demetleri retinada doğru olarak görüntülenememektedir.

40 yaşından sonra görme

Miyoplarsa gözlüksüz olarak orta mesafe aralığındaki nesneleri aslında gözlükle gördüklerinden daha iyi görebilirler. Ancak gözlüğünüzü devamlı takıp çıkarmak oldukça sinir bozucu olabilir. Sonuç olarak, en iyi çözüm, daha önce gözlük kullanmasanız da, göz kusurunuz miyop veya hipermetrop olsa da bir çift kişiye özel gözlüğe sahip olmanızdır.
Daha önce normal bir görmeye sahip olanlar başlangıçta sadece okuma gözlüklerine ihtiyaç duyacaktır. Bununla birlikte, yaşla birlikte gelişen görme problemleri yıllar geçtikçe şiddetini artırır. Dolayısıyla, bu kimselerin çoğu yakın zamanda orta mesafedeki görme durumlarını düzeltmek için de bir çözüme ihtiyaç duyacaktır.
Bu tür durumlarda progresif gözlük camları mükemmel bir çözüm sunar, çünkü farklı görme mesafeleri için birer görünür segment olmaksızın sonsuz geçişlerle farklı bölümler barındırmaktadır.
Progresif gözlük camlarının sağladığı birinci fayda, nesnenin uzakta ya da yakında olmasından bağımsız olarak, gözün bir görüntüden diğerine atlayabilmesi ve keskin bir biçimde odaklanabilmesini sağlamasıdır.

40 yaşından sonra işyeri için görme çözümleri

Günümüzde, bilgisayar başında çok fazla zaman harcayan gözlük kullanıcıları için orta ve yakın mesafe aralıkları için genişletilmiş görme bölgelerine sahip özel mesleki gözlükler mevcuttur. Özel progresif gözlük camı, gözlük kullanıcısıyla ekran arasındaki uzaklıkla optimum biçimde hizalanmıştır. Progresif gözlüklerde, camların kalite düzeyi özel bir öneme sahiptir. Eğer camlar yüksek kalite standartlarını karşılamıyorsa, bu gözlüğe alışmak son derece zor olabilir.

Bifokal ve trifokal gözlük camları

Bifokal ve trifokal gözlük camları

Bifokal ve trifokal gözlük camları progresif gözlük camlarının atasıdır. Bunlar, progresif camları kullanmayı sevmeyen ya da onları kullanmakta zorlanan kimseler için ideal bir çözüm sunarlar. Bazı kişiler hala bu camları tercih etmektedir, ancak bu tip camlar yalnızca birer alternatif sunmakta ve ödünler gerektirmektedir, çünkü bu camların farklı görme alanları görüntüde bir sıçramaya neden olur ve bu tip gözlükler tüm görme mesafelerini kapsayamazlar.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Görme Problemlerini Tanımak Miyopi, hipermetropi, astigmatizma, vs.: Ne gibi görme problemleri var ve bunları nasıl düzeltebiliriz?

Görmeyi Anlama 29.Kas.2017

Tags: Progresif Camlar

Gözlüklerin tarihçesi "Okuma taşları" şeklinde kökenlerinden yaşam tarzı aksesuarlarına

Görmeyi Anlama 22.Kas.2017

Tags: Progresif Camlar

İleri yaştaki kişiler için Daha İyi Görme Yaşı 40 üzerinde olan herhangi biri genellikle gözlüğe ihtiyaç duymaktadır. Progresif gözlük camları görmeyi belirgin bir oranda onarabilmektedir.

Görmeyi Anlama 31.Eki.2017

Tags: Progresif Camlar

Hiçbir yüz simetrik değildir ve hiçbir zaman iki kişinin gözleri aynı mesafede değildir Gözlük çerçeveleri kişisel gözlük kullanıcısına ancak kesin olarak ayarlandıktan sonra gözlük camları kendi potansiyellerini tam olarak gerçekleştirebilir.

Görmeyi Anlama 16.Eki.2017

Tags: Progresif Camlar

İlgili Ürünler