Su sporları için gözlükler

İster yelken, ister sörf, dalgıçlık veya yüzmeyi seviyor olun, iyi bir su sporu gözlüğü tercih etmenin sırrı nedir?

Serpinti ve tuzlu su, aşırı yansımalar ve devamlı değişen ışık, spor göz aksesuarı tasarımcılarının su sporlarından ve suya dayalı aktivitelerden hoşlanan insanlar için mükemmel görmeyi sağlamak için araştırmalarında karşılaştıkları zorluklardan yalnızca bazılarıdır. Öyleyse, su sporu gözlüklerinin faydaları tam olarak nelerdir? Ve sörfçüler, yelkenciler, yüzücüler ve diğer su sporu düşkünleri için en iyi modeller hangileridir?  

Su sporu gözlükleri için temel gereksinimler

İster yelkencilikten, dalmaktan veya sörf yapmaktan hoşlanın, su sporlarınız için tercih ettiğiniz göz aksesuarı zararlı UV-A ve UV-B ışınlarına karşı yüzde 100 koruma sağlamalıdır. Reçetesiz camları olan güneş gözlükleri için, uygun korumanın olmasını sağlamak için CE işaretini ve EN 1836:1997 etiketini arayın. Kamaşmasız görmeyi başarmak için, uzmanlar entegre polarizasyon filtresini ve olabildiğince zor yıpranan ve kırılmaya dirençli olan uygun şekilde kaplanmış camları önermektedir. Çerçeve dayanıklı ve sağlam olmalı ve tercihen kuvvetli, hafif ve kırılmaz malzemeden yapılmış olmalıdır. ZEISS Skylet® Güneş Gözlük Camları bulunan güneş gözlükleri neredeyse tüm su sporu türleri için büyük bir tercihtir: geniş yelpazedeki renklerde ve yüzmeyi, sörfü ve yelkenciliği içeren aktiviteler için dikkatle tasarlanmış fonksiyonel tasarımlarda mevcuttur ve bir çift su sporu gözlüğü için mükemmel bir zemin sunmaktadır.

ZEISS Online Görme Kontrolü Kontrast ve rengi ne kadar iyi görüyorsunuz? Görmenizi hızlı ve kolay bir şekilde buradan kontrol edin!

Yelkencilik ve sörf için en iyi su sporu gözlük camları hangileridir?

Güneş ışığı suyun yüzeyinde göz alıcı yansımalar yaratarak sörfçüler ve yelkenciler için önemli derecede görme bozulmasına sebep olabilir. Bu nedenle profesyonel parıltı azaltmalı su sporu gözlükleri bu aktivite tipleri için iyi bir tercihtir. Etkileyici kahverengi tonlarıyla, ZEISS Skylet® Sport güneş koruma camları yelkencilik ve sörf sırasında karşılaşılan zorlayıcı görme koşullarını karşılamak için özel olarak tasarlanmıştır. Su sporu düşkünleri, orta ve yoğun güneş ışığına karşı üstün renk kontrast güçlendirmesiyle mükemmel şekilde net görme sunan çözümleri taktir etmektedir. Fakat gözlerimizde zorlanma yaratan yalnızca ışık ve su değildir – kesici rüzgar da problemlere sebep olabilir. Su sporu gözlükleri için bazı çerçeveler, tipik olarak su geçirmez köpük kauçuk gibi bir malzemeden yapılmış olan, kullanıcıyı rüzgardan korumak için özel olarak tasarlanmış çıkarılabilir iç çerçeve içermektedir. Daha konforlu olmasının yanı sıra, bu gözleriniz için konjunktiva ve korneanın ağrılı inflamasyonuna (iltihabına) karşı uzun süreli koruma da sunmaktadır

İpucu: su sporlarında kullanmak için bir çerçeve ve cam tercih ederken, uzmanlar yüzü kavrayan korumanın daha iyi olduğu konusunda hemfikirdir. Çünkü aksi halde yanlardan veya alttan gözlere ulaşabilecek parıltı ve yansımaları engeller. Yelkencilik veya sörf güneş gözlüklerinizin her zaman herhangi bir rahatsızlık vermeden sağlam ve güvenli şekilde oturmasını sağlamak için ayarlanabilir bir bandı tercih etmek de önemlidir. Çok daha iyi kavramalı güneş gözlükleri gerektiren yoğun sporlar için, kauçuk burun plaketleri ve sapları yararlı ilaveler olabilir. Sörfçüler ve yatçılık düşkünleri için su sporu gözlüklerinin en son modellerinin birçoğu da batmak yerine her zaman yüzeyde kalmak üzere tasarlanmış yüzen çerçeve ile sunulmaktadır. Hatta bazı modeller bir butona basıldığında şakak kolları için kauçuk bandı yakalamanıza olanak veren özel bir tutacağı da içermektedir – su sporu güneş gözlüklerini hızla tatil göz aksesuarına dönüştürmek için mükemmeldir ve aksi halde ikinci gözlüğü taşımak zorunda kalacak olan gözlük kullanıcıları için büyük bir artıdır.

Numaralı camları olan yüzme gözlükleri

Gözlükler bir gözde veya denizde yüzerken gözlerinizi klordan ve tuzlu su ve bakterilerden koruyarak, suya dayalı aktiviteleriniz için çok sayıda fayda sunar. Fakat hatırlanacak birkaç önemli şey vardır. Belki de en kritik tavsiye, en zorlu aktiviteler sırasında bile suyun içeri girmemesi için yüzü saran gözlükleri tercih etmektir. Ayarlanabilir bantları gerektiğinde gözlüklerin sıkılığını değiştirmeyi sağlayarak optimum konfor için anahtardır. Gözlük camlarına gelindiği zaman, renk her şeyi farklı kılabilir. Yüzme gözlükleri de kullanıcının kişisel reçetesine göre bulunmaktadır. Çoğu model standart reçeteli camlarla birlikte mevcuttur – daha fazla bilgi için optisyeninize danışınız.
 

Dalgıçlar için: kontak lensler veya numaralı camları olan dalgıç gözlükleri?

Eğer yalnızca birkaç gün süreli su sporları için – örneğin bir sonraki tatiliniz için – görme yardımcısı arıyorsanız, o zaman en iyi çözüm bir günlük tek kullanımlık kontak lensler olabilir. Bu, bunları kaybederseniz huzursuzluğu en aza indirir ve her zaman elinizde yedek bir çift bulunabileceği anlamına gelir. Gözlük kullanan dalgıçlar her zaman reçetelerine karşılık gelen camları kullanmalıdır. Çünkü gözlerimiz su altında da dengemizi korumak için karada olduğu kadar önemlidir. Kusurlu görmeyi düzeltmeden bırakmak denge kaybıyla sonuçlanabilir – dalgıçlar için özellikle tehlikeli olan bir şeydir. Bununla birlikte, dalgıç gözlüklerinin altına kontak lens takılmasında, örneğin gözlüklerin suyla dolduğu durumlarda, bir miktar alışkanlık kazanılmasını gerektireceğini belirtmek gerekir. Eğer daha düzenli olarak dalmanın keyfini yaşıyorsanız, su altında görmenizi düzeltmek için bireysel reçeteniz temelindeki camları olan dalgıç gözlüklerini tercih etmek daha iyi olabilir. ZEISS optisyeniniz sizin için en iyi seçeneğe karar vermede size yardımcı olmaktan mutlu olacaktır.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Spor için en iyi güneş gözlükleri Atletler en sevdikleri sporu yaparken ne gibi zorluklarla karşılaşırlar?
Sporcular için daha iyi görme Bunlar kesinlikle yalnızca modaya uygun değildir: Profesyonel ve amatör sporcular özel spor gözlüklerinden yararlanabilir
Kış sporlarında daha iyi görme Bir çok kayak ve/veya snovbord hayranı, görme yeteneği düzeltilmiş ya da düzeltilmemiş olarak yokuş aşağı "kör uçuş" yapmaktadır.
Spor gözlükleri için en iyi 10 önerimiz Spor gözlükleri satın alırken neleri akılda tutmanız gerekir? Gözlerinizi korumaya devam ederken atletik performansınızı nasıl arttırabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi.

İlgili Ürünler