Daha rahat sürüş için gözlük camları

ZEISS gözlük camları araç kullanmayı nasıl daha az stresli ve daha güvenli kılar?

Araç kullanmak - pek çok kişi bunu çok sever fakat çoğumuz için bize yüksek derecede bir bağımsızlık sağlayan bir ihtiyaçtır. Ancak araştırmalar pek çok kişinin araç kullanırken kendini güvensiz, gergin ve stresli hissettiğini göstermiştir - özellikle de zayıf görme durumunda: yağmur yağarken, sisli veya puslu durumlarda ve gün batımında veya karanlıkta. Araç kullanırken iyi bir görüş güvenlik ve kazaların önlenmesi için vazgeçilmezdir. Görme keskinliğimiz zayıfsa daha hızlı yoruluruz ve tepkilerimiz yavaşlar. Sürücülerin iyi bir görmeye sahip olmaları için gerçekten ihtiyaçları olan nelerdir? Bu günlerde araç kullanma gözlükleri ile ilgili gereklilikler nedir? ZEISS bu konuyu oldukça ayrıntılı bir şekilde araştırmıştır.

İyi bir görüş araç kullanımı açısından ne kadar önemlidir? Görme sorunları ne zaman ortaya çıkabilir?

1. Görme problemleri kötü hava koşullarında, şafak vakti veya alaca karanlıkta veya gece ortaya çıkabilir.

Bu durum bazen "gece körlüğü" olarak tanımlanır ve bu durum pek çok kişinin zayıf ışık koşullarında veya gece araba kullanmaktan sakınmalarına neden olur. Bunun nedeni karanlıkta, alacakaranlıkta veya zayıf ışık koşullarında, örneğin yağmur, sis veya karda gözlerimizin bambaşka ihtiyaçlarla karşı karşıya olmasıdır. Göz bebeklerimiz büyür ve bu durum daha küçük göz bebekleri ile gün ışındakinden daha az odaklanmış bir görme ile sonuçlanır. Bunun tipik sonuçlarından bir tanesi sürücülerin mesafeleri algılama konusunda daha zayıf olmaları ve bu da onların güvensiz ve stresli hissetmesine neden olmasıdır.

Bu zayıf ışık koşullarında daha iyi bir görüşe sahip olmamız konusunda yardımcı olan sürüş gözlüklerine ihtiyacımız olduğu anlamına gelir.

2. Parlamadan kaynaklanan görme problemleri

Araç kullanırken, çoğu insan yaklaşan araçlarının farlarının yarattığı parlamayı, sokak ışıklarını ve yansımaları oldukça rahatsız edici bulur. Bu özellikle alacakaranlıkta veya gece, gözlerimizin göz bebekleri büyümüş durumda olduğunda söz konusu olur. Pazar araştırmaları ve bilimsel kanıtlar trafikte iken algılanan parlamanın modern araç far teknolojisi ile, özellikle de LED ve Xenon HID ışık kaynakları ile ilişkili olduğunu belirtmektedir. Bu da araç kullanmayı daha rahat ve güvenli bir hale getiren uygun bir parlama korumasının kullanılmasını giderek daha önemli hale getirmektedir. ZEISS, sürücülerin farklı parlama türlerine nasıl tepki verdiklerini ve cam kaplamalarının bu sorunları nasıl giderebileceğini araştırmıştır.

3. Hızlı, sık göz hareketlerinden kaynaklanan görme problemleri

Hızlı, sık göz hareketlerinden kaynaklanan görme problemleri

FKFS* tarafından ZEISS adına gerçekleştirilen ölçümler genel araç kullanma süremizin %97'si boyunca uzağa baktığımızı göstermiştir. Bu gerçekten de yüksek bir rakam! Ancak gözlerimizin yerine getirmesi gereken başka görevleri de vardır: bunların hızlı ve sürekli bir şekilde uzağa bakmaktan kontrol paneli veya geri görüş aynasına ya da yan aynalara hareket etmesi gerekmektedir. Bu genelde genç sürücüler için bir sorun değildir ancak 35-40 yaşları itibariyle gözlerimiz artık uzmanların da söylediği gibi farklı mesafelere daha genç yaşlarda yapabildikleri gibi uyum sağlayamamaktadır. Bu zorluğu aşmak için özel gözlük camlarına, örneğin progresif gözlük camlarına ihtiyacımız olur. Araç kullanma amacı için progresif camların orta ve uzak mesafe alanlarının özellikle geniş olması ve gözlerimiz önümüzdeki yol ile araç kontrol paneli arasında minimum baş hareketi ile hızlı şekilde yeniden odaklanmaya uygun olması gerekir. ZEISS gözlerimizin araç kullanımı sırasındaki davranışını detaylı bir şekilde araştırmıştır.*

Her kullanım amacı için tek bir gözlük!

Kullanıcıların %72'si** kendilerine gece koşullarında en ideal görüşü sağlayan gözlükleri tercih etmektedirler ancak onları bütün gün boyunca da takmak istiyorlar.

ZEISS Online Görme Kontrolü Kontrast ve rengi ne kadar iyi görüyorsunuz? Görmenizi hızlı ve kolay bir şekilde buradan kontrol edin!

Üç dilek - bir gözlük: ZEISS DriveSafe Gözlük Camları

ZEISS bütün bu özellikleri yeni ZEISS DriveSafe camlarında bir araya getirmiş ve şimdiye kadar zayıf görme nedeniyle önemli boyutta rahatsızlık yaşamış olan ve sıkça araba kullanan kişilerin gün boyunca kullanabilecekleri günlük gözlük camları üretmiştir. Ve elbette araç kullanmayı daha eğlenceli bir tecrübe haline getirmek isteyen herkes için.

ZEISS DriveSafe Çözümleri

Çözüm 1: Luminance Design® Bir ZEISS Teknolojisi

ZEISS DriveSafe camları optimize edilmiş ve zayıf ışık koşullarında göz bebeklerinizin boyutunu dikkate alan bir gözlük camı tasarımı geliştirmiştir. Tek odaklı gözlük camları için bir tasarım ve progresif camlar için bir tasarım söz konusudur. Sonuç: zayıf ışık koşullarında araç kullanırken daha rahat ve iyi bir görme.

Parlak ışık = küçük göz bebekli fotopik görüş

Parlak ışık = küçük göz bebekli fotopik görüş

Işık yok (karanlık) = geniş göz bebekli skotopik görme: Odakta düşük derinlik

Işık yok (karanlık) = geniş göz bebekli skotopik görme: Odakta düşük derinlik

Az ışık = değişken göz bebeği büyüklüğü ile mezopik görüş: Odak derinliğindeki değişkenlikten dolayı zorlu koşullar

Az ışık = değişken göz bebeği büyüklüğü ile mezopik görüş: Odak derinliğindeki değişkenlikten dolayı zorlu koşullar

Çözüm 2: DuraVision® ZEISS DriveSafe Kaplaması

ZEISS DriveSafe'te sürüş sırasında görme sistemimizin parlamalarla karşılaştığı sırada meydana gelebilecek birçok farklı durumu hesaba katarak özel yeni bir kaplama geliştirmiştir. Bu kaplama, DuraVision® Premium kaplamalar ile aynı sertlik ve temizlik özelliklerine sahip olması ile birlikte, farklı türde bir antirefle kaplamaya sahiptir. ZEISS'ın ürettiği DuraVision® DriveSafe Kaplaması mavi ışık spektrumunun görünür kısmındaki, 450 nm dalga uzunluğu bandı da dahil olmak üzere yüksek enerjili dalga boylarını yansıtmaktadır. Bu nedenle ZEISS'ın DuraVision® DriveSafe Kaplaması parlamaların verdiği rahatsızlığı yüksek kaliteli AR kaplamalara kıyasla %64'e kadar* azaltmaktadır.

*DuraVision DriveSafe kulllanan test sürücüleri parlamaya ilişkin sorunları diğer üst kalite AR kaplamaları kullanan sürücülere kıyasla %64 daha az oranda bildirdiler.

Göz kamaşması ve yansıma gibi ışıktan kaynaklanan rahatsızlıklarda azalma
Göz kamaşması ve yansıma gibi ışıktan kaynaklanan rahatsızlıklarda azalma

Çözüm 3: Progresifler için ZEISS DriveSafe Gözlük Camı tasarımları

ZEISS progresif gözlük camları ile araç kullanmayı daha rahat ve güvenli hale getiren özel bir tasarım sunmaktadır. Optimize edilmiş görme alanları gözlerin yol ile araç kontrol paneli veya yan ya da geri görüş aynası arasında hareket ederken daha kolay yeniden odaklanmasını sağlamaktadır. Başın yatay hareketleri azaltılır. Aynı zamanda yakın alanda gözlüklerinizi tüm gün - kitap okurken bile kullanmanızı sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Özet olarak: ZEISS DriveSafe gözlük camları sadece araç kullanımı değil tüm günlük kullanım için ideal bir görme çözümüdür - ister işte olun, televizyon izleyin veya hobilerinizden bir tanesinin tadını çıkarın.

%43'e varan daha geniş bir orta mesafe alanı sağlayarak araç kontrol paneli ve aynalar arasında daha kolay bir odak değişikliği sunar. Ve daha geniş bir yol görme açısı için %14'e** varan daha geniş bir uzak mesafe görüşü sağlar.
%43'e varan daha geniş bir orta mesafe alanı sağlayarak araç kontrol paneli ve aynalar arasında daha kolay bir odak değişikliği sunar. Ve daha geniş bir yol görme açısı için %14'e** varan daha geniş bir uzak mesafe görüşü sağlar.
Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Ve birden daha fazla görmeye başlıyorsunuz - gece ve az ışıkta bile Yenilikçi camlar sayesinde gece körlüğü ve kötü gece görüşü sorunu için daha iyi görme

Araba Sürme + Hareketlilik 24.Kas.2017

Tags:

Araç sürmek için en iyi gözlük camları – Hedefinize güvenle ulaşın Araç sürmek için kişiye özel camlar araç sürmeyi yalnızca daha dinlendirici hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda güvenliği de belirgin şekilde artırır. Fakat araç sürmek için gözlük satın aldığı zaman tüketicilerin aklında tutması gerekenler nelerdir?
ZEISS Dijital Gözlük Camları hakkında Sıkça Sorulan Sorular ZEISS Dijital Gözlük Camlar tam olarak nedir?

Araba Sürme + Hareketlilik 16.Eki.2017

Tags:

Progresif gözlük camlarının daha rahat kullanımı için ipuçları Mükemmel olarak ayarlanmış progresif gözlük camına herkes kolayca alışabilir.

İlgili Ürünler