Dijital yaşam tarzımıza uygun tasarlanmış gözlük camları geliştirmenin en iyi yolu nedir?

DAHA İYİ GÖRME, Dijital Gözlük Camların gelişimi hakkında daha fazlasını keşfetmek için ZEISS Görme Bakımı'ndan Timo Kratzer ile röportaj yaptı

Görme sorunuyla alakalı akla gelebilecek tüm gözlük camı çözümlerinin yaratıldığını zannedebilirsiniz, fakat anlaşılan o ki durum hiç de öyle değil. ZEISS, düzenli akıllı telefon ve tablet bilgisayar kullanımının yeni dijital dünyasına daha yakından bakmaya karar vermiş ve elde ettiği sonuçlar tamamen hayret verici. Elde edilen sonuçlar, göz yorgunluğuna etkin bir rahatlama getiren görme çözümünün geliştirilmesine sebep olmuş. ZEISS Dijital Gözlük Camlarının gelişimi arkasında neyin yattığını keşfetmek isteyen DAHA İYİ GÖRME, ZEISS'ta cam tasarımı ve patentleri departmanının gelişimiyle ilgili en son haberleri veren Timo Kratzer ile röportaj yapmaya karar verdi.

DAHA İYİ GÖRME: ZEISS kısa süre önce, modern zamanın anahtar görme gereksinimine hitap eden bir ürünü olan yeni Dijital Camlar portföyünü piyasa sürdü. ZEISS Dijital Gözlük Camlarının geliştirilmesine ne sebep oldu?

ZEISS kısa süre önce, modern zamanın anahtar görme gereksinimine hitap eden bir ürünü olan yeni Dijital Camlar portföyünü piyasa sürdü.

Timo Kratzer: Dijital Camların geliştirilmesi uzun bir süreçti ve gelişimin arkasındaki fikir çok farklı kaynaklardan geldi. Buna, optisyenlerden ve kullanıcılardan gelen geri bildirimi, cam ürünlerimiz için düzenli olarak sürdürdüğümüz gözlük deneme sonuçları ve devamlı olarak değerlendirdiğimiz cam üretim süreçlerinden gelen verileri dahil edebiliriz.

Akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlar gibi dijital cihazlar günlük yaşamımıza eşlik eden daimi arkadaşlarımız oldu, daima baktığımız ve yüklediğimiz şeyler. İnsanların görmesini bu bağlamda analiz etmeye karar verdik çünkü 30 ila 40 yaşları arasındaki birçok kişinin özellikle geceleri göz yorgunluğundan şikayet eder olduğunu gördük. Bazı durumlarda, insanlar yakın nesnelere odaklanmanın gittikçe zorlaştığını fark etmiyor, sadece eskiye göre daha az rahat ve konforlu hissediyorlardı. Birçok durumda, doğru şekilde odaklanabilmek için akıllı telefonlarını, iPadlerini ve diğer cihazlarını gözlerinden daha da uzaklaştırıyorlardı.

Araştırmalarımız bunun birçok faktörün birleşmesinden kaynaklandığını gösterdi. Öncelikle, gözün farklı mesafelerde odak uzaklığını ayarlama kabiliyeti, ki biz buna uyum sağlama diyoruz, insanlar 30'larının ortasına geldiğinde çoktan bozulmaya başlamış oluyor. Bu, biz hiçbir şekilde farkına varmadan bizi dehşete düşüren bir şey. İkinci olarak, özellikle akıllı telefon kullanımı, ki aslında gazete okumak için de geçerli bu, bakışımızı her zamankinden daha sık yakından uzak görmeye geçiş yaptırmamızı gerektiriyor. Gözlerimiz sürekli olarak farklı mesafelere odaklanmak zorunda. Bu, yorgunluğa sebep oluyor, özellikle de kristallin mercek sertleşmesine bağlı olarak göz kasının esnekliği bozulmuşsa. Üçüncü olarak da, örneğin okumak için alışık olduğumuz mesafeden farklı bir görme mesafesini de içeriyor. Okuma malzemeleri, sıklıkla önceden odaklandığımız en yakın şeylerdi fakat artık insanlar dijital ve mobil cihazlarını gözlerine kitaptan daha yakın mesafede tutuyorlar.


DAHA İYİ GÖRME: Bu bilgi yeni ZEISS Dijital Gözlük Camlarının tasarımına nasıl sebep oldu?

Timo Kratzer: Bu bilgiye dayalı yeni bir gözlük camı kategorisi tasarlamamız gerektiğinin farkına vardık çünkü bu durumun tek odaklı veya progresif camlardan farklı bir görme çözümüne ihtiyacı olduğunu anladık.

Artık piyasada mevcut ZEISS Dijital Gözlük Camlarının anahtar özelliği insanların, dijital cihazlarına yaklaşık 30 santimetre mesafeden odaklanmalarını sağlayarak yakın görmelerini desteklemenin yanı sıra iki görsel alan arasında hızlıca geçiş yapabilmekle geniş çaplı bir uzak görme olanağı da sunmasıdır. Bunu yapabilmek için, camların olabilecek en alt kısımlarında olmak kaydıyla, zarar görmemiş uzak görme ile birlikte 0,5 ila 1,25 diyoptri arası ilave bir bölüm kullandık. Avantajı, Dijital Camların, yapılan faaliyetler ne olursa olsun esas gözlükleriniz gibi tüm gün boyunca kullanabilir olmasıdır, ayrıca camları kullanmaya hemen alışırsınız. Böylece, güneşin keyfine varma kararı alır da güneş gözlüklerinizi çıkartmadığınız sürece okuma gözlüğünü takmak veya gözlük değiştirme zorunluluğunun önüne geçmiş olursunuz.

DAHA İYİ GÖRME: Dijital Gözlük Camları güneş gözlüğü olarak da kullanabilir anlamına mı geliyor bu?

Timo Kratzer: Evet, ZEISS Dijital Cam tasarımının renkli ve kendiliğinden renklenen seçenekleri de mevcut. Uzak numarasına ihtiyacı olmayan ilk defa gözlük takan kişiler için, optik numarası olmadan camın üst tasarımını sadeleştirmek ve yakın görme desteğini camın alt kısmına atamak da mümkündür.

DAHA İYİ GÖRME: Tasarımı doğru yapmak için diğer anahtar faktörler nelerdi?

Timo Kratzer: Yoğun gözlük kullanıcı testleri, yeni cam tasarımları geliştirirken kritik bir role sahip olmuştur. Bizler, tasarımımızın farklı kişilerde gündelik yaşamda nasıl tam olarak işe yarayacağını bilmek isteriz. Örneğin, gerçek gelişmeler gösterecek mi ve iyi tolere edilecek mi bilmek isteriz. Bu nedenle, standart süreci takip eden ve her bir yeni camın olumlu ve olumsuz yönlerini detaylı şekilde bildiren bir test grubu işe aldık. Biraz farklı hesaplamalar temelinde tasarımları karşılaştırabiliyor ve ürünleri tam olarak doğru yapana kadar hesaplamaları sürekli optimize ediyoruz.

DAHA İYİ GÖRME: Dijital Gözlük Camlarıyla ilgili olarak dijital göz yorgunluğundan veya Bilgisayar Görme Sendromu'ndan da (Computer Vision Syndrome-CVS) bahsediyorsunuz. Bu tam olarak ne demek? Ve dijital göz yorgunluğundan şikayetçi olunduğumuz nasıl anlaşılıyor?

Timo Kratzer: Yaşlandıkça, gözümüzdeki kristal mercekler sertleşiyor. Yakın ve uzak görme arasında devamlı geçiş yapıyorsak, bu durum gözlerimiz için çok yorucu olabilir ve biz de dijital göz yorgunluğu ile bunu kastediyoruz. Bu, gözlerinizin bazı mesafelerdeki nesnelere bir daha odaklanamayacağı anlamına gelmiyor, daha çok, odaklanmanın daha uzun süreceği ve bu süreçte gözün daha yoğun çalışması gerekeceği demektir. Bu durumu kendimde, küçük oğlumun parmağındaki kıymığı cımbızla çıkartmaya çalıştığımda fark ettim. Parmağına çok yakından bakmam gerekti, fakat son zamanlarda odaklanabilmek için parmağını daha uzakta tutmam gerekiyor çünkü yakın görme daha zor hale geliyor.

İnsanların gözlerinde dijital yorgunluğun ilk belirtilerinin olup olmadığını belirlemek için bir test geliştirdik. Ekrana ve uzak mesafeye bakıyorsunuz ve test gözlerinizin her bir mesafeye ne kadar hızlı yeniden odaklandığını analiz ediyor. Bu test ZEISS optisyeniniz tarafından gerçekleştirilebilir veya ücretsiz göz yorgunluğu test uygulamamızı kullanarak kendiniz hızlı bir test yapabilirsiniz.

DAHA İYİ GÖRME: Kolay gibi geliyor! Gözlerimdeki yorgunluğu azaltmak için yapabileceğim başka bir şey var mı?

Timo Kratzer: Gözü çalıştırmanın etkili olup olmadığı üzerine süregelen bir tartışma var. Gün boyunca, gözlerinize belli aralıklarla dinlenme fırsatı vermeniz kesinlikle yardımcı olacaktır. Bunun için, uzağa bakıp gözlerinizi dinlendirirken belli bir şeye odaklanmayın. Fakat bunu gün boyunca düzenli olarak yapmalısınız deniyor – saat başı beş dakika!

ZEISS Online Görme Kontrolü Kontrast ve rengi ne kadar iyi görüyorsunuz? Görmenizi hızlı ve kolay bir şekilde buradan kontrol edin!
Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

ZEISS Dijital Gözlük Camları hakkında Sıkça Sorulan Sorular ZEISS Dijital Gözlük Camlar tam olarak nedir?

Araba Sürme + Hareketlilik 16.Eki.2017

Tags:

Hayatı doyasıya yaşamak + stressiz görme: ZEISS Dijital Gözlük Camları tek odaklı ile progresif camlar arasındaki boşluğu doldurur!

Araba Sürme + Hareketlilik 16.Eki.2017

Tags:

İlgili Ürünler