ZEISS Online Görme Testi

Beş etkili göz testi

Online Görme Testini yapın ve görme kalitenizi kontrol edin.

Yeni bir göz testi yaptırmanızın zamanı gelmişse online olarak burayı kontrol edin.

Gözlerimiz en önemli duyu organımızdır. Bu yüzden optimum düzeyde görme çok önemlidir. En son ne zaman göz kontrolü yaptırdınız? Birçok kişi gözlerini düzenli olarak kontrol ettirmez; ancak sürekli kusursuz görmeyi sağlayabilmek için bu tek çözümdür. Zaten gözlerimiz ve dolayısıyla görmemiz bizler yaşlandıkça sürekli değişim sürecinden geçiyor ve bu çoğunlukla fark edilmeden gerçekleşiyor. Gözlerimizin bozulduğunun ilk göstergesi her zaman bulanık veya odaklanamayan görme olmuyor. Baş ağrısı veya geceleri göz yorgunluğu da görme bozukluğunun göstergesi olabilir.

ZEISS ile 100 yılı aşkın daha iyi görme – 100 yılı aşkın yüksek kaliteli hassas gözlük camları ve optik ürünler alanında yenilikler. ZEISS uzmanları tarafından geliştirilen ve gözlerinizi hiç ücret ödemeden kolay ve hızlıca test etmenizi sağlayan online ZEISS Online Görme Testini kullanın. Testin sonunda bir ZEISS optisyeninden profesyonel destek alıp almamanız gerektiğini belirten bir tavsiye alacaksınız.

Görmenizi online kontrol edin

Daha iyi görme, ayrıca daha kaliteli yaşam da demektir, çünkü göz en önemli duyu organımızdır. Çevremizden edindiğimiz izlenimlerin yüzde 80'ini gözlerimiz yoluyla elde ediyoruz. Göz, çok haklı bir şekilde "dünyaya açılan penceremiz" olarak tanımlanır. Gözlerimizin düzenli olarak uzman bir optometrist tarafından kontrol edilmesi önleyici sağlık bakımının bir parçası olmalıdır. Sadece kendiniz için değil, örneğin trafikte araç kullanıyorsanız diğer insanların güvenliği için de bunu yaptırmalısınız. Genel olarak, var olan veya bilinen bir göz sorunumuz olmasa bile her iki yılda bir gözlerimizi kontrol ettirmeliyiz. ZEISS Online Görme Testi gözlerinizin mevcut performansı hakkında size bir ön bilgi verecektir.[1]

Gözlerinizi ne kadar sıklıkla kontrol ettirmelisiniz?

Yetişkinler (var olan veya bilinen bir göz sorunu yoksa) gözlerini düzenli olarak kontrol ettirmelidir

 • 20 ila 39 yaş arasında en az üç defa
 • 40 ve sonrası yaşlarda 2-3 yılda bir defa
 • 65 yaşından itibaren ve sonraki yaşlarda her 1-2 yılda bir.

Çocukların gözleri bir optometrist tarafından düzenli olarak kontrol edilmelidir:

 1. İlk muayene: 2 yaş ila en genç 3 1/2 yaş arasında
 2. İkinci muayene: okula başlamadan önce
 3. Ardından her iki yılda bir, görünürde bir göz sorunu yaşamıyor olsalar bile, böylece görmelerindeki herhangi bir bozulmanın ilk sinyalleri erken bir aşamada tespit edilebilir.
 4. Tüm prematüre bebekler ve aileleri veya kardeşlerinde şaşılık veya ciddi görme bozukluğu olan tüm çocuklar olabilecek en erken dönemde muayene edilmelidir, 6 yaş ila 12 ay arasında ve ardından düzenli olarak.

Hangi görme testleri mevcut?

 1. Görme Keskinliği Kontrolü
 2. Kontrast Görme Kontrolü
 3. Renkli Görme Kontrolü
 4. Astigmatizm Kontrolü
 5. Görme Alanı Kontrolü

Görme Keskinliği Kontrolü

Bu kesinlikle en önemli kontroldür. Tüm gözlük kullanıcıları bu kontrolü bilir. Optometrist sizden, yansıtma yüzeyinde her biri farklı boyutta olan harfleri veya numaraları okumanızı ve özel halkalardaki (Landolt halkaları) açıklık yönünü söylemenizi ister. Optometrist, zorluk çekmeden belirleyebildiğiniz farklı nesnelerin boyutlarını kontrol eder. Bu işlemden sonra optisyen sübjektif refraksiyon olarak bilinen bir prosedürü gerçekleştirir. Deneme gözlüğü adı verilen çerçeveye birçok farklı numaralı camlar takıldıktan sonra, her camda daha mı iyi yoksa daha mı kötü gördüğümüzü belirtiriz. Optometrist ilk önce bir göz için ardından diğer göz için camı optimum ayarına getirir. Ardından gözlerin birbiriyle etkileşimini binoküler testiyle kontrol etmek önemlidir. Bağlı heteroforya adı verilen ve düzeltilebilen ve bazı durumlarda tedavi edilebilen bir göz hastalığını belirlemek için başka testler de kullanılabilir.

Ücretsiz online testin 1. bölümünde gözünüzün görsel performansının kontrolünü ekranda gerçekleştiriyoruz. Bu, optometrist tarafından yapılan testlerin yerine geçmesi amacıyla tasarlanmamıştır. Fakat, görmenizin kalitesi hakkında ilk izlenimleri elde edersiniz.

Göz muayenesi sırasında, görme bozukluğunu düzeltmek için gerekli refraksiyon numarası uyum sağlama olmaksızın (gözün farklı mesafelere otomatik olarak kendini uyarlaması) belirlenir.

0.00 D (diyoptri)

normal görme (emetropi)

0.00 D'den (diyoptri) farklı numaralar

bozuk görme (ametropi)

örn.: sph +2.00 D (diyoptri)

yakını görememe (hipermetrop) – ayrıca presbiyopi ile birlikte (artan yaşla birlikte yakın nesnelere odaklanmada aşamalı kayıp). Burada ilave terimi (Add) kullanılmıştır

örn.: sph -1.00 D (diyoptri)

uzağı görememe (miyop) -6.00 D altındaki numaralar ileri miyop olarak sınıflandırılmıştır

cyl 1.00 D (diyoptri)

silindirik ametropi (astigmat) –göz noktalar yerine çubuk veya çizgiler görür

Kontrast Görme Testi

İlk başta bu testin pek önemli olmadığını düşünebilirsiniz. Fakat, kontrast görme rahat görmede ciddi önem taşır. Kontrasttaki farklılığı ayırt edemezsek sonucunda göz yorgunluğu oluşabilir. Bilgisayarımızın ekranında kontrast ayarı doğru yapılmadığında veya yetersiz ışıkta okumaya çalıştığımızda neler olduğunu hepimiz biliyoruz.

Kontrast görmenin kontrolü görmenizde oluşan herhangi bir değişikliğin tespit edilmesi için önemlidir. Kontrast hassasiyetindeki değişiklikler örneğin glokomun belirtisi olabilir.

Online kontrolün 2. bölümünde kontrast görmeyi gerçekleştiriyoruz. Test, kontrast görmenizin olması gerektiği kadar iyi olup olmadığının ilk belirtisini verebilir. Optometristiniz buna detaylı şekilde bakmaktan memnun olacaktır.

Renkli görme testi

"Renk körlüğü" olarak bildiğimiz göz kusuru erkeklerde kadınlardan daha fazla görülmektedir. Dünya genelinde en az 180 milyon kişide görülen genetik bir bozukluktur. Çeşitli cam türleri mevcuttur.

 1. Bu problemi yaşayan kişiler sadece bazı renkleri tanıyabilmektedir. Tüm duyu hücreleri – kırmızı, yeşil ve mavi koni hücreler – retinada mevcut olmalarına rağmen bazıları doğru çalışmaz, Bu göz kusurunda en sık görülen kırmızı/yeşil körlüğüdür.
 2. Kısmi renk körlüğü: Bu türdeki bozuklukta, bazı duyu hücreleri hiç yoktur veya çalışmıyordur. Bu problemi yaşayan kişilerde sadece iki reseptör çalışmaktadır. Sonuç: Renkli görme ciddi olarak bozuktur. Bu durum bazen özellikle zayıf-kırmızı görme kapasiteli ve kırmızı renk körü araç kullanıcıları için tehlikeli olabilir. Sisli havalarda örneğin, önlerindeki aracın kırmızı arka farı yerine sadece siyah görürler.
 3. Tam renk körlüğü: Akromatopsi adı verilen bozukluk çok nadir olarak görülür. Bu problemi yaşayan kişiler renklerdeki hiçbir farkı ayırt edemezler.

Hastalığı teşhis etmek için göz bakım uzmanı üç farklı test kullanır: psödoizokromatik renk levhaları, Farnsworth testi ve Nagel anomaloskobu.

Ücretsiz online testin 3. bölümünde renkli görmenizi renk levhalarıyla kontrol edebilirsiniz.

Astigmatizm Kontrolü

Astigmatizm, odak noktasının meridyenler boyunca eşit olarak dağılmadığı bir refraktif insan gözü kusuru türüdür. Astigmatizm, diğer refraktif kusurlarda olduğu gibi, örneğin yaşla kademeli olarak değişebilir. Astigmatizm belirtileri arasında göz yorgunluğu, baş ağrısı ya da geceleri sürüş sırasında zorlanma sayılabilir. Astigmatizm, doğru gözlükler ya da kontak lenslerle düzeltilebilir.

4. Bölümde gözlerinizde Astigmatizm olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Kontrolde farklı şekilde yönlendirilmiş siyah çizgi gruplarını içeren bir sembol gösterilmektedir. Bu çizgiler gözünüzde astigmatizm olması durumunda grinin farklı tonlarında görünecek şekilde tasarlanmıştır. Sizin göreviniz, astigmatizmin ilk belirtisi olan farklı netlikte/siyahlıkta görüp görmediğinizi belirtmektir.

Görme Alanı Kontrolü

Işığı algılayabildiğimiz ve nesneleri fark edebildiğimiz alan olarak tanımlanan görme alanı, özellikle nörolojik nedenler olmak üzere çeşitli göz hastalıklarıyla sınırlandırılabilir. Bu hastalıklar kademeli olarak kötüleşebildiğinden görme alanı da zamanla etkilenebilir. Örneğin bir kitap okumak ya da ofiste çalışmak için sağlam bir merkezi görme alanı önemlidir. Çevresel görme alanı, örneğin araç kullanırken olduğu gibi bize önemli bilgiler sağlar.

5. bölümde Amsler Izgarası ile görme alanınızı kontrol edebilirsiniz.

Görme alanı kontrolü bir merkezi sabitleme noktalı ızgara benzeri bir yapı sağlar ve kliniklerde kullanılan Amsler testi temel alınarak tasarlanmıştır. Test gözün yaklaşık 30 cm önündeki bir mesafeden kullanılır ve merkezi görme alanı sorunlarını tarayabilir. Düzensizlikler, ızgarada çarpık, eksik ya da kesintili çizgiler şeklinde görünür. Önemli: Kişisel telefonunuzu ya da ekranınızı kullanırken Amsler ızgarasının boyutu önerilen boyuttan farklılık gösterebilir.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Online Görme Testini yapın ve görme kalitenizi kontrol edin. Yeni bir göz testi yaptırmanızın zamanı gelmişse online olarak burayı kontrol edin.
Gözlük camlarınız gerektiğinden daha yüksek veya daha düşük numaralarda ise veya yanlış montajı yanlış yapılmış ise, gözlerinize zarar verebilir mi? Birçok şikâyetin sebebi aslında göz yorgunluğudur
Farklı görme testi sonuçları – bu nasıl olabilir? Bir görme testine gitmek için en iyi zaman ne zamandır?
Yeni bir gözlükle daha iyi görme. Kişiye özel üretilen gözlükler için önemli olan nedir? Müşterinizin gözlerinin nasıl etkileşime girdiğini anlamak.

İlgili Ürünler