Bir Göz Doktoru Seçmenin Püf Noktaları

Bir göz sağlığı uzmanı seçmek önemli bir karardır. En iyi görme deneyimi için bir göz doktoru seçmenin püf noktalarını öğrenin.

 1. Ömür boyu iyi görmeyi muhafaza etmek için bir göz doktoru seçimi önemli bir sağlık kararıdır.
 2. Herhangi bir görme problemi fark etmeseniz dahi düzenli göz muayenesine ihtiyacınız vardır. Eğer görme problemleri yaşıyorsanız, problemlerin özelliği seçeceğiniz göz doktorunun türünü belirleyebilir.
 3. İki tür göz doktoru vardır:
  a. Bir Optometrist göz muayenelerini yapar ve düzeltici numaralı gözlük camları için reçete yazar. Pek çok optometrist birçok göz durumunu teşhis edip tedavi edebilir ve belli ilaçları yazabilir
  b. Bir Oftalmolog her türlü göz rahatsızlığını ve durumu tedavi eden tıp doktorudur. Oftalmologlar katarak ve diğer göz durumları için ameliyat yapabilir.
 4. Göz doktorunun sigorta kapsamınızda yetkili bir tedarikçi olup olmadığını tespit ediniz. Genelde bu bilgiyi doktorun ofisini arayarak onlara sigorta bilgilerinizi vererek veya sigorta planınızı danışarak edinebilirsiniz.
 5. Optometrist ve Oftalmologlar herhangi bir kırılma hatasını (göz tarafından ışığın odaklanmasında hata) gidermek için gereken uygun gözlük camı numarasına karar vermek için bir göz muayenesi yapar. Göz doktorunuza hangi göz muıayenelerini sunduklarını sorunuz. Çünkü yeni teknolojiler daha iyi görme sonuçları yaratmak için gözleriniz hakkında daha fazla bilgi açığa çıkarabilir.
 6. Bazı Optometristler standart bir göz testinin yapabileceğinden daha derin olarak görme durumunuzu anlamak için ileri teknolojiyi kullanırlar. Bir örneği gözdeki kusurların haritasını çıkaran ZEISS i.ProfilerPlus® cihazıdır. Bu Optometristin gece görmeyi, kontrastların algılanmasını ve hatta renk algısını geliştiren süper-hassas gözlük camı reçetesi yaratmasına olanak tanır.
 7. İdeal görme ancak gözlük camlarını takacağınız şekle göre kişiselleştirilirse elde edilebilir. Pek çok göz doktoru ZEISS i.Terminal® cihazını gözlerinizden gözlük camlarının mesafesini, eğimini ve siz onu taktığınızda çerçevenin büyünüzdeki bombeyi ölçmek için kullanıyor. Bu ölçümler bir milimetrenin 1/10 doğrulukla alınıyor ve gözlük camlarınızın tasarımı ile birleştiriliyor.
 8. Hizmetler hakkında daha fazla bilgi edinirken, tüm gözlük camları eşit bir şekilde üretilmediğinden uzmanın ne tür gözlük camları önerdiğini sorunuz. Gözlük camı tercihi görme deneyiminizin kalitesinde büyük bir farklılık yaratabilir.
 9. Tatildeyken veya seyahat ederken gözlüklerinizi değiştirmeniz gerekebildiği için reçetenizin bir nüshasını yanınıza aldığınızdan emin olunuz.
ZEISS Online Görme Kontrolü Kontrast ve rengi ne kadar iyi görüyorsunuz? Görmenizi hızlı ve kolay bir şekilde buradan kontrol edin!
Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

İyi bir gözlükçüyü nasıl bulursunuz? İlk göz muayenesinden gözlük camlarının takılmasına kadar tüm süreçte nelerin önemli olduğunu size anlatacağız.
Yeni gözlük satın alırken dikkat edilmesi gerekenlerin listesi Yakın ve uzak gözlüğü, progresif gözlük, spor gözlüğü, okuma gözlüğü veya işyeri gözlüğü: Neleri bilmeniz gerekiyor?
Yanlış gözlükler veya kötü ışık koşulları gözlerinize zarar verebilir mi? Gözlerinizin çok zorlanması sonucunda neler olacağını size açıklayacağız
Bir sonraki Göz Randevunuzda Sorulacak Sorular

İlgili Ürünler