Bisiklet kullanırken mükemmel görme: bisiklet kullananları için en iyi gözlük camı hangisidir?

Hız, değişen ışık koşulları ve havadaki partiküller bisiklet kullanırken gözlüklere özel zorluklar sunar: DAHA İYİ GÖRME ekibinden işte bazı ipuçları.

Gerek profesyonel bir bisikletçi olun gerekse sadece eğlence amaçlı kullanın, bisiklet sürerken iyi bir spor gözlük güvenlik açısından esastır. Asfaltta veya trafiğe kapalı yollarda yüksek hızla gitmek, parlak güneşten yanıp sönen ışığa ve gölgeye kadar sık sık değişen ışık koşulları, yüzünüze uçan böcekler ve kir veya kum gibi şeylerin hepsi bisiklet gözlüklerini bu spor için güvenlik gereçlerinin önemli bir parçası yapmaktadır. DAHA İYİ GÖRME bisiklet gözlüğü alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve gözlük camı seçmek söz konusu olduğunda seçeneklerinizin neler olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir.

Bisiklet kullanıcıları için olan gözlükler gerçekten çok yönlü olmalı, gözlerinizi zararlı UV ışınlarına, hava akımına, böceklere, toza – hatta havadaki kir ve kuma karşı bile güvenle korumalıdır. Ve tüm bunları hiçbir rahatsızlık vermeden yapmak zorundadırlar: Bisikletçi gözlükleri hafif olmalıdır ve burun koruyucusu ve sapları bir kaskın altına rahatça sığabilmelidir. Buna ek olarak, bisiklet sürerken yüksek kontrastlı görme çok önemlidir. Göz ,sürekli olarak değişen ışık koşullarına ve ışık ve gölgenin hareketine uyum sağlamak zorundadır. Ayrıca, gözlük uygun parlaklık korumasını sunmak zorundadır.

Bisiklet gözlüğü için gözlük camı

İyi monte edilmiş ve sağlam, bombeli çerçeve grubuna ek olarak, gözlük camları çok önemlidir. UV ışınlarına, rüzgar ve havadaki partiküllere karşı koruma sağlamak zorundadır, ve aynı zamanda bisiklet sürücülerinin parlak güneş ışığında, gölgede ve hatta kötü havada yollarını mükemmel bir şekilde görmelerine olanak tanımalıdır. Carl Zeiss Vision bisiklet kullanıcılarına hem tehlikesiz bir görme hem de büyük bir görsel konfor sunan bir dizi gözlük camı yarattı. Gözlük camları özellikle az ışıktan güçlü parlaklığa kadar değişen ışık koşulları için tasarlanmıştır.

1. Polarize Gözlük Camları

Işık ve gölge arasında hızlı ve sık geçişler gözlerinizi zorlar. Eğer içine parlama ve yansımaları eklerseniz veya arkadan gelen ışığı karıştırırsanız çok geç olana kadar tehlikeler, virajlar veya şerit değişiklikleri görünür olmayabilir. Bu sadece fren yapmak zorunda kalıp zaman kaybetmenize değil, aynı zamanda bir güvenlik riski oluşturması anlamına da gelir. Gözlük – numaralı olsun veya olmasın - polarize gözlük camı ile parlamaya karşı ideal bir koruma sağlar ve parlak, pürüzsüz yüzeylerden kaynaklı yansımaları filtrelemeye yardımcı olur. Bisiklet kullanırken daha iyi görebilirsiniz ve kamaşma daha az olacağından riskleri daha önce tespit edebilirsiniz.

 

2. Bombeli gözlük camları

Gözlük çerçevesinin bombesi çok önemlidir. Gözlerinizi koruması için gözlüğünüzün yüzünüze mükemmel şekilde oturması gerekmektedir. Tüm görme alanınız boyunca görme keskinliği çok önemlidir, özellikle de numaralı cama ihtiyacınız varsa. Potansiyel tehlikelerin de dış alanlarda görünür olması gerekir. Birçok bisikletçi spor gözlüklerinin altına kontakt lens takmaktadır. Ancak, toz veya kum gözlüklerinin arkasına girmeyi başarırsa ve kontakt lenslerin altına girerse gerçek bir soruna yol açabilir. Daha önceleri, bombeli gözlük camlarının sportif, açılı konumu gözlük camının fiziksel şekli nedeniyle dış kenarlarda rahatsız edici sapmalar oluşturmuştur. ZEISS spor gözlük camı tasarımında ve üretiminde kullanılan özel teknoloji sayesinde, gözlük camının dış kenarlarında dahi son derece hassas bir görme sunabilmekteyiz. Gerek progresif gerekse tek odaklı gözlük camına ihtiyacınız olsun - ZEISS bombeli spor gözlük camları, yüksek numaralı gözlük reçetelerinde dahi görme kaybına son vermektedir.

ZEISS Online Görme Kontrolü Kontrast ve rengi ne kadar iyi görüyorsunuz? Görmenizi hızlı ve kolay bir şekilde buradan kontrol edin!

Bisiklet kullanıcıları için en iyi gözlük camı renkleri

Amber ve gül gözlük camı renk tonları görme keskinliğini arttırmaktadır ve bisiklet kullanıcıları için son derece tavsiye edilir. En geniş görme alanı sağlamaktadırlar ve az ışıktan yoğun güneş ışığına kadar idealdir. Renk kontrastındaki gücü sayesinde, bu renk tonları özellikle yollarda bisiklet kullanılırken tavsiye edilmektedir. Reaksiyon sürelerinizi geliştirerek, sportif performansınızın ve güvenliğinizin artmasına yardımcı olurlar. Az güneş ışığı olduğunda veya hiç olmadığında, küçük ayrıntıları bile hızlı ve net bir şekilde fark etmenizi sağlayacak renk tonlarına sahip olmak her zamankinden daha önemlidir. Bisiklet kullanmak için renk tonu seçerken, çok koyu bir renk seçmemeye dikkat edin, çünkü çok hızlı bir şekilde çok güneşli ortamlardan gölgeli alanlara geçişler yapıyor olacaksınız - örneğin, ağaç veya köprüler ve tüneller altından geçmek gibi. Bisiklet kullanıcılarına kendiliğinden renklenen gözlük camını tavsiye etmemekteyiz, çünkü modern kendiliğinden renklenen gözlük camının mükemmel performans özelliklerine rağmen, kullanacak olduğunuz koşullar dâhilinde hala çok yavaş açılmaktadırlar.

Füme renkli camlar, daha az verimli olsalar da tavsiye edilmektedirler. Parlamayı azaltır ve renkleri gerçekçi olarak yansıtmaktadırlar. Tüm yıl boyunca iyi görme sunmaktadırlar, hatta parlak güneş ışığında bile.

Mavi ışık atmosferimizde hakim olduğu gibi, kontrastlı görme yeteneğimiz de sınırlıdır. Örneğin, zemin, düz olmasa dahi bize düz görünür. Sarı gözlük camları, daha çok ışığın mavi dalga boylarını filtreler, böylelikle kontrastı daha iyi görmemizi sağlar. Bu renk tonu daha az ışık ile bisiklet kullanıcılarına daha iyi görme sağlar, bir başka deyişle, daha karanlık ışık koşullarında daha az güneş ışığı ile.

Kuvvetli güneş ışığı ortalamasında, mavi ışığı süzen gözlük camları (örn. Carl Zeiss Vision Skylet renkleri) özellikle yararlıdır. Kontrastını arttırarak, mavi ışık dalga boyunun geçişini azaltmaktadırlar, böylece nötr bir şekilde renkleri gösterirken kontrastı arttırmaktadırlar.

Birçok spor gözlük camında polarize çeşitlerinde de mevcuttur. Polarize bir gözlük camı tipik olarak göz kamaştırıcı ışık kaynakları tarafından oluşturulan ışığın dikey olarak titreşen bir kısmını ortadan kaldırır, yağmur sonrası yolun ıslak yüzeyi gibi.

Bisiklet gözlükleri için gözlük camı kaplamaları ve malzemeler

Bisiklet gözlüğünüzün katlanmak zorunda olduğu bir sürü şey vardır. Onlara yarıştıktan sonra, herhangi bir spor gözlüğüne oranla daha fazla toz, kir ve böcek yapışacaktır. Gözlük camlarını kolay temizlemek için iyi bir temizlik kaplamasına yatırım yapın. Hidrofobik gözlük camı kaplamaları ile, terleme, yağmur ve diğer kalıntılar kolayca akacaktır. İyi bir yansımayı engelleyen antirefle kaplama - özellikle gözlük camının arka yüzeyinde – ciddi derecede rahatsız edici ve şaşırtıcı olabilecek dikkat dağıtıcı yansımaları en aza indirir.

Son olarak, bisiklet gözlüğündeki gözlük camının son derece sağlam ve kırılmaya dayanıklı olması gerekmektedir. Düşmelere karşı dayanıklı polikarbonat ve poliamid (naylon)dan yapılan gözlük camlarını tavsiye ederiz.

Unutmamanız gereken şey:

  • Optisyene gittiğiniz zaman, gözlük camınızın neyi sağlaması gerektiğine karar verirken büyük özen gösterin.
  • Görme alanının sizin için yeterince geniş olup olmadığını kontrol etmek için kaskınızı da kontrol ve ölçüm için yanınızda götürmeyi unutmayın
  • Gözlükler sizi hava akımından düzgün bir şekilde koruyor mu? Bazı optisyenler spor gözlüklerinde uzmanlaşmıştır ve pratik koşulları simüle etmek için mağazalarında rüzgar fanları, ya da yarış bisikletleri vardır.
  • Gözlük kolayca takılıp çıkartılabiliyor mu?
  • Renk tonunu test etmek için, optisyene gitmeden önce güneşli bir gün olmasını bekleyin.

 

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Spor için en iyi güneş gözlükleri Atletler en sevdikleri sporu yaparken ne gibi zorluklarla karşılaşırlar?
Sporcular için daha iyi görme Bunlar kesinlikle yalnızca modaya uygun değildir: Profesyonel ve amatör sporcular özel spor gözlüklerinden yararlanabilir
Kış sporlarında daha iyi görme Bir çok kayak ve/veya snovbord hayranı, görme yeteneği düzeltilmiş ya da düzeltilmemiş olarak yokuş aşağı "kör uçuş" yapmaktadır.
Spor gözlükleri için en iyi 10 önerimiz Spor gözlükleri satın alırken neleri akılda tutmanız gerekir? Gözlerinizi korumaya devam ederken atletik performansınızı nasıl arttırabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi.

İlgili Ürünler