Görmede zorlanıyorsanız ne yapmalısınız

Çok iyi görme yetisine mi sahipsiniz yoksa miyop ya da hipermetrop musunuz? Yaşla ilgili görme bozukluğunuz mu var? Bir görme testi tüm yanıtları verecektir.

İnsanların gözleri binlerce çeşitli renk arasında ayrım yapabilir, uçan bir tenis topunun hızını değerlendirebilir ve bir saniyeden de az bir sürede resimlerin yanı sıra harfleri tanıyabilir. Ancak, tüm bunlar gözleriniz gerçekten sağlıklıysa mükemmel çalışır. Milyonlarca insan göz rahatsızlıklarından muzdariptir. Gözlük takmak zorundalar. Optometristiniz ya da oftamologunuz tarafından yapılan bir görme testi size miyop mu, hipermetrop mu olduğunuzu ya da yaşla ilgili herhangi bir görme bozukluğundan rahatsız olup olmadığınızı söyleyecektir.

Görmede zorlanıyorsanız ne yapmalısınız

Çok iyi görme yetisine mi sahipsiniz yoksa miyop ya da hipermetrop musunuz? Yaşla ilgili görme bozukluğunuz mu var? Bir görme testi tüm yanıtları verecektir.

Miyop, hipermetrop veya presbiyop - göz uzmanları görme bozukluklarını tanımlamak için sayısız Latin kökenli kelime kullanıyor. Bir hasta olarak, kafanızın karışmasına izin vermeyin çünkü tüm bu tıbbi terimler esasında geniş çeşitlilikte görme rahatsızlığına değiniyor.

Temel İngilizcede miyop uzağı göremeyen, hipermetrop yakını göremeyen ve presbiyop yaşla ilgili görme bozukluğu olan demektir. Alman nüfusunun yarısından fazlası görme keskinliği konusunda bir veya birçok bozukluktan rahatsız. Bir görme testi anında gerçek durumu gösterir. Sonuç olarak, uygun gözlük camları tavsiye edilip mükemmel görme sağlanabilir.

En yaygın görme problemlerine dair kısa açıklamalar

Uzağı iyi görememek (miyop)

Bir mesafeden göze ulaşan ışık huzmeleri retina tarafından toplanır ve bu da görüntünün bozulmasına neden olur. Yakını gören göz, yani miyoptan etkilenmiş olan, ya çok uzundur ya da merceğin ışığı kırma gücü çok yüksektir. Sonuçta, mesafedeki objeler net bir şekilde tanınamaz.

Kısa bir görme muayenesi için optometristinizi ya da oftalmologunuzu yılda bir defa ziyaret etmenizi tavsiye diyoruz. Uzun yıllar gözlüksüz bir yaşam süren insanlardan birisiyseniz ve araba sürerken aniden artık yoldaki işaretleri göremediğinizi fark ediyorsanız, kesinlikle bir göz muayenesi için randevu almalısınız.

Miyop nasıl gelişir?

Pek çok durumda, çok uzun olan göz küresi miyobun nedenidir. 1 milimetre kadar ufacık bir uyuşmazlık bile yaklaşık 3 diyoptrilik bir numarayla uzağı görmemeye neden olabilir. İnsan gözünün göz merceği uyumunun sadece artı olarak oranını büyütebildiğini düşünülürse, göz bir yardım olmadan uzağı görememeyi telafi edemez.

 

Miyop Göz

Miyobun kökenindeki nedenler henüz bilinmemektedir. Günümüze kadar gelen tek gerçek genetik faktörlerin ilgili bir rol oynadığıdır. Bu Çin soyundaki insanların daha büyük bir yüzdesinin Avrupa kökenlilerde göre daha fazla oranda miyoptan rahatsız olmalarının nedenlerinden biridir. Genetik miyop okul çağındaki çocuklarda başlar ve genelde -2 – 4 diyoptri arasında değişiklik gösterir. Süreç ergenlik veya genç yetişkinlik dönemlerinde yavaş bir duraklamaya gelir.


Oftamologlar ve optometristler göz muayenelerini nasıl yapar?

Optometristler veya oftomologlar görme keskinliğinizi kontrol eder. İçine çeşitli ölçüm camlarını yerleştirdikleri bir ölçüm cihazı gibi aletler veya foropter denen bir cihaz kullanırlar.

Muayeneyi yapan kişi sadece bir kaç adımda, gözlerinizin önüne yerleştirilen farklı numaralı ölçüm camları ile testi gerçekleştirir. Hasta bu camlardan hangisinin onun görmesini iyileştirdiğini ve hangilerinin işe yaramadığını kolaylıkla belirler. Bilgisayar destekli ölçüm cihazları da günümüzde artık mevcuttur.

Gözlük camları miyobu nasıl düzeltir
Miyop hastalarında uzak görme alanını mükemmel korumak için, fazla refreksiyon oranının ışık huzmeleri retina üzerinde buluşacak şekilde bir difüzyon camı (minus cam) ile tamamlanmak zorundadır ki bu da gözün retina üzerinde net bir görüntü oluşturmasını mümkün kılar.

Yakını iyi görememek (hipermetrop)

Bu durumdan etkilenmiş gözlerde, içeri giren ışık huzmeleri retina arkasında birleşir ve bozulmuş bir görüntü yaratır. Yakını göremeyen göz, yani hipermetrop olan göz, çok kısadır ve göz merceğinin ışığı kırma oranı yeterli değildir. Bu durum aşağıdaki problemlere neden olabilir:

  • Dikiş dikmek çok zor olabilir ve baş ağrısına neden olabilir.
  • Gözün uzun aralıktan kısa aralıklı görmeye adapte olması veya tam tersi biraz zaman alır

Kitap okuduktan veya yakın bir iş yaptığınızda, mesela bilgisayarda, sürekli tekrarlayan baş ağrılarınız varsa optometristiniz veya oftomologunuzla bir muayene için randevu almalısınız. Daha genç kişilerin gözleri aslında göz merceğinin uyum gücü etkisinin yardımı ile hipermetrobu kompanse edebilir. Bu fonksiyon bozukluğundan etkilenen pek çok genç kişi yaşlanana kadar bunu fark etmezler. Ancak, bu tür belirtileriniz varsa, bunları ciddiye alın ve gözlerinizi kontrol ettirin.

Hipermetrop nasıl gelişir?
Hipermetrop rahatsızlığı olan hastaların göz küresi ya çok kısadır ya da merceğin refraksiyon oranı yetersizdir. Sonuç olarak, ışık hüzmeleri sadece retina arkasında toplanır. Normal görmeye sahip insanların yakınlarındaki objelere odaklandıklarında tamamen rahat kalan gözleri vardır.

Hipermetrop Göz

Göz merceğinin ışığı kırma oranı net yakın aralıkta görme sağlamak üzere yakını göremeyen gözlerde artmak zorundadır. Bu sadece merceğin daha fazla bükülmesine neden olan silyer kasının sıkıştırılması ile mümkündür. Bu eklenmiş kas gerilimi yukarıda bahsi geçen rahatsızlıklara neden olabilir. Pek çok insan bu eklenmiş gerilim migrene yol açtığında bile şikayetçi olmaz ki bu yüzden pek çoğu hipermetropları nihayet teşhis edilene kadar sorun yaşamaya devam ederler.

Gözlük camları hipermetrobu nasıl düzeltir

Optometrist veya oftomologda bir görme testinden sonra (yukarıda detaylarına bakınız), dışbükeyli camları olan gözlükler, uzaktan objelerden gelen ışık huzmelerinin, gözü uyum gücü ile görme problemini telafi etmeye çalışmak zorunda bırakmadan retina üzerinde toplanmasını sağlayacak şekilde verilir.

Yaşla ilgili görme problemleri (presbiyopi)

Gözlerimizin mercekleri yaşla değiştiğinden, kendimizi yaştan kaynaklı bir görme problemiyle baş başa bulabiliriz. Yaklaşık 45 yaşında başlamak üzere göz merceği gereken yakın işlere kendini ayarlama kapasitesini kaybetmeye başlar. Aşağıdaki belirtilerde bu açıktır:

  • Yakın okumada zorlanma ve hasta metni okuyabilmek için kitabı ya da gazeteyi gözünden uzaklaştırır.
  • Daha uzun okuma süreleri gözleri çok çabuk yorar ve baş ağrısına neden olabilir.
  • Işık koşulları ideal değilken hastanın yakını görme ile problemleri olur.
  • Yakın uzağa veya tam tersi objelere odaklanmak gittikçe zorlaşır.


İlk görme problemini fark ettiğinizde örneğin, aniden okumayı çok yorucu bulursanız optometristinizi ya da oftalmologunuzu ziyaret ediniz.

Presbiyopi nasıl gelişir?
Bu görme probleminin altında yatan neden belirlenmiştir: yaşlandıkça, göz merceğindeki su içeriği azalır ve çözülmez protein içeriği artar. Sonuçta, mercek sertleşir ve esnekliğini kaybeder. Sonuç olarak da insan gözünün yakını net bir şekilde görebilmesi için yetecek kadar bükülemez.

See your optometrist or ophthalmologist as soon as you notice your first vision problems, for instance if you suddenly find reading very tiring.

Sadece birkaç basit adımda gözler farklı numaralı camları kullanarak test edilebilir.

Presbiyopi 45 yaş civarında başlar. Erken safhalarda, sadece yaklaşık +0.75’lik diyoptrilik küçük bir düzeltme gerekir. Yıllar geçtikçe, göz merceğinin uyum gücü düşmeye başlar. Bu süreç 60 yaşından sonra tamamlanır ve bozukluk aynı düzeyde kalır.

Gözlük camları presbiyopi’yi nasıl düzeltir
Hastanın görme keskinliği belirlenince, bu görme bozukluğunu çeşitli cam seçenekleri ile giderilebilir. Önceden görmesinde herhangi bir problem olmayan hastaların dışbükey (konveks artı numaralı) camlı okuma gözlüklere ihtiyacı vardır. Yakın görme gücüne dayanarak, bu gözlükler mesela bilgisayarda çalışırken yani yakın görmeyi gerektiren işler yapılırken çıkarılmalıdır.

Daha önceden hipermetrobu ya da miyobu olan kişilerin durumu biraz karmaşıktır. Uzağı göremeyen miyop hastaların daha düşük konkav numaralı camlı okuma gözlüklerine ihtiyacı vardır. Yakını göremeyen hipermetrop hastalara daha güçlü konveks camlı okuma gözlükleri yazılır. Pek çok kullanıcı gözlük değiştirmeyi sevmediğinden, yakını göremeyen pek çok kişi değişken odaklı (progresif) gözlük camları tercih eder.

Hem uzak hem yakın alan görme problemlerinin her ikisini kapsamasına ek olarak, orta mesafelerde kullanıcıların rahat bir şekilde görmesini sağlayan düzeltici bir bölgeleri vardır. Değişken odaklı (progresif)camlar yakından uzağa kusursuz bir geçiş sağlar. Aslında, doğal görme özelliklerimize benzer. Modern gözlüklere alışmak o kadar kolay ki alışma süreleri artık şaşırtıcı derecede kısa.

40 yaşından sonra görme

Korneanın düzensiz eğimi (astigmat)

Bu görme bozukluğuna korneanın düzensiz eğimi ve nadiren mercekteki bozukluklar neden olmaktadır. Bu durumdan etkilenenler bozulmuş ve bulanık görüntüler görür. Neredeyse her insanın çok hafif şekillerde astigmatı vardır çünkü hassas bir standart doğada yoktur.

Uzmanlar bu durumun göz yüzeyinin hafif eliptik bir şekil almasına neden olan aşırı göz kapağı geriliminden kaynaklandığına inanıyor. Sonuçta, gelen ışığın kırılması artar. Objeler bulanık ve bozulmuş şekillerde görülür ve nokta şeklindeki bir ışık kaynağı bir çizgi gibi görülür.

Pek çok durumda astigmat miyop ya da hipermetrop ile bağlantılı olarak oluşur. Uzmanlar astigmatı ikiye ayırmışlardır: Düzenli astigmatı olan insanların sadece iki farklı kırılma düzeyi vardır. Düzensiz astigmatı olanlar ise o kadar düzensiz şekilli korneaları vardır ki gelen ışık tek bir noktada değil pek çok noktada toplanır.

Gözlük camları bu durumları nasıl düzeltir
Düzenli astigmatı olan hastalara silindirik (astigmat, torik) gözlük camları önerilir. Işığı farklı yönlerden kırar. İlgili reçeteler hem miyop ya da hipermetropla ilgili ayrıntılara hem de silindirik değerin derecesine yer verir.

Önemli bilgi: bu görme problemine sahip çocuklar olabildiğince erken spesifik ihtiyaçlarına yönelik yapılmış gözlükler takmaya başlamalıdır. Aksi takdirde, hasta baş ağrısından, çift ve bozuk görmeden şikayetçi olabilir çünkü beyin retina üzerinde yanlış tanımlanmış objeleri doğru yorumlamayı öğrenmiştir. Sonuç olarak yeni görme şartlarına yeniden adapte olması gerekir.

Astigmatik göz

Web sitemizde çerezler kullanıyoruz. Çerezler, web siteleri tarafından bilgisayarınıza kaydedilen küçük metin dosyalarıdır. Çerezler yaygın kullanılmaktadır ve sayfaların en iyi şekilde gösterilmesine ve düzeltilmesine yardımcı olur. Sayfalarımızı kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla