Kaşlar yalan söylemez

Kaşlarımız hakkımızda neler söyler?

Gözler ruhun aynası kabul edilir – ama kaşların da hakkımızda birçok şeyi açığa çıkardıklarını biliyor muydunuz? “Kaşlar 1000 kelimeden daha fazlasını söyler” – bu söz araştırmacılar arasında sık kullanılan bir espridir ama kaşlarımız gerçekten insanlara kendimizi nasıl hissettiğimizi söyler ve ayrıca kendimiz, vücudumuz ve ruhumuz hakkında şaşırtıcı birçok başka şeyi de ortaya koyar. Neden kaşlarımız var ve hakkımızda neler söylerler? BETTER VISION hepsini anlatıyor.

İster şaşırmış, şüpheli, korkmuş, kafamız karışmış, tiksinmiş, rahatsız olmuş, üzgün veya mutlu olalım kaşlarımız herhangi bir zamanda aklımızdan geçenleri tam olarak ortaya koyar. Gözler ile birlikte en çok duygularımızı ortaya koyan yüz özelliğidirler ve başka insanların yüzünde birçok duyguyu okumamıza yardımcı olurlar. Kaşlar yüz ifadelerimizi güçlendirir, yüzlerimizin çekiciliğini arttırır ve gözlerimizi ter gibi şeylerden korur. Cinsiyetimiz, yaşımız ve sağlık durumumuzun tümü kaşlarımıza bakarak belirlenebilir. Örneğin tiroid yeterli metabolik hormon üretmiyorsa (hipotiroidi) kaşlar uçlarından incelebilir. Bir besin yetmezliği, vitamin yetmezliği, stres, egzama, saç kaybı (Alopecia areata) ve kemoterapinin yan etkilerinin tümü de kaşlarımızın dökülmesine neden olabilir.

Neden kaşlarımız vardır?

Kaşların iki temel işlevi vardır: kendimizi nasıl hissettiğimizi belirtirler ve yüzümüze ifade ve karakter katarlar. Ayrıca görmemizi bozabilecek güneş ışığı, nem, ter, kir ve toz gibi şeylerden gözlerimizi korurlar. Kaşlarımız olmasaydı alnımızda oluşan tuzlu ter gözlerimize girerdi ve hoş olmayan bir yanma hissine neden olurdu. Kaşlar ayrıca birkaç yağmur damlasını yakalayabilir.

Kaşlar kendimizi nasıl hissettiğimizi gösterir

Konuşurken normalde kişilerin gözlerine bakarız ve kaşlarımızın ne yaptığına pek dikkat etmeyiz. Birkaç saniye içinde konuştuğumuz kişinin gözlerindeki çok sayıda kısa hareketi algılarız (bunlara mikro ifadeler denir) ve kaşlar bu ifadelerin değerlendirilmesinde önemli bir rol oynar. Diyelim ki diğer kişi bizi dinlemiyor veya bizi içinden eleştiriyor – bu durum gizlemeye çalışsalar da kaşlarından belli olacaktır: kaşları birbirine yaklaşacaktır ve burunları üzerinde küçük bir çizgi yani “somurtma çizgisi” oluşacaktır. Dikkatli dinliyorlarsa kaşları hafifçe birbirine yaklaşacaktır. Hiç kaşlar hareket etmezse kişi ya sıkılmıştır ya da dinlemiyordur. Negatif düşünceler (örn. korku, üzüntü, öfke) durumunda gergin ve kasılmış kaşlar bulunma eğilimi olur. Pozitif duygular (neşe veya sürpriz gibi) hissediyorsak kaşlarımız nispeten rahatlamış olacaktır.

Erkek ve kadınlar arasında kaşların farkı

Kaşlar erkek ve kadınlarda aynı şekilde çalışır ama görünümleri çok farklıdır: kadınların kaşları daha yukarıda, birbirine daha yakın ve daha kavislidir. Kaşlarımızın büyümesini ve böylece görünümünü dört faktör etkiler: hormonlar, yaş, genler ve cinsiyet. Erkek hormonu testosteron kalın kaşlara neden olurken dişi hormonu östrojen ince ve kavisli kaşlar oluşturur. Bir babanın kalın kaşları varsa muhtemelen oğlunda da olacaktır. Ancak erkek ve kız kardeşlerde kaşlar genlerin aynı olmasına rağmen nadiren aynıdır çünkü erkek ve kadınların kaşları arasındaki görsel farklılık çok daha belirgindir.

Kaşları bir tanıma taktiği olarak kullanma

Kaşlar sadece başka kişilerle doğrudan iletişimde bir rol oynamaz ve yüzleri tanımamıza da yardımcı olurlar. Bir çalışma1 meşhur kişilerin eğer kaşları siyah bir gazlı kalemle saklanırsa fotoğraflarda tanınmalarının çok daha zor olduğunu ortaya koymuştur. Bunun nedeni kaşların yüzümüze belirgin karakter katmasıdır. Sanatçılar ifadelerini kaş hareketlerini çalışıp bunları daha büyük ölçüde kullanarak geliştirebilirler bile. Kadınlar – ve giderek artan sayıda erkekler – kaşlarının kozmetik etkisine odaklanır ve istenen şekli elde etmek için kaşlarını alırlar. Bazı kişiler belirli bir görünüm elde etmek için kaşlarını tamamen aldırıp yenilerini çizerler.

Hangi kaş şekli bana uyar?

Mümkün olduğunca uyumlu bir etki elde etmek üzere kaşlarınız yüzünüzün şekline uymalıdır. Aşağıdaki temel kural hangi kaş şeklinin size uyduğunu bulmanın kolay bir yoludur. Yüzünüzün şeklinden emin değilseniz burada bulabilirsiniz. Genel kural şudur: Yüzünüz ne kadar inceyse kaşlarınız o kadar ince olmalıdır. Ancak:

  • Açılı ve kavisli kaşlar yuvarlak yüzlere daha uygundur çünkü bu yüzleri daha belirgin hale getirirler.
  • Düz olan ve çok kavisli olmayan yuvarlak kaşlar kare yüzlere daha uygundur. Bunlar yüz özelliklerini daha dengeli hale getirecektir.
  • Yuvarlak kavisli kaşlar kalp şekilli yüzlere daha uygundur çünkü bunları daha uyumlu hale getirirler.
  • Düz, hafif kavisli kaşlar oval şekilli yüzlere daha uygundur. Yüzü kısımlara bölerler ve daha dengeli görünmesini sağlarlar.

Yaşlandıkça alındaki bağ dokusu zayıflamaya başlar ve kaşlarımız aşağıya hareket eder. Bu durumda bazı kişiler kaşların konumunu değiştirmek ve daha genç görünmek için botoks yaptırırlar.

Hangi kaş şekli bana uyar?
Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Gözlüğümü nasıl dezenfekte edebilirim ve yüzümde maske varken gözlük camlarımın buğulanmasını nasıl önleyebilirim?
Tüm güneş gözlükleri eşit değildir DAHA İYİ GÖRME UV koruma, renklendirme, aynalar, polarize camlar, ve diğerleri hakkında bilmeniz gerekenleri kendi gereksiniminize göre doğru güneş gözlüklerini bulmanıza yardımcı olmak üzere açıklar.
Çocuk gözlükleri neden en iyi UV korumayı sağlamalıdır? Bütün ebeveynlerin çocukların gözlerini zararlı Ultraviyole Radyasyonundan (UVR) koruma hakkında bilmesi gerekenler.
En sevdiğiniz aktivite için hangi güneş gözlüğü en uygundur? Her durum için kusursuz bir güneş gözlüğü vardır

İlgili Ürünler