GÖZ SAĞLIĞI UZMANLARI İÇİN ZEISS

ZEISS UVProtect Teknolojisi

Şeffaf gözlük camlarında tam UV koruması. Gün boyunca. Her gün. Herkes için.

Müşterilerinize sağlıklı gözler ve görme için tam UV korumalı şeffaf camlar sunun. Tüm şeffaf ZEISS gözlük camları standart olarak 400 nm'ye kadar tam UV korumasıyla gelir; bu, birinci sınıf güneş gözlükleriyle aynı koruma düzeyidir. 

 • Gözlük camları UV ışınlarını 400 nm'ye kadar engeller
 • Gözlerin ve çevresindeki cildin tam UV koruması
 • Birinci sınıf güneş gözlükleriyle aynı UV korumasını sunun

Şeffaf camlarda UV koruması neden önemlidir?

 • 400 nm

  Uluslararası İyonize Olmayan Radyasyondan Korunma Komisyonu (ICNIRP) ve çok sayıda sağlık kuruluşu, UV koruma standardını 400 nm olarak tanımlamıştır.1

 • %40

  Gün ışığı UV radyasyonunun yaklaşık %40'ı, "%100 UV koruması" iddiasında bulunabilecek malzemeler tarafından tamamen engellenmeyen, ancak yalnızca 380 nm'ye kadar olan dalga boylarında bulunur.2

 • %50

  60 yaşına kadar maruz kaldığımız toplam UV'nin %50'si 20,3 yaşına gelmeden önce gerçekleşir.3

 • %20

  Dünya Sağlık Örgütü (WHO), tüm kataraktların kabaca %20'sinin UV radyasyonundan kaynaklandığını veya arttığını belirtiyor.4

 • %5 - 10

  Tüm cilt kanserlerinin %5 - 10'u özellikle göz kapaklarında meydana gelir.5

 • %9

  Tüketicilerin yalnızca %9'u mevcut lenslerinin %100 UV koruması sağladığını düşünüyor.6

UV ışını.

UV radyasyonu her zaman mevcuttur - gün boyunca, tüm yıl boyunca, kış ve yaz aylarında, güneşli ve hatta bulutlu koşullarda.  

Bu nedenle koruma talebi evrenseldir. Cildi korumak için müşterileriniz güneş kremi kullanabilir. Ancak gözlerini zararlı UV ışınlarına karşı korumak söz konusu olduğunda gerçekten çok fazla seçeneğe sahip değiller.

UV radyasyonuna maruz kalma artmaktadır.

Ozon tabakasının incelmesi ve yüzey radyasyon seviyelerini etkileyen küresel iklim değişikliği nedeniyle insanların UV radyasyonuna maruz kalması artmaktadır. Yaşam beklentisindeki artış ve sürekli gelişen yaşam tarzı, ultraviyole yoğun ortamlarda boş zaman etkinliklerine daha fazla zaman harcanmasına neden olur. Bu, gözler üzerinde bir etkiye sahiptir ve bir göz sağlığı uzmanı olarak, müşterilerinizin gözleri için daha iyi koruma elde etmek için normal UV gözlük camı kaplamalarından başka bir kaplama aramalısınız. 

UV radyasyonuna maruz kalma artmaktadır.
Görüntü, sol göze odaklanan bir kadının yüzünün yakından çekilmiş halini göstermektedir.

Müşterilerinizin göz sağlığı riske atılmayacak kadar önemlidir.

Işık hayatımızın önemli bir parçası olsa da – doza ve maruz kalmaya bağlı olarak   –   görünmeyen UV radyasyonu müşterilerinizin sağlığı ve vizyonu için zararlı olabilir. Bu sağlık riskleri göz önüne alındığında, her gün buna  karşı korunmak çok mantıklı. Daha fazla hasarı önlemek için asla geç değildir.  

Resim, potansiyel göz tehlikelerinin görünümünü gösteren, sağlıksız bir gözün yakından görüntüsünü göstermektedir.

Müşterinin gözünde sağlık riski.

UV radyasyonu, absorbe edildiği hücrelerde yapısal değişikliğe ve hasara neden olabilir. Özellikle, kristal lens ve kornea UV radyasyonunu emer, ancak UV-A'nın bir kısmı da oksidatif strese katkıda bulunduğu retinaya ulaşır.

Potansiyel göz tehlikeleri:   Pterjium, keratit,   katarakt   ve makula dejenerasyonu.

Görüntü, potansiyel oküler adneks tehlikelerini gösteren, sağlıksız bir gözün yakından görüntüsünü göstermektedir.

Göz çevresi için sağlık riski

Gözü çevreleyen doku da koruma sağlar. Bu doku, 400 nm'ye kadar dalga boylarına sahip UV radyasyonunun büyük bir bölümünü emer.  

Müşterileriniz potansiyel oküler adneks koşulları yaşayabilir:   foto yaşlanma, kırışıklıklar, güneş lekeleri, cilt kanseri.  

Birçok gözlük camı gözleri UV radyasyonundan koruduğunu iddia eder.

Ne yazık ki, tüm gözlük camlar müşterinin gözlerini ve çevresindeki cildi tam olarak korumaz. Gün ışığı UV radyasyonunun yaklaşık %40'ı, %100 UV koruması iddiasında olan malzemeler tarafından tamamen bloke edilmeyen dalga boylarında bulunur. Bu malzemeler genellikle sadece 380 nm'ye kadar bloke eder.2

Birçok gözlük camı gözleri UV radyasyonundan koruduğunu iddia eder.
Resim, ZEISS gözlük camlarının ve diğer piyasa katılımcılarının UV koruma seviyesini karşılaştıran bir tabloyu göstermektedir.

UV koruma seviyesi

Günümüzde optik endüstrisi, özel kaplamalar veya diğer alt tabakalar   kullanarak farklı UV koruması seviyeleri sunan camları piyasaya sunmaktadır.   Bu  , ne kadar korumanın mevcut ve gerekli olduğu konusunda kafa karışıklığı yaratır.   Bu nedenle  ,   ZEISS   tüm   şeffaf camlarında UV korumasını standart haline getirmiştir.

Göz sağlığı standardını yükseltmek

Uluslararası İyonize Olmayan Radyasyondan Korunma Komisyonu (ICNIRP) ve çok sayıda sağlık kuruluşu , UV koruma standardını 400 nm olarak tanımlamıştır. ZEISS, gözlük camı portföyünü bu tavsiyelerin ve birinci sınıf koruma standartlarının karşılanmasını sağlayacak şekilde hizalamıştır. UVProtect Teknolojisi, kabul edilen standartların ötesine geçerek, şeffaf ZEISS plastik gözlük camlarının zararlı UV ışınlarını 400 nm'ye kadar engellemesini sağlayan daha yüksek bir UV koruması düzeyine doğru ilerlemektedir. Bu, birinci sınıf güneş gözlüklerinin sağladığı UV korumasının aynı standardıdır.

Göz sağlığı standardını yükseltmek
Resim, her dalga boyunun altındaki toplam ve bağıl ışımayı gösteren bir çizgi grafiği göstermektedir.

400 nm neden daha iyi bir UV koruma standardıdır?

UV'ye maruz kalma ile ilişkili potansiyel sağlık riskleri nedeniyle, ışık ve radyasyonun biyomedikal etkisini araştıran bilimsel ve   düzenleyici kuruluşlar   ve kuruluşlar, UV radyasyon koruması ihtiyacını 400 nm olarak açıkça tanımlamıştır. 380-400 nm arasındaki ışınım çok daha yoğundur ve dünya üzerinde ölçülen toplam güneş ışınımının %40'ını temsil eder.    

ZEISS gözlük camları 400 nm'ye kadar koruma sağlayarak müşterilerinize bu   tanınmış   kuruluşlar tarafından önerilen koruma düzeyini sağlayabilir.

Arka yüzey UV koruması – her yönden gerçek UV koruması.

UV radyasyonunun bir kısmı, merceğin yan ve arka yüzeylerinden göz üzerinde dolaylı bir etkiye sahiptir. Gözlük camının arka yüzeyinden göze yansımaları önlemek için ZEISS, ZEISS DuraVision kaplamalarıyla standart olarak arka yüzey UV korumasını içerir. Bu kombinasyon, müşteriye çok ihtiyaç duyulan tam UV korumasını sağlar.

ZEISS UVProtect Teknolojisi ile kanıtlanmış müşteri memnuniyeti.

Kullanıcı deneme testleri ve müşterilerimizden gelen geri bildirimler, ZEISS'ın UVProtect Teknolojisi ile yüksek memnuniyet dereceleri göstermektedir:
 • %96

  gözlük kullanıcılarının ... kadarı ZEISS UVProtect Gözlük Camlarının netliği ve estetiğinden memnun.7

 • %99

  Tüketicilerin ... kadarı şeffaf camlarda güneş gözlüğü seviyesinde UV korumasının faydalı olacağı konusunda hemfikir.7

Bizimle İletişime Geçin

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Form yükleniyor...

Bizimle iletişime geçin

İletişim formuna girdiğiniz bilgiler Carl Zeiss Teknoloji Çözümleri Tic. Ltd. Şti. tarafından e-posta veya telefon aracılığıyla talebinize cevap vermek için kullanılacaktır. Veri güvenliği hakkındaki beyanımızı okumak için buraya tıklayın.

 • 1

  "180 nm ve 400 nm (20 Tutarsız Radyasyon) arasındaki dalga boylarında ultraviyole radyasyona maruz kalma sınırlarına ilişkin ICNIRP Yönergeleri".

 • 2

  NASA Technical Memorandum, A. T. Mecherikunnel and J. C. Richmond – Spectral Distribution of Solar Radiation, 1980.
  Industry Standard AS-NZS 1067 (2003) (English): Sunglasses and fashion spectacles [By Authority of Australian Consumer Protection Notices No.13 of 2003 and No. 4 of 2005].

 • 3

  Green AC, Wallingford SC, McBride, P. Childhood exposure to ultraviolet radiation and harmful skin effects: Epidemiological evidence. Prog Biophys Mol Biol. 2011 Dec: 107(3): 349-355.

 • 4

  Global data on visual impairment in the year 2002.Resnikoff S, Pascolini D, Etya'ale D, Kocur I, Pararajasegaram R, Pokharel GP, Mariotti SP Bull World Health Organ. 2004 Nov; 82(11):844-51.

 • 5

  Cook BE Jr, Bartley GB. Treatment options and future prospects for the management of eyelid malignancies: an evidence-based update. Ophthalmology2001 Nov; 108(11):2088-98.

 • 6

  Abraham J, Jabaley M, Hoopes JE. Basal cell carcinoma of the medial canthal region. Am J Surg 1973; Oct; 126(4):492-5. https://news.liverpool.ac.uk/2017/07/06/misapplication-sunscreen-leaving-people-vulnerable-skin-cancer/

 • 7

  ZEISS external wearer trial with 106 spectacle lens wearers and 7 eye care professionals in 2018, D.