Mükemmel Plastik Malzemeler

O-INSPECT, Schwan Cosmetics'teki kozmetik kalemleri denetliyor.

Kozmetik malzemeler, antik Mısır döneminden beri popülerliklerini korumuş olan maddelerdir. Bu değerli maddeler, en güvenli şekilde, estetik sunumları bozulmadan paketlenmelidir. Schwan Cosmetics Kunststofftechnik GmbH & Co. KG, yüksek kalitede plastik ambalaj çözümlerinin üretiminde uzmanlaşmaktadır. Carl Zeiss'ın O-INSPECT multi sensör koordinat ölçüm makinesi, bu parçaları güvenilir ve doğru bir şeklide ölçmektedir.

Schwan-STABILO grubu, bir çok kişi tarafından yazı aletleri üreticisi olarak bilinmektedir. Daha az bilinen bir unsur ise, Schwan-STABILO Cosmetics'in, çok iyi bilenen uluslararası kozmetik firmaları adına çeşitli kozmetik kalemleri ürettiğidir. 2009 yılında Schwan-STABILO Cosmetics için şirketin Weissenburg tesisinde , plastik enjeksiyon kalıplaması için yeni bir imalat bölümü hizmete sokulmuştur.

Gereksinim: multi sensörler

Weissenburg'daki üretim ve yönetim binasının inşaatında şirket ayrıca kalite güvenliğini yeniden düzenlemek ve son teknoloji ürünü bir makineyi kullanmaya başlamak istedi. İlk numuneleme için kullanılan optik ölçüm makinesi ve alet imalatı için kullanılan Carl Zeiss'ın ECLIPSE temas koordinat ölçüm makinesi, optik veya temas yoluyla gerekli ölçümlerin alınmasını sağlayan araçlardı. Yeni Başkan Günter Lurz ve KG çalışanı Markus Meier, yalnızca multi sensör koordinat ölçüm makinesinin şimdiki ve gelecekteki ihtiyaçlarını karşılayacağını hızlı bir şekilde anladı.

Enjeksiyon kalıplama işlemi

Her bir enjeksiyon prosedürü boyunca üretilen parça sayısı, özellikle çoklu oyuk kullanımı vasıtasıyla ciddi ölçüde artmıştır. Çoklu oyuk aletleri, düşük öğe fiyatları ile yüksek hacimli üretimin elde edilmesi gereken durumlarda genellikle ideal bir çözümdür. Çoklu oyuk, biçimi döngü başına bir çok benzer ürünü sunması anlamına gelir. Schwan Cosmetics 'de bu yöntem bir seferde 32 parçaya kadar öğeyi kalıplamak için kullanılmaktadır. Bu da, yıllık 380 milyon parçaya denk gelmektedir.

Farklı malzemeler

Müşteriler artık çeşitli renkler ve yüzeyler de talep etmektedirler. Plastik bileşenlerin üretiminde, farklı renklerin kullanımı başka bir zorluğu da beraberinde getirmektedir. Renkli plastik parçaların üretiminde şirket temel olarak akrilonitril bütadiyen stiren kopolimer (ABS) ve polipropilen gibi tipik plastikleri kullanmaktadır. Fonksiyonel parçalar polioksimetilenden (POM) yapılmaktadır. Kozmetik kalemin çalıştığından emin olmak için tekli plastik parçalar, 0,02 mm'lik boyutsal toleranslara tam olarak uymalıdırlar. Bu parçaların bütün toleranslarına uyulması çok önemlidir. Fonksiyonları, farklı koşullar altında sürekli olarak garanti edilmelidir. Örnek vermek gerekirse, eğer bir müşteri ruj sürmek isterse, dudak kalemi üzerindeki kapak açılmalı ve renkli kısım her seferinde herhangi bir problem olmadan uzanmalıdır. Güvenilir operasyonun kalite özelliği, gerekli olan güç veya tork tarafından belirlenmektedir.

Doğru çözüm

Bir ölçüm makinesinden zorlu unsurlar beklenmektedir. Hızlı bir şekilde sonuç vermeli ancak farklı ölçüm gereksinimleri için kullanımı kolay ve uygun olmalıdır. Sonuçta şirket, Carl Zeiss'ın O-INSPECT cihazını satın almaya karar verdi. Bunda ayrıca, ölçüm makinesinin üreticisinin bir döner tabla talebine hızlı bir şekilde cevap vermesi de etkili olmuştur. Bir deneme süresi içerisinde, O-INSPECT için ilk defa bir döner tabla teslim edilmiştir. CALYPSO ölçüm yazılımının, kullanıcı dostu optik ve temas ölçümlerini tek bir arayüz içerisinde birleştirme yaklaşımı, bu nihai kararın verilmesinde ayrıca etkili olmuştur.

Şirket hakkında

1985 yılında kurulan Schwan-STABILO, şu anda beşinci nesil tarafından yönetilmektedir. 1927'deki ilk kaş kalemi ile, şirketin yazım aletlerindeki tecrübesi tamamen yeni bir sektöre uygulandı - kozmetik. Şirket, plastik teknolojisinde sürekli olarak artan gereksinimleri karşılamak içn 2009 yılında Weissenburg, Almanya'da Schwan Cosmetics Kunststofftechnik GmbH & şirketini kurdu. Yaklaşık 90 çalışana sahip şirket, kozmetik malzemeler için plastik kaplar üretiyor ve teknik bilgiler geliştiriyor.