Yüksek Hassasiyete Sahip Optikler

ZEISS CMM ile, optik üreticisi parça arızalarını %30 oranında azaltıyor.

Rochester Precision Optics (RPO), optik parça üretiminin, narin bir dokunuşlu, yüksek hassasiyete sahip bir denetimi gerektirdiğini çok iyi bilmektedir. Üretimin yakın zamanda büyümesi ve daha hızlı çıkış ve gelişmiş parça kalitesi için sürekli artan talep, doğru kaliteye sahip denetim ekipmanı arayışını çok daha önemli hale getirmektedir.

Durum

Henrietta, New York'da bulunan RPO, Şubat 2012'de mevcut 6000 metre karelik binasına 4000 metre karelik bir alan daha ekledi. Bu genişleme, lenslerin, montajın ve ara montajın hızlı bir şekilde prototiplendirmesi ve yüksek hacimde üretilmesi için ayrıntılı tasarım ve imalata ilişkin artan talebe yanıt verilmesini sağlamaktadır. Kalite denetimi için RPO, çeşitli ölçü aletleri, optik sistemler ve çeşitli kılavuz aletleri kullanmaktadır. Şimdi, yeni müşteri gereksinimlerini karşılamak adına, onlara daha yüksek doğruluk ve artan ölçüm verimliliği vermesi içi bir CMM'ye (koordinat ölçüm makinesi) ihtiyaç duyuyorlar.

Küçük, karmaşık parçalar için doğru çözüm.

RPO, Carl Zeiss Endüstriyel Metroloji'nin MICURA köprü tipi CMM'sini seçti. Rochester Precison Optics'te Kalite Müdürü olan Nick Gennarino şöyle açıklyor: “Temel endişemiz doğruluktu ancak MICURA, küçük ve karmaşık parçalarımız için istediğimiz unsurları bize sundu.” VAST XT Gold aktif tarama sensörüne sahip küçük MICURA 5/5/5, saniyede 200 noktaya kadar yüksek hızlı tarama oranlarına sahip düşük prob kuvveti ve mikronaltı doğruluğu sunmak için tasarlanmıştır.

Gelen, süreç içi ve nihai denetime ek olarak RPO, ZEISS CMM'yi ilk madde denetimi ve tasarım araştırması için kullanmaktadır. Ölçtükleri en yaygın bileşenler arasında, lensleri taşıyan ve yaklaşık 2-4 inç uzunluğunda olan metal veya plastik namlular bulunmaktadır. İlk önce malzeme, çeşitli çaplar, dip oyulması, oluk ve bükülme toleransları için gerekli ölçüde işlenir. Bunu, CMM üzerindeki denetim takip eder. Parça kabul edildikten sonra parti, makine ustaları el aletleri ile süreç içi kontrolleri yaparken ve CMM üzerinde periyodik kontroller gerçekleştirilirken imalat boyunca yol alacaktır. Parti tamamlandıktan sonra, üçüncü bir tarafın parçaları kaplamasından önce ve sonra MICURA ile nihai denetimler gerçekleştirilir. Kaplama işlemi öncesi ve sonrasında parça boyutlarının dikkatli bir şekilde izlenmesi önemlidir çünkü kaplama işlemi nedeniyle boyutsal değişikliklerin içsel riskleri ortaya çıkarmaları mümkündür. Kaplama öncesi boyutlar, nihai ürünün daha iyi kontrol edilmesi, etkinliğin arttırılması ve atıkların azaltılması için kaplama sonrası boyutlar ile ilişkilendirilir. “Kaplama işlemine neyi koyduğunuzu bilmeniz gerekli. Böylece bu işlem sonucunda iyi parçaların çıkacağından emin olabilirsiniz,” şeklinde belirtiyor Nick. Bunların hepsi tamamlandığında parçalar montaj departmanına taşınır. Hedeflenen toleranslar 3-10 mikron arasındadır ve hafta başına yaklaşık 40 namlu ölçümü yapılmaktadır.

Azaltılmış parça hatası sayısı

Kısa bir kaç aydan sonra RPO, parça hatası sayısında önemli bir azalmayı not ederek verimi arttırdı. Alüminyum namlu denetimine ilişkin en büyük zorluklardan bir tanesi, parçalar kaplama işlemine sokulmadan önce gerekli sıkı tolerans boyutlarının elde edilmesiydi. Kaplama öncesi ve sonrasında MICURA üzerinde namluları kontrol edebilme becerisi ile parça hata sayısı yüzde otuzdan sıfıra indi. “Bizim için bu muazzam bir rakamdır," şeklinde belirtiyor Nick. Özellikle bir namlu üzerinde, 13 parçalık bir denetim süresi 8 saatten 2 saate kısaltıldı. Artan verim, RPO'nun artık daha fazla parça tipini denetleyebilmesine olanak sağlamaktadır.

Artan doğruluk ve hıza ek olarak MICURA, RPO'ya yeni denetim fırsatları sağlamıştır. Cam lensler için kalıplar, RPO'daki başka bir departmanda artık fabrika içerisinde ölçülebilmektedir. Kalıp profilleri artık, düzeltilmesi gereken kalıp sorunlarını ortaya çıkarmak amacıyla mantıklı bilgiler vermesi için doğruluk ve hassasiyet açısından kontrol edilebilmektedir. RPO'da mekanik denetçi / programlayıcı olan James Keene şöyle belirtiyor: “Bir mikrona kadar delip ihtiyacımız olan her şeyi görebiliriz." Ayrıca bu parçaları ve süreçleri daha iyi bir şekilde anlayabiliyorlar ve parça malzemesinin nasıl değiştiğini görebiliyorlar. RPO'DA mekanik denetçi / programlayıcı olan Joe Hannigan; “bir malzemenin ne kadar büyüdüğün, küçüldüğünü veya eğrildiğini görebilmek gerçekten olağanüstü," şeklinde konuşuyor.

Şirket hakkında

Rochester Precision Optics (RPO), Kodak Optical Imaging Systems'dan imalat teknolojisini, fikri mülkiyeti ve varlıkları aldığı 2005 yılında kuruldu. 2006 yılında imalata başlayan ve hassas kalıplı cam asferik teknolojisine yatırım yapan RPO, 27 çalışandan günümüzde 190 çalışana büyümüştür.