Bir pervanenin, kalbin atmasına yardımcı olduğundan emin olmak

O-INSPECT, aort içerisinde kullanılacak olan mini-pervaneyi ölçer

Aort için küçük bir pervane, kardiyak yetersizlik sorunu olan hastaların zayıf kalplerini destekleyecektir. Alman medikal teknoloji şirketi CardioBridge, küçük pompanın piyasa sürülmesi için çalışıyor. Carl Zeiss'ın multi sensörlü ölçüm makinesi, gelişime destek oluyor ve bütün parçaların kalitesini garanti ediyor.

Zorluk: Birbirinin aynı 50 adet tekli parça

Kalp krizi geçirmiş olan hastaların neredeyse yüzde 10'unda kardiyak şok riski bulunmaktadır: kan düzgün bir şekilde vücutta dolaşamamakta ve bu, organ yetmezliğine sebep olabilmektedir. Gelecekte hastalar için çözüm, Reitan kateter pompası olabilir. CardioBridge GmbH'deki Araştırma ve Geliştirme Müdürü olan Klaus Epple şöyle anlatıyor: "Bu pompa kalbin canlanmasına yardımcı olur ve aynı zamanda kan dolaşımını destekler."

Katlandığında cihazın yalnızca 3 milimetrelik çapı bulunur, katlı değilken bu çap 15 mm'dir. Bacağın üst kısmındaki uyluk atardamarı vasıtasıyla aorta yerleştirilir. Yerleştirildikten sonra pervane açılır ve 13.000 rpm'lk bir hızla kan pompalar. Her şeyin düzgün bir şekilde çalışması için, cihazın ideal boyutlardan maksimum15 mikrometre sapabilir. Ayrıca, pompayı oluşturan 50 farklı parça, birbirleriyle sorunsuz bir şekilde çalışması için mükemmel hassasiyete ve etkileşime sahip olmalıdır. Şirket, temel olarak boyutu yalnızca birkaç mikrometre olan döküm, tornalı ve oluklu parçaları farklı tedarikçilerden temin etmektedir. Bu, gelen parçalar üzerinde güvenilir bir denetim yapılmasını daha önemli bir hale getirir "Gelişimlerin sonuçlarını yalnızca bileşenlerimizin doğruluğunu bilebilirsek değerlendirebiliriz," şeklinde açıklıyor Epple.

Çözüm: O-INSPECT multi sensör ölçüm makinesi

CardioBridge, pompadaki bütün parçaların şartnameye uygun olmasını garanti etmek için Carl Zeiss'tan O-INSPECT multi sensör ölçüm makinesini satın aldı. Ölçüm teknisyenleri, boyuta, geometriye ve yüzey kalitesine göre optik veya temas sensörü ile her bir bileşeni ölçmek için O-INSPECT'i kullanıyorlar.

Fayda: hassas, esnek, kullanıcı dostu

"O-INSPECT üzerindeki iki sensör sayesinde, bütün parçaları hassas bir şekilde ölçebiliyoruz," şeklinde yorumluyor geliştirme müdürü. O-INSPECT'in kullanıcı dostu yapısı, bir parça alındıktan hemen sonra ölçüm sonuçlarının elde edilmesi açısından çok önemlidir. Sonuç olarak, güvenilir ve kullanışlı ölçüm makinesi, yakın gelecekte piyasaya bir hareket getirmek ve özellikle hastaların kalplerinin attığından emin olmaya devam etmek açısından çok önemli bir rol oynamaktadır.

Şirket hakkında

Merkezi Hechingen, Almanya'da bulunan medikal teknoloji şirketi CardioBridge, 2006 yılından beri, Reitan kateter pompasının geliştirilmesi üzerinde çalışmaktadır. İsveçli kardiyolog Dr. Reitan Oyvind'ın buluşu, kardiyak yetersizlik sorunu olan hastaların kalbini ve kan dolaşımını desteklemekte ve böylece kardiyak şokunu ve organ hasarını önlemektedir. Küçük pompa halihazırda İsveç ve Birleşik Krallık'ta 25'den fazla hastanın kalbini dengeye sokmak için klinik araştırmalarda kullanılmıştır.