Öncülük, Teknoloji ile Buluşuyor

CMM'ler ile başarılı bir şekilde dişli ölçüm merkezini değiştirin

İnsanoğlu enerji üretmek ve verimliliği optimize etmek için yeni yollar ararken her türlü dişli çarkı üzerine büyük sorumluluklar düşüyor. Bu sebepten ötürü Zahnradfabrik Wittmann, kendi parçaların mikrometrelik doğruluk ile ölçüm için Carl Zeiss'ın koordinat ölçüm makinesini (CMM) kullanmaktadır.

Durum

Dişli çarkları yüzyıllardır, güçleri aktarmak ve enerjiyi harekete dönüştürmek için en basit biçimlerinde kullanılmaktadır. Günümüzde dişli çarkları, makinelerin ve taşıtların çekiş sistemlerinde hayati bir rol oynamaktadırlar. Dişli tertibatının kalitesi, en düşük kayıp veya aşınma ve yırtınma ile işini yapabilmesi için sağlama alınmalıdır. Kalite Zahnradfabrik Wittmann GmbH'de birinci önceliğe sahiptir. Şirkette üst düzey yönetici olan Dr. Oliver Mager, "müşterilerimizden gelen siparişler tek yönlü bir yol değildir. Uzun vadeli ortaklıklarla ilgilenmekteyiz," şeklinde vurguluyor. Wittman'ın müşterileri, geniş çaptaki endüstrilerden gelmektedir: dişli imalatı, makine mühendisliği, özel ekipman imalatı, demir yolu ve enerji teknolojisi ve rüzgar türbinleri. Sözleşmeli bir dişli imalatçısı olan şirket, eğimli-diş düz dişlileri, konik dişlileri, zincir dişlileri, dişli-kayış dişlileri ve modül 1'den modül 36'ya uzanan pinyon milleri imal etmektedir. Partilerin yüzde doksanı 10 - 100 arası parçaya sahiptir. Zaman zaman şirket, tekli parçalar, prototipler ve 1000 - 10.000 parçaya sahip seri siparişler almaktadır. Tekli parçalar ve bütün ürün partileri denetlenmektedir. Dişli tertibatları, DIN doğruluk sınıfı 6 ve daha üstü gereksinimlerinde belirtilen zorlu taleplere tabi olmaktadır.

3 boyutlu koordinat ölçüm teknolojisine geçiş.

Çeşitli gelişmeler ışığında Wittman, 2009 yılında dişli ölçüm merkezlerini 3 boyutlu koordinat ölçüm teknolojisi ile değiştirmeyi seçti. En önemli nokta: bu, pazarda sürekli değişen ihtiyaçları karşılamak için tek yoldu. Bütün özelliklerin kusursuz bir şekilde belgelenmesi ve sorumluluk risklerinin ortadan kaldırılması temel sebepti. Parçaların dijital olarak belgelenmesi, müşterilerin sürekli olarak talep ettiği bir unsurdu. Carl Zeiss'ın MMZ T koordinat ölçüm makinesinin kurulumundan önce iki adet dişli çarkı ölçüm merkezi hizmet vermekteydi. “Bir koordinat ölçüm makinesini satın alma kararı, en iyi kalite güvencesine ilişkin olarak müşterilerden sürekli bir talep görmemiz ve geometrilerin biçimi ve pozisyonunu ölçmenin gitgide bir zorunluluk haline gelmesi ile açıklanabilir. Bu, mevcut ekipmanımız açısından bizi ciddi anlamda sınırlamaktaydı," şeklinde belirtiyor Dr. Mager. Dişli çarkları için mevcut dişli ölçüm merkezindeki ölçüm aralığı ayrıca 700 mm ile sınırlıydı. Carl Zeiss MMZ T'si ve yazılım paketleri, bu zorluklara göğüs germek için ihtiyacımız olan her şeyi sağlamaktaydı: tek bir ayarda, geniş kapsamlı bir ölçüm ile dişlinin yanı sıra biçim ve pozisyonu da denetleyebilmek. Gerçekten önemli olan ve geçmişte mümkün olmayan bir şey ise, büyük parçaların ölçüm sonuçlarının kusursuz ve harici bir şekilde belgelenmesiydi. Ölçümler, CALYPSO ölçüm yazılımını GEAR PRO seçeneği ile kullanarak çevrim dışı hazırlanmaktadır. CMM, programlama için bloklanmamıştır. Ölçüm programı ve kayıt otomatik olarak sunucu üzerinde yedeklenir.

Burada öne çıkan özellik, entegre edilmiş bir döner bir tabladır. Özel pozisyonu, toplamda iki ton ağırlığa sahip olan ve 1500 mm çapa kadar olan dişlileri yerleştirip ölçebilmesine olanak sağlar. DIN kaliteli sınıf 3 ölçüm laboratuvarı için katman havalandırması biçimindeki yeni havalandırma konseptinin de ayrıca belirtilmesi gerekmektedir. Wittmann'ı "yenilikçi Suabiyalı tamircinin, mükemmel işçilik ile birleşimi" olarak tanımlayan Dr. Oliver Mager, "bütün fikirlerimiz, isteklerimiz ve gereksinimlerimiz gerçekleşti," şeklinde yorumluyor. "Herkes beraber çalıştı"

.

Şirket hakkında

Zahnradfabrik Wittmann GmbH'nin merkezi Uhingne, Almanya'da bulunmaktadır. 1955'te kurulan aile şirketi, yüksek kaliteye sahip, özelleştirilmiş dişli tertibatı parçalarının imalatına odaklanmaktadır. Şirketin, - Kalitemiz, bizi diğerlerinden ayırır - sloganına uygun olarak Zahnradfabirk Wittmann, bütün süreç zinciri için müşterilerine imalat tecrübesi ve yenilikçi teknolojiler sunmaktadır.