Her Bir Unsur Önemli Olduğunda

Henschel, Carl Zeiss Endüstriyel Metrolojinin ölçüm teknolojisi ile ağır dişli yuvalarının kalitesini garanti etmektedir.

Sürekli bir kullanım sonunda bozulan makine ile yıllar sonra hala sorunsuz bir şekilde çalışan makine arasındaki fark nedir? İdeal biçim ve yanlış işçilik arasındaki farkı ortaya çıkartan küçük şeyler ve dakikalık sapmalardır. Bu yüzden Henschel, mevcut en doğru ölçüm teknolojisini kullanarak dişlilerinin uzun hizmet süresini garanti edebilmektedir. Dişli çarkları ve yuvaları gibi en büyük ve muazzam ağırlığa sahip parçalar bile, en iyi kaliteyi sunmak için mikrometreye kadar doğru olmalıdır.

Zorluk: muazzam ağırlığa sahip, uzun parçalar üzerinde mükemmel doğruluk

Henschel, plastik işleme makineleri, tramvaylar ve trenler için dişliler imal etmektedir. Yakın zamana kadar dışarıdan tedarik edilen dişli kutuları artık şirketin içerisinde imal edilmektedir. Bir kaç ton ağırlığa kadar çıkan ve dört metre uzunluğa sahip çelik yuvaların kalite denetimi, büyük ve yüksek hassasiyete sahip ölçüm makinesini gerektirir. Hanschel Kalite Yönetimi Müdürü Bodo Kohlmeyer, bu sebepten ötürü bir kaç ay önce Carl Zeiss IMT'den yeni bir makine sipariş etti.

Çözüm: Aktif sensöre sahip 850 milimetre uzunluğunda prob sistemi

"Yalnızca üç tedarikçi, ihtiyaçlarımızı karşılayabilen ölçüm makinelerini sundu,” şeklinde açıklıyor Kohlmeyer. Henschel'in Carl Zeiss'ı seçmesinin nedeni, bir ölçüm sırasında parçaya olan mesafeyi otomatik olarak düzelten ACCURA üzerindeki aktif sensördü.

Henschel, Haziran 2010'dan beri ACCURA II ile çalışmaktadır. Özellikle uzun bir prob sistemi (850 mm) içermektedir ve çok büyük yuva parçalarının iç kısımlarını tam olarak ölçebilmektedir. Henschel bunu eksen uzaklığını, rulman sondaj deliklerini ve parallelliği kontrol etmek için kullanmaktadır.

Fayda: en küçük ayrıntıya kadar maksimum kontrol

Kohlmeyer'ın çok iyi bildiği gibi, bir ölçüm makinesi, temeli sağlam olması gereken bir yatırımdır. "Bir çok işletme ölçüm teknolojisinde tasarruf yapmakta ve bunun yerine manuel kayıtlar ve görsel denetimler uygulamaktadırlar. Sonuçlar bazen başınızı döndürebilir," şeklinde açıklıyor Kohlmeyer. Bireysel yuva tedarikçilerinin hataları sebebiyle ortaya çıkan problemler ile uğraşmak artık Henschel için geçmişte kaldı. Kohlmeyer, “Teslimat güvenilirliğinde önemli bir sıçrama kaydettik ve artık kalite üzerinde etkin bir şekilde yüksek taleplerimizi uygulayabiliyoruz," şeklinde özetliyor. Uzun hizmet süresi ve dişlilerin uluslararası pazarda tanınan güvenilirliği, gelecekte Hanschel'in müşterilerden sipariş almaya devam etmesini garanti etmektedir.

Şirket hakkında

Henschel Antriebstechnik GmbH, tahrik teknolojisi alanında öncü Alman şirketlerden bir tanesidir ve tahrik teknolojisinin teknolojik gelişiminde önemli bir rol oynamıştır. Henschel, makine mühendisliği ve fabrika inşaatı için yüksek performanslı dişliler ve onların yuvalarını imal etmektedir. Şirket sürekli olarak dişli teknolojisinin her alanında özelleştirilmiş tahrik çözümlerini ve yeniliklerini araştırır, geliştirir ve pazara sunar.