Kalite, Yeni bir Güven Duygusunu Beraberinde Getiriyor

Jamco Aerospace kaliteyi arttırır ve ölçüm süresini azaltır

İmalat endüstrisi son 40 yılda önemli ölçüde değişmiştir. Jamco Aerospace Incorporated bu değişikliklerin farkına varmış ve rekabetçi kalmak için kendi imalat süreçlerine gelişmiş kalite denetimini entegre etmenin ne kadar önemli olduğunu anlamışlardır. Bu süreçlerin hassasiyetini her adımda garanti etmek için Carl Zeiss Industrial Metrology'nin iki tarama CMM'lerini (koordinat metroloji makineleri) kullanmaktadırlar.

Durum

Jamco Aerospace, genellikle uzay endüstrisinde kullanılan karmaşık, yapısal parçalar üretmektedir. Şirket, tam zamanlı bir makineli işleme ve uçak iskeleti ara montaj tesisidir. En büyük müşterilerinden bazıları Northrop Grumman, Boeing, Spirit AeroSystem ve Amerikan Hükümeti'dir. 2006 yılında Jamco daha etkin ve kaliteli denetim ekipmanına ihtiyaç duyduğunu anladı. Mevcut CMM ve manuel aletleri artık yeterli değildi; daha iyi ölçüm teknolojisine ihtiyaç duydular.

Jamco CEO'su Dr. Jack Lee, “40 yıldan beri bu işin içerisindeyim ve ABD'deki imalat tabanı gittikçe küçüldü ve daha rekabetçi bir hale dönüştü," şeklinde yorumluyor. “Tarama denetim teknolojisi hızlı bir şekilde büyüyor ve bütün imalat süreci içerisinde kaliteyi arttırmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum, aksi takdirde son denetimin bir anlamı yok.”

Teknik özellikler yerine getirildi

Ayrıntılı bir incelemeden sonra Jamco, tarama teknolojisine sahip bir Carl Zeiss CONTURA G2 VAST XXT RDS'nin denetimleri için en iyi sonucu verdiğini gördü. CONTURA G2 güvenilirdir ve onların parçaları için uygun boyuttadır. VAST XXT RDS sensörü, küçük özellikleri ve bir çok açıyı ölçmek için tasarlanmıştır. Tarama teknolojisi, önceki CMM'lere kıyasla daha kısa süre içerisinde daha fazla bilgiyi elde etmelerine olanak sağlar; bu, etkinliği arttırarak imalat maliyetlerini azaltan bir özelliktir. Jamco için genel parçalar arasında süreç içi ve nihai denetim için ölçüm yapılan uçaklarda kullanılan yapısal bölmeler veya teçhizatlar bulunur. Artan etkinlik, parçaların çoğu %100 bir denetim gerektirse de, yıllar süresinde siparişlerin daha da artması ile sonuçlandı. Parçalarin sayısı ve siparişler büyüdükçe şirket, ilave bir CMM'ye ihtiyaç duyacağını biliyordu. 2011 yılında, yalnızca büyük parçaları ölçmekle kalmayan ayrıca küçük parçaların büyük kanal boyutlarını da ölçen büyük bir Gantry tipi MMZ T 20/50/15'i satın aldı. Jamco, CALYPSO yazılımının ve kullanıcı dostu özelliklerini takdir etmektedir. Jemco'da Kalite Kontrol Müdürü görevini yapan Ronald Lee, "Bir defa neyi aradığınızı bildikten sonra gerisi çok kolay," şeklinde yorumluyor. Lee ayrıca şunu ekliyor, "Önceki metroloji yazılımlarından farklı olarak bu, programlama yerine ölçüm üzerinde daha fazla vakit harcamanıza fırsat veriyor.

Artan etkinlik

ZEISS sistemleri daha iyi kalite denetim doğruluğu ve etkinliği ile Jamco'nun daha fazla müşteriyi elde etmesine yardımcı oldu. Önceki dokunarak ölçüm yapabilen CMM 2-3 saat içerisinde yaklaşık 100 nokta toplarken ZEISS tarama sensörüne sahip CMM ile 1-2 dakika içerisinde yaklaşık 1000 nokta toplamaktadır. Jamco şu anda günde yaklaşık 30 parça ölçmektedir. Kırk parçalık büyük siparişler için büyük parsel parçalarının otomatik bir şekilde ölçülmesi amacıyla AutoRun (Otomatik Çalıştırma) özelliğini kullanmaktadırlar. ZEISS sistemleri, daha fazla denetim ve proje yapabilmeleri için Jamco'ya ihtiyaç duyduğu güveni sunmuştur. Dr. Jack Lee şöyle yorumluyor: "Bütün imalat süreçlerimiz boyunca kalite güvencesinin mevcut olması bize ve müşterilerimize yeni bir güven hissi sağladı."

Şirket hakkında

Jamco Aerospace Inc., 1967 yılında kuruldu. Merkezi New York'da bulunan şirket askeri ve ticari şirketler karmaşık ve hassas imalat parçaları ve perçinlenmiş alt montajlar imal etmektedir.