Walter Franz, head of development at GAUDLITZ:

»Without high-precision measuring machines, we wouldn’t be able to fulfill our customers’ requirements.«

Metroloji Konusunda Öncü

Plastik işleme şirketi sektörde ilk kez yeni ZEISS makinelerini pazara sunuyor

Merkezi Coburg'da bulunan plastik işleme şirketi GAUDLITZ, tıbbi teknoloji ürünlerinin kalitesini garanti altına almak için teknolojide lider ölçüm teknolojisine yüksek önem veriyor. ZEISS'ın pilot müşterisi olan orta ölçekli şirket birkaç kez en son ölçüm prosedürlerini ve makinelerini pazara sundu.

GAUDLITZ'teki Geliştirme Bölümü'nün Direktörü olan Walter Franz "Yüksek hassasiyetli ölçüm makineleri olmasaydı, müşterilerimizin isteklerini karşılamamız mümkün olmazdı" diyor. Plastik işleme şirketi tarihi boyunca ölçüm teknolojisini defalarca yeniledi.

Değişen zorluklar

1980'lerde GAUDLITZ cam elyaf içeren malzemeleri daha yoğun olarak kullanmaya başladı. Fakat bu tür parçalar enjeksiyon kalıbında soğuduğunda her yönde bozukluk gösterir. Bu parçaların ne olursa olsun şekillerini koruduklarından emin olmak için, GAUDLITZ bu bozulmayı öngörmek ve referans parçaları buna göre ayarlamak zorundaydı. Bu yüksek hassasiyetli bir ölçüm makinesi gerektirmekteydi. Orta ölçekli şirket 1990'larda bir sonraki zorlukla karşılaştı: üretim hacmindeki artış sebebiyle ölçüm teknolojisi gerçek anlamda bir darboğaza dönüşme tehdidinde bulundu.
Bunu takip eden yıllarda plastik işleme konusundaki çok sayıda yenilik ölçüm teknolojisine ilişkin talepleri de değiştirdi. Örneğin parça şekilleri gittikçe daha kompleks hale gelmekte ve ölçüm teknisyenleri bozuklukları tespit etmek için parçaların iç kısımlarının gitgide daha derinlerine inmekteydi. Ölçüm için parçaları ilk olarak reçine içinde döktüler ve daha sonra birbirinden testereyle ayırdılar. Sorun şurada bulunmaktaydı: bu çok zaman almaktaydı, kesme ve döküm işlemleri parçada bozukluğa yol açabilmekteydi.

Çözümler: ZEISS UMC 850 koordinat ölçüm makinesinden bilgisayarlı tomografi cihazına kadar

1988 yılında GAUDLITZ bir ZEISS UMC 850 ölçüm makinesi almaya karar verdi. Bu makine öncüllerine göre oldukça daha hassastı. Noktalar arası ölçümlerin ortalama değerlerini kullanıp parçanın şeklini belirleme yerine bu makine parça yüzeyini kesintisiz olarak taramaktaydı.
1995 yılında GAUDLITZ daha hızlı ölçüm yapma ihtiyacına ZEISS'ın ürettiği bir makineyi satın alarak cevap verdi. Bir pilot müşteri olarak, şirket plastik işleme endüstrisine ilk kez ZEISS PRISMO VAST köprü tipi ölçme makinesini tanıttı – bu ölçüm hızını ve keskinliği birleştiren yeni bir gelişmeydi. 2007 yılında GAUDLITZ ikinci kez ZEISS'ın pilot müşterisi oldu: ZEISS METROTOM 1500 bilgisayarlı tomografi cihazı parçaların dışından ve içinden, tahrip edilmediği bir ortamda ölçümünü mümkün kıldı.

Avantaj: hassasiyet arttı, ölçüm zamanı kısaldı

Teknolojide lider ölçüm teknolojisinin sürekli kullanımı GAUDLITZ'in bir taraftan ürünlerinin yüksek kaliteye sahip olmasını garanti etmesini sağladı. Diğer taraftan şirket ölçüm zamanlarını yüzde 75'e kadar başarıyla düşürdü ve aynı zamanda alet geliştirme harcamalarını çok yüksek oranda düşürmeyi başardı. Ve son olarak da ölçüm makineleri şirketin tamamen yeni ürünler geliştirmesini sağladı.