Atılan milyonlarca adım

Össur, ZEISS'tan aldığı koordinat ölçüm makineleriyle yüksek teknolojili protezlerinin kalitesini garanti altına almaktadır.

İzlandalı Össur şirketi uzuvlarından biri eksik olan insanların sınırlamalara maruz kalmadan yaşamasını istemektedir. Bu nedenle Reykjavik'te geliştirilip üretilen protezler gerçek anlamda yüksek teknoloji içeren ürünlerdir. Çok sayıda bileşenin mükemmel uyumunu sağlamak için Össur ZEISS'a ait ölçüm makineleri kullanmaktadır.

Zorluk: zorlu geometriler

Protez bir bacak taşıyıcısının her yıl bir milyon adım yanındadır. Bunun yalnızca mümkün değil, fakat aynı zamanda rahat olması için protezlerin genel olarak küçük ve hafif olan bileşenleri çok güçlü olmalıdır. Bu aynı zamanda tolerans sınırlarını azaltmaktadır: bilgisayarla kontrol edilen dizlerin bazı bileşenleri için yalnızca 10 mikrometre. Kalite Kontrolü en zorlu spesifikasyonlara uyumu sağlamak için hassas ölçüm araçları gerektirmektedir. Bu araçlar aynı zamanda kompleks geometrileri doğru biçimde gösterebilmelidir. Yapay dizler, örneğin, iç ve dış bükey yüzeylere sahip olmakla birlikte manüel olarak doğru ölçülememektedir.

Çözüm: iki koordinatlı ölçüm makineleri

Tesadüfi örnekleme için Össur ZEISS'ın iki ölçüm makinesine güvenmektedir: ZEISS CONTURA koordinat ölçüm makinesi ve ZEISS O-INSPECT çok sensörlü ölçüm makinesi. Össur'da Kalite Direktörü ve koordinat ölçüm makinelerinde uzman olan Ásgeir Páll Gústafsson "Üretimde tüm makineler çalıştığında, bunları her saatte en azından 17 farklı parçanın ölçümü için kullanmaktayız" diyor. Ölçüm teknisyenleri, çalışma arkadaşlarının parçaları koordinat ölçüm makinesine uygun biçimde yerleştirebilmesi ve ilgili ölçüm programını seçebilmesi için ölçüm programları ile kelepçeleme cihazlarını hazırlamaktadır. Bunu takiben sensör otomatik olarak parçayı taramakta ve tanımlanan form ile lokasyon verisini belirlemektedir. Össur, 2004 yılında ilk koordinat makinesini aldıktan sonra manüel ölçüm ekipmanı ile yapılan ölçüm sayısını çok yüksek oranda azaltımıştır.

Avantaj: kompleks bileşenlerin üretimi ve ölçümü

Össur'un uzun bir süre satın alması gerektiği, eğimli yüzeylere sahip kompleks diz bileşenleri artık şirket tarafından üretilmektedir. Bunun yanı sıra çalışanların manüel ölçümler için yüksek miktarda zaman ayırmaları gerekmiştir. Ayrıca, 2013 yılından bu yana kullanılan ZEISS PiWeb analiz yazılımının sadece dokümantasyonu değil kendisi de basitleştirilmiştir. Veri dizilerindeki trendler hızlıca saptanıp görsel kılınabilmektedir, bu da çalışanların makine prosesleri ile ilgili hızlı sonuçlara varmalarını mümkün kılmaktadır. Ölçüm verilerinin sağladığı bilgiler bu şekilde son ürünün kalitesinin iyileşmesine katkıda bulunmaktadır. İşte bu kalite Össur'un müşterilerinin iki bacaklarının üzerinde durmalarına yardımcı olmaktadır. Gústafsson "Bir bacağınızı kaybetmeniz yaşamayı durduracağınız anlamına gelmez" diyor. "Bu ulaşmaya çalıştığımız şey."

Şirket hakkında

İzlandalı genç bir adam olan Össur Kristinsson ona zorluk veren yapay bacağından memnun değildi ve daha iyi bir çözüm aradı. 1971 yılında Reykjavik'te küçük bir atölye açtı ve kısa bir süre sonra vücut ve protez arasında yeni bir bağlantı türü olan, şimdi dünyanın her yerinde bilinen silikon astarı icat etti. Yalnızca yirmi yıl içinde, küçük atölye Kopenhag borsasında listelenen küresel bir oyuncu haline geldi; mevcut olarak Reykjavik ile dünyanın her yerindeki 17 diğer merkezde toplam 2.300 çalışanı olan şirket artroz veya yaralanmalardan acı çeken insanlar için protezler ve diğer ortopedik ürünleri geliştirmekte, üretmekte ve dağıtmaktadır.