Güvenilir Röntgen Teşhisi

Agfa HealthCare geçmişe kıyasla optik diskleri 10 kat daha hızlı ölçüyor

Konu doğru teşhis olduğunda küçük ayrıntılar fark yaratır. Bu yüzden Agfa-Gevaert HealthCare GmbH, cihazlarının üretiminde sıkı gereksinimleri şart koşmaktadır. Bu sebepten ötürü, radyoloji için optik disklerin kalite denetiminde Carl Zeiss'ın ölçüm teknolojisine güvenmektedir. Bir optik diskin ölçümü, kırk beş dakika yerine artık yalnızca üç dakika sürmektedir.

Zorluk: tam bir düzlemsellik

Dijital röntgen görüntüsü için optik disklerin imalatındaki en büyük zorluklardan bir tanesi düzlemselliktir. Güvenilir ve ayrıntılı görüntüler verebilmeleri için disklerin kusursuz bir düzlemselliğe sahip olmaları gerekir. Sonuçta, görüntüdeki bulanık alanlar teşhisi çok daha zor bir hale getirecektir. En kötü durumda doktorlar, kırıkları ve tümörleri gözden kaçırabilirler

Sorun: malzeme imalat sürecinde eğrilebilir ve bu da çıplak gözle görülemeyen ancak görüntüler üzerinde önemli etkiler yaratan kıvrıklıklara sebep olabilir.

Çözüm: optik lazerli tarayıcı

Agfa,optik dokunma probu kullanarak optik disklerin düzlemselliğini garanti eder. Kırk beş dakikalık bir ölçüm süresi çok uzun bir süredir. Ayrıca, prob diskin titremesine sebep olarak ölçüm sürecini güvenilmez bir hale getirmektedir.

Agfa, 2009 sonbaharından beri Carl Zeiss Endüstriyel Metroloji'nin optik LineScan lazer tarama sensörüne sahip bir ACCURa köprü tipi bir ölçüm makinesi kullanmaktadır. Sensör diski, 16 yol ile taramakta, ve disk üzerinde yalnızca üç dakika içerisinde 1.470 adet kusursuz bir şekilde tanımlanmış noktayı oluşturmaktadır. CALYPSO yazılımı bunları, kıvrıklıkların çıplak gözle görülmesi için 100x büyütme oranı ile görüntülemektedir. Temassız ölçüm sayesinde duyarlı optik diskler bozulmaz ve zarar görmez. Aynı anda Agfa, test parçası hassasiyetini milimetrik olarak elde eder.

Müşteri faydası: ölçüm süresi yüzde 10 oranında kısaltılmıştır.

LineScan ile Agfa, ölçüm için gerekli olan süreyi yüzde 90 oranında kısaltmıştır. Artık bu süre her disk için üç dakikadır. Sonuç olarak şirket, her sene üretilen 30.000 diskin hepsini denetleyebilmektedir. Agfa'da Sac Levha Üretim Müdürü olan Maximilian Fischer şöyle belirtiyor: "Medikal ürün imalatçısı olarak bütün bilgileri sunabilmeli ve her bir iş parçası için bunu doğrulayabilmeliyiz. Bu yüzden, imalatın her adımında her bir kalite denetimini belgelendiriyoruz." Agfa, bir emsal yaratmıştır. Ortaklar ve diğer tesisler, yeni ölçüm sürecinin getirdiği olumlu tecrübelerden çok etkilenmişlerdir.

Şirket hakkında

Agfa-Gevaert HealthCare GmbH, sağlık tesisleri için öncü bir BT ve görüntüleme sistemleri imalatçısıdır. Dijital radyografide uzmanlaşmaktadır. Şirketin ürün grubu içerisinde, radyologların X-ışınlarını yakaladığı optik diskler, bunların depolandığı kasetler ve görüntüleri okumak, görüntülemek ve basmak için çözümler bulunmaktadır. Peissenberg, Almanya'da şirket, röntgen görüntülerini kaydeden optik disk taşıyıcıları üretmektedir.