Mikrometreler yeteri kadar doğru olmadığında

LT Ultra, teleskoplar ve lazerler için parçaları ölçmek amacıyla Carl Zeiss'ın ölçüm makinelerini kullanmaktadır.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), galaksiler boyunca yolculuk edecek olan bir uzay aracı hazırladığında en üst düzeyde önceliğe sahip tek şey vardır: en küçük ayrıntıya kadar hassasiyet. Yüksek hassasiyete sahip metal optik imalatçısı olan LT Ultra, Carl Zeiss'ın ölçüm teknolojisi ile bu hassasiyeti garanti eder.

Zorluk: saf hassasiyet

Uzayda geçen yedi yıl, eksi 40'dan 300 dereceye varan sıcaklıklar - Avrupa'nın Merkür'e yapacağı ilk seyahat hiç kolay olmayacak. Bu yüzden 2014'te imal edilecek olan bütün parçaların özel gereksinimlere uyması gerekecektir. Bu özellikle, gezegenin yüzeyinin haritasını çıkartacak olan yükseklik ölçer için geçerlidir. Parçaları arasında yönlendiriciler, lazeri ve teleskobu güneşin zararlı ışınlarından koruyacak olan alüminyum parçalar bulunmaktadır. Ultra hassasiyete sahip bir torna kullanarak gerçekleştirilen çok adımlı süreçte Herdwangen-Schönach, Almanya'da bulunan LT Ultra-Precision Technology GmbH, milimetrenin yalnızca onda bir kalınlığında olan yönlendirici parçalarını üretmektedir.

Şirket, nanometre ve alt mikrometre aralığındaki hassasiyet işlemlerine odaklanan makine aletleri olan ultra hassas makinelere odaklanmaktadır. Ancak tek başına bu yeterli değildir: LT Ultra Başkanı Richard Widemann şöyle açıklıyor: "Günümüzde yüksek hassasiyet ilgili ölçüm ekipmanları olmadan mümkün değildi."

Yönlendirici gibi parçalar, LT Ultra'daki ölçüm teknolojisinin karşısına yeni zorluklar getirmektedir: ince duvarlı parçalar, kolaylıkla çizilebilen yüksek hassasiyete sahip optik yüzeylere sahiptirler ve bir kaç yüz nanometre aralığında doğru bir şekilde ölçülmelidirler.

Çözüm: PRISMO ultra

Yüksek doğruluk ve hassasiyet taleplerini karşılamak için LT Ultra Carl Zeiss'dan özel bir konfigürasyona sahip bir PRISMO ultra koordinat ölçüm makinesi satın aldı. Standart PRISMO ultra, 0,6 mikrometre seviyesinde bir doğrulukla ölçüm yapabilmektedir. Ancak bu inanılmaz hassasiyet bile, yönlendirici gibi özel parçalar için yeterli değildir.

Elle seçilen bileşenler kullanarak ve halihazırda çok dikkatli bir şeklide hazırlanmış tertibatı mükemmel bir hale getirerek Carl Zeiss, ölçüm makinesini inanılmaz doğruluk gereksinimlerine göre uyarlamayı başarmıştır. Carl Zeiss'daki uzmanlar ayrıca, temas sensörü için kumandanın kontrol parametrelerini optimize etmiş ve özel görev için yazılım ayarlarını modifiye etmişlerdir. Artık dokunmalı prob takımı, yüzeyin hasar görmediğinden emin olarak iş parçasına daha hafif bir şekilde dokunmaktadır.

Fayda: Yüksek hassasiyet, yerinde ölçüm

"Bu ölçüm makinesi bizim için bir kilometre taşıdır," şeklinde özetliyor Wideman. PRISMO ultra koordinat ölçüm makinesinin tanıtımından itibaren LT Ultra, dahili olarak yüksek doğruluk gereksinimlerine sahip olan karmaşık geometrileri ölçmektedir. Şirket artık, geçmişte bu süreci önemli ölçüde yavaşlatan ve bazı projeleri imkansız hale getiren harici tedarikçilere güvenmemektedir. Kim bilir, belki de LT Ultra ürünleri, güvenilir bir ölçüm makinesine yatırım yapmadan Merkür'e ulaşamayacaktı.

Şirket hakkında

70 kişilik güçlü ekibiyle LT Ultra-Precision Technology GmbH, önde gelen yüksek performanslı optik, ultra hassasiyete sahip makine, havalı yatak ve lazerler için hüzme güdümü parçaları üreten bir şirkettir. 1995'te kurulan şirketin ürünleri, hava alanlarındaki bagaj tarayıcılarında veya yeni bir parça hızlandırıcı türünün inşa edilmesinde CERN Enstitüsü tarafından kullanılmaktadır. Bu sebepten ötürü şirketin çeşitli pazar mevkilerine erişimi bulunmaktadır.