Mikrometre Ölçüsünde Hassasiyet

KWS Kölle Alet Geliştirme Şirketi ZEISS'ın ACCURA köprü tipi ölçüm makinesini tercih ediyor

Yalnızca bir alet milyonlarca ürünün kalitesindeki tüm farkı yaratabilir Bu nedenle alet geliştirici KWS Kölle maksimum hassasiyetin gerçek bir destekçisi olup tüm bileşenleri ZEISS'ın ürettiği bir koordinat ölçüm makinesi ile ölçmektedir.

Zorluk: şirkette hassas ölçüm

Neredeyse yoldaki her arabanın direksiyonunun üzerinde bir marka amblemi bulunmaktadır. Çok sayıda Alman araba üreticisi bu amblemleri üretmek için delme araçlarını tek ve aynı üreticiden almaktadır: Mauerstetten, Almanya'da bulunan KWS Kölle. Şirket delme, eğme, birleştirme ve şekil verme aletleri ile enjeksiyon kalıp, çinko döküm ve cam kalıplar üretmektedir. Şirket aynı zamanda yüksek oranda hassas tek parçalar ve küçük seriler, prototipler, montaj sistemleri, sabitleme gereçleri ve ölçüm aletleri üretmektedir. Tüm araçların üretimi aynı zamanda kullanılan ölçüm teknolojisi için zorluk meydana getirmektedir. Müşterilerin hassasiyet konusundaki talepleri çok büyük miktarda artmıştır. Bugün, izin verilen maksimum hata payı bir mikrometredir. KWS Başkanı Helmut Hübner bunun tam olarak ne kadar hassasiyet gerektirdiğini açıklıyor: "Bu parçayı elimde tutmak bile şeklinin elimin ürettiği ısı nedeniyle birkaç mikrometre değişmesine neden oluyor." Birkaç yıl öncesine kadar KWS yüksek hassasiyet için bünyesi dışındaki laboratuarları kullanmaktaydı ve bu da gecikmelere yol açmaktaydı.

Çözüm: kullanımı fevkalade kolay olan ölçüm makinesi

Bu nedenle KWS kendi ölçüm makinesini almaya karar verdi ve ZEISS'ın ürettiği, ölçüm aralığı 1200x901x900 mm olan ACCURA köprü tipi ölçüm makinesini tercih etti. KWS bu makineyi hassasiyeti ve klima kullanılan yerlerde doğrudan 21° Celsius sıcaklığın üzerinde kullanma imkanı nedeniyle seçti. Fakat karar vermede asıl faktör kullanımının çok kolay olmasıydı. KWS'deki üretim miktarları çok az ve her ürün için bir ila on arasında değiştiğinde, özel ölçüm programlarını oluşturmak için ayrılan iş miktarı en aza indirilmeliydi. ZEISS'ın pilot müşterisi olarak KWS ek olarak ZEISS ACCURA için yeni bir tarama sondası seçti. ZEISS XTR tarama sondası döner bir eksene entegre edilmiştir ve kalem sisteminin 15 derece yükselmelerle mümkün olabildiğince dönebilmesini sağlamakta ve bu nedenle parçaya göre her zaman doğru açıda olacak şekilde konumlandırılabilmektedir. Pratikte, parça geometrisi kompleks olsa dahi (hassasiyetten ödün vermeden) her konuma erişebilmektedir.

Avantaj: her şey için bir makine

KWS şimdi tüm parçaları ölçen tek tip bir makine kullanabilmektedir – küçük kompleks parçalardan 500 kilogramlık alet tasarımlarına – hatta eskiden bir konturgraf gerektiren yarıçaplar da ölçülebilmektedir. Tek bir ölçüm makinesinden alınan sonuçlar daha kolayca karşılaştırılabildiğinden bu hassasiyeti daha da artırmıştır. KWS ZEISS ACCURA'yı kullanmaya başladıktan sonra ölçülen değerler hakkında müşterilerden daha az soru gelmekte, bu daha az tartışmaya konu olmaktadır. Hübner'e göre şirket "müşteriler yaptığımız işi artık kontrol edemez hale geldiklerinden şimdi daha fazla sorumluluğa sahip."