Sessiz Çekmeceler

Mobilya aksesuarları üreticisi, plastik parçaların kalite denetimini en iyi seviyeye çıkartıyor

Modern mutfaklar, akıllı çekmeceleri kullanır. Bunlara dokunduğunuz zaman sessiz bir şekilde açılır ve kapanırlar. Bu sistemlerin doğru bir şeklide çalıştığından emin olmak için, Avusturyalı üretici GRASS, Carl Zeiss'ın ölçüm teknolojisi ile ürünlerinin kalitesini garanti etmektedir. O-INSPECT optik-temas ölçüm makinesinin tanıtımı ile şirket artık iki kat daha hızlı bir şekilde ilk numune test raporlarını elde edebilmektedir.

Zorluk: küçük ve duyarlı parçalar

GRASS'deki kalite denetiminin en zorlu yanı, çekmece sistemlerinde kullanılan küçük ve duyarlı plastik parçalardır. Bu tür parçalar çoklu üretime girmeden önce şirket bir prototip test raporu oluşturur. Tek bir parça üzerinde 420 farklı boyutun kontrol edilmesi gerekmektedir. GRASS'ın 10 yıldan beri kullandığı temas koordinat ölçüm makinesi artık yeterli değildi. Plastik, prob sistemi ile temas ettiğinde deforme olabilecek kadar hassastı ve bu da ölçüm sonucunu etkileyebilmekteydi. Kısa süre önce şirket, geleneksel ölçüm aletleri ve yükseklik ölçüm aletleri de dahil olmak üzere çok çeşitli ölçüm ekipmanını kullandı. Prototip test sonuçları iki hafta sürdü.

Çözüm: tek bir sistem içerisinde optik ve temas

Bu işlemi hızlandırmak ve sonuçların kalitesini arttırmak için GRASS 2008 yılında O-INSPECT optik-temas ölçüm makinesine yatırım yaptı. Bu sistem operatörlerin kolaylıkla geleneksel temas tarama ve optik ölçüm arasında geçiş yapmalarına olanak sağlamaktadır. Artık, yalnızca 0,6 mikrometre çapındaki en küçük prob delikleri de dahil olmak üzere tek bir ölçüm makinesi ile bütün boyutları denetlemek mümkün. Bunlar mevcut koordinat ölçüm makineleri üzerindeki prob takımları için çok küçük boyutlardı ancak artık optik ölçümler ile boyut, bir sorun olmaktan çıkacaktır.

Fayda: yarıya düşen maliyetler

Bir pilot müşterisi olarak GRASS, O-INSPECT'in gelişiminde önemli bir rol oynadı. Sistem 2009'un ilk aylarından beri şirketin Höchst, Avusturya'daki merkezinde çalışmaktadır. GRASS'ta Operasyonel Kalite Yönetimi Müdürü olan Markus Ehgartner için yatırım, karşılığını vermiştir: "Yeni bir parçanın ilk numunesi için iki hafta yerine artık yalnızca beş güne ihtiyacımız var." Çalışanları da artık, her bir boyutu otomatik olarak yakalayan ve parçayı analiz etmek için teknisyenlerin bilmesi gereken ölçümleri gösteren CALYPSO yazılımından faydalanmaktadırlar. GRASS, akıllı çekmece sistemleri için artan talebi karşılaması için hazırdır.

Şirket hakkında

Merkezi Höchst, Avusturya'da bulunan GRASS GmbH, 60 yıldır mobilya aksesuarları ve işleme makinelerinin dünyaca ünlü lider üreticisidir. GRASS'ın imal ettiği kılavuz ve menteşe sistemleri, Miele ve LEICH gibi tanınmış imalatçıların mobilyalarında kullanılmaktadır. "Her bir mobilya parçasının mükemmel bir sırrı vardır." Avusturyalı GRASS tutkusunu böyle tanımlıyor: en iyi rahatlık için hareket eden sistemler. Hassasiyet ve kalite, imalat ve ölçüm teknolojisinde her şeydir.