Koordinat ölçüm makineleri vidalı kompresörlerin kalitesinin yüksek olmasını sağlıyor

Test Etmekten Bilgi Birikimine

Soğutma sistemlerinin odak noktasında, GEA Refrigeration Germany GmbH'nın ürettiği, gerekli sıcaklıkları üreten ve doğal gazın nakliye amacıyla sıvılaştırıldığı bir proses zincirine dahil olan vidalı kompresörler bulunuyor. Kompresörlerinin kaliteli ve enerji kullanımı açısından verimli olmasını sağlamak için şirket, döner tablaya sahip kızaklı bir MMZ T makinesi dahil olmak üzere üç ZEISS koordinat ölçüm makinesi kullanıyor.

Zorluk: büyük çalışma parçalarında yüksek hassasiyet

Doğal gazı sıvılaştırılmış hale (LNG) getirmek için eksi 163 dereceye kadar soğutmak gereklidir. Bunun sonucunda hacmi 600 kat azalmakta ve bu da çok fazla alana yayılmadan taşınmasını mümkün kılmaktadır. GEA Refrigeration Germany'nin ürettiği, ekstra büyük vidalı kompresörler dev kompresör sistemlerinin bir parçasını oluşturmaktadır. Kompresörlerin odak noktasında gazları sıkıştıran iki vida şekilli rotor bulunmaktadır. Bu vidalı kompresörlerin performans ve enerji verimliliği büyük oranda bu rotorlar arasındaki ilişkinin optimum seviyede olmasına bağlıdır. Bu yüksek oranda hassas ve -0.02 ile 0.01 mm arasında tolerans değerleri gerektirmektedir. GER Refrigeration Germany'daki Kalite Departmanı Müdürü Harald Wilke "Uygun ölçüm makinelerini olmadan bu mümkün olamazdı" diye vurguluyor.

Çözüm: MMZ B kızaklı ölçüm makinesi

GEA Ekim 2013'te büyük çalışma parçalarının kalite denetiminin hassas biçimde yapılması için kızaklı bir ölçüm makinesini tanıttı. Koordinat ölçüm makinesi yaklaşık 16 metreküplük bir ölçüm aralığı ile 2,8 mikrometrelik bir ölçüm hassasiyeti sunuyor. Bu kullanıma hazır bir ölçüm makinesi değildir, fakat Berlin merkezli şirket için özel olarak yapılandırılmıştır: döner bir tabla ve iki tonluk rotorları ölçüm sırasında büyük bir hassasiyetle eksende tutmak için çerçeve kullanan bir puntaya sahiptir.

Avantaj: yalnızca bir düğmeye basılarak elde edilen hassas sonuçlar

Wilke'ye göre, "Bu makine kompleks ve büyük parçaların hassas biçimde ölçülmesi için tasarlanmıştır." Koordinat ölçüm makineleri zaman harcayan bağlantı işlemini ortadan kaldırmıştır: bu proseste çok sayıda üretici belirtilen toleranslar dahilinde birbirine uyan iki rotoru belirlemek için halen ölçü aletleri kullanmaktaydılar. GEA koordinat ölçüm makineleriyle ölçüm yapmaya başladığından beri bir hattaki her rotor bir sonrakinin aynısı haline geldi. Ölçüm makineleri, ZEISS CALYPSO ve GEAR PRO ölçüm yazılımı sayesinde, şirket artık tek bir düğmeye basarak hataların kaynağını belirleyebiliyor ve sorunlar nerede olursa olsun onları ortadan kaldırabiliyor. Wilke'nin özeti: "Kalite müdürleri olarak artık bir kontrol görevlisinden daha fazla işleve sahibiz, bilgi sahibi ve kontrol görevlisiyiz - ve bu da tüm şirketimizi o denli daha güçlü kılıyor."

Şirket hakkında

Dünyanın her yerinde, GEA Refrigeration Germany GmbH'nın soğutma teknolojisi gıda sektöründeki endüstriyel tesislerde, eğlence sektöründe ve kimya, petrokimya ve ilaç endüstrilerinde görev yapan şirketlerde gerek duyulan sıcaklıkları sağlamaktadır. GEA Refrigeration Germany GmbH'nın Berlin ve Halle'deki 260 çalışanı yüksek performanslı, enerji verimli vidalı kompresör üretimi yapmaktadırlar. Şirket GEA Refrigeration Technologies'e ait olup global GEA Grubu'nun bir üyesidir.