En uçtaki teleferikler

Doppelmayr, Carl Zeiss'ın köprü tipi ölçüm makinesine güvenmektedir.

Carl Zeiss'ın ACCURA köprü tipi ölçüm makinesi ile küresel pazar lideri olan şirket, kendi teleferik sistemlerinin hassasiyetini daha iyi bir seviyeye getirmeyi ve şirketin hedefi olan yüzde yüzlük kalite seviyesi ile kurumsal kimliğini bir güven kaynağı olarak göstermeyi amaçlamaktadır.

8 kişilik teleskiler, güçlü rüzgarlar ve yüzlerce metre yükseklikteki çalışma irtifası: Doppelmayr günlük işlerinde kayakçılığın en tehlikeli koşullarını tecrübe etmektedir. Bu ayrıca, Wolfurt, Avusturya'da imal edilen devasa parçalar için de geçerlidir. Dağın en tepe ve zemin istasyonları arasında kabloları yönlendiren büyük makaraların orta kısımları yaklaşık iki tondur. Dört kanat bölümleri ile çevrelenmişlerdir.

Bu tür parçaların imalatında, milimetrenin yüzde biri oranındaki maksimum hassasiyet hayati öneme sahiptir. İdeal boyutlardan bir sapma olması mutlaka bir emniyet riskini beraberinde getirmez; ancak bir teleferiğin zarar vermeyecek bir şekilde bozulması bile operatörlerin gelirlerinde milyonluk kayıplara yol açabilir. Makaranın ortası için hassasiyet, ideal biçimden 50 mikrometreden fazla olmayacak bir sapmayı ifade eder. Eğer bu tolerans aşılırsa, kanat unsurları için bağlayıcı plakalar kusursuz bir şekilde orta kısım ile hizalanmaz. Ayrıca, orta kısımdaki bilyeli rulmanlar mutlak bir eşmerkezlilik ile konumlandırılmalıdır; aksi takdirde sürtünme parçalar üzerinde yüksek oranda aşınmaya sebep olur ve olası bir sistem bozukluğu ortaya çıkabilir. Güvenilir bir kalite güvencesi, Doppelmayr'da daima en yüksek önceliğe sahip olmuştur. Carl Zeiss'ın ACCURA II köprü tipi ölçüm makinesi, Ağustos 2011'den beri bu süreçte anahtar bir unsur olmuştur: 2000 x 3000 x 1500 milimetrelik boyutları ile Carl Zeiss tarafından Avusturya'da satılan en büyük köprü tipi makinelerden bir tanesidir.

Gelecek için bir ölçüm makinesi

Zündel, şirketin saygın itibari ve Avusturyalı bağlı şirkete olan yakınlığı ile herhangi bir problemin çıkması durumunda kısa tepki sürelerini garantileyen sebeplerden ötürü Carl Zeiss'ı seçti. "Günün her saatinde müşterilerimizle temas halindeyiz. Bir müşteri olarak aynı hizmeti bekliyoruz," şeklinde ekliyor Zündel. Ayrıca Zündel için, ölçüm ekipmanının gerektiğinde yazılım veya optik sensörleri de bünyesinde bulundurması gerekliydi.

4-5 kat daha fazla doğruluk

Doppelmayr halihazırda, emniyetle ilgili bütün parçaların yüzde yüzü için ACCURA'yı kullanmaktadır. Ölçüm makinesi, tam bir CNC döngüsünde orta kısmı ve makarayı taramaktadır. Her bir sondaj delik çapının pozisyonunu, nominal geometri ile karşılaştırır, işlenmiş dört yüzeyin bütün boyutlarını kontrol eder ve orta kısımdaki dönmüş silindir sondaj deliğini ölçer. CALYPSO yazılımı daha sonra otomatik olarak ölçüm kaydını oluşturur.

İlave faydalar: ölçüm için gerekli olan işçilik önemli derecede azalmış ve doğruluk dört veya beş kat artmıştır. Bunun yanı sıra CALYPSO ölçüm yazılımı, yalnızca bir düğmeye basarak sonuçların açık bir şekilde yapılandırılmış olan belgelerini çıkartır.

Doppelmayr'da kalite güvencesi bölümünde çalışan Roland Schedler memnun bir şekilde şöyle belirtiyor: "Bir iş parçası için bir ölçüm programı yarattıktan sonra, önümde 200 parça olsa bile makine her şeyi otomatik olarak gerçekleştiriyor."

Yüzde Yüz Kalite

Ancak Karl-Heinz Zündel için doğruluk ,her şey değil: "Bu hassas ölçüm makinesi için, yaptığımız her şeyde yüzde yüzlük bir kaliteyi sunmak için ayrıca çalışanlarımızı da etkilememiz gerekmektedir."

Ölçüm makinesi halihazırda tam olarak kullanılmaktadır ve şirket şu anda ikinci bir sistemi almayı da düşünmektedir. Ancak ilk önce daha büyük bir ölçüm laboratuvarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Şirket hakkında

Teleferik sistemlerinde küresel bir pazar lideri olan Doppelmayr Group, Wolfurt, Avusturya ve Goldau, İsviçre'de ana fabrikalara sahiptir. Ürünleri arasında, vadi üzerinde yükselen ve 30 yolcu kapasiteli üç kablolu sistemler bulunmaktadır. Şirketteki 2.200 çalışan 2011 yılında bu işte yıllık yaklaşık 618 milyon Avro'luk bir gelir yarattı.