Kompleks Geometrileri Ölçün

Aluline ölçüm sürelerini yüzde 70'e kadar azalttı

Her zaman güncel: Maaşların yüksek olduğu bir ülke olan Danimarka'dan gelen, alüminyum bileşenler ve çözümlerin bir üreticisi olan Aluline küresel pazarda mükemmelliğe ulaşma prensibiyle faaliyet gösteriyor. Aile şirketi aynı zamanda düzenli olarak yeni ölçüm teknolojilerine yatırım yapıyor. Şirketin satın aldığı en son ürün, yeni tarama prob özelliğine sahip iki ZEISS ACCURA idi. Yeni koordinat ölçüm makineleri Aluline'ın ölçüm sürelerini yüksek oranda düşürmesini sağladı.

Zorluk: Geometrik açıdan kompleks parçaları daha hızlı biçimde ölçün

Farklı uygulamalara yönelik yaklaşık 300 farklı parçadan oluşan, toplam 11-12 milyon parça her yıl dünyanın değişik yerlerine gitmek için Aluline'ın kapılarından çıkıyor. Şirketin müşterileri arasında medikal teknoloji, telekomünikasyon, tüketici elektroniği, savunma, otomotiv ve uçak endüstrilerinden temsilciler bulunuyor. Ve herkes - kompleks geometrilere ait parçalarda bile maksimum hassasiyet bekliyor. Şimdiye kadar, çalışılan parçayı manüel olarak yeniden konumlandırmak için operatörlerin makineyi birden çok kez durdurmaları gerekmekteydi.

Çözüm: Yeni tarama probu

XTR temas eden tarama probu geometrik açıdan kompleks parçaların kalite denetimini kolaylaştırmakta ve hızlandırmaktadır. ZEISS XTR tarama probu döner bir eksene entegre edilmiştir ve bu sistem 15 derece yükselmelerle mümkün olabildiğince dönebilmekte ve bu sayede parçaya göre her zaman doğru açıda konumlandırılabilmektedir. Aluline, ZEISS ACCURA köprü tipi ölçüm makinesini aynı zamanda istenen hassasiyet ile çalışılan parçaları ayrı noktalardan kayıt almak yerine kesintisiz tarama imkanı sunduğu için seçti. Bunun yanı sıra çalışanlar ZEISS CALYPSO ölçüm yazılımını mevcut olarak tanıyorlardı.

Avantaj: daha kısa ölçüm süresi

Temas eden yeni prob Aluline'ın geometrik açıdan zorlu parçaların sensörün söküp değiştirilmesine gerek olmadan ve ölçüm döngüsü kesintiye uğramadan ölçülmesine izin vermektedir. Kapılara ait bir kilitleme silindirinin 128 tanımlı özelliğinin ölçülmesi için çalışanlar 35 dakikaya ihtiyaç duydular. XTR probu ile ZEISS tarafından bu çalışma parçası için özel olarak geliştirilmiş bir fikstür ölçüm süresini 11 dakikaya düşürdü. Parçanın artık manüel olarak ayarlanması gerekmediğinden, çalışanlar programın başlangıcı ile ölçüm raporunun incelenmesi arasındaki zamanı başka görevler için kullanabilirler. Aluline'ın sunduğu başka bir avantaj ise çalışma parçalarının artık sürekli olarak taranabilmesidir. Sonuç olarak ölçüm teknisyenleri ve tasarımcılar tek noktalı ölçümlere göre parçaların geometrisi hakkında çok daha fazla bilgi alabiliyorlar. Genel Müdür René Schow Jørgensen'e göre iki koordinat ölçüm makinesi müşterileri de etkiledi: "Yeni müşterilerimize ölçüm laboratuvarımızı gösterdiğimizde onlardan hiçbir soru gelmedi. Müşteriler hassas ölçümler ve mükemmel üretimler yaptığımızı biliyorlar."

Şirket hakkında

Aile şirketi olan Aluline A/S 1965 yılından beri alüminyum parça geliştirmekte ve üretmektedir. Kopenhag'tan 60 kilometre uzakta olan Tølløse'deki merkezinde, Danimarkalı şirket tasarımdan üretilen son parçaya kadar tüm üretim sürecinde yer alan 110 kişiyi istihdam etmektedir.