Büyük Bir Vizyona Sahip Küçük Bir Şirket

Three-M Tools, Carl Zeiss ile yeni müşterileri kazanıyor

Three-M Tool and Machine Incorporated, büyük işler yapan, 80 kişilik küçük bir imalat şirketidir. Dört yıl önce Three-M rüzgar türbinleri için parça siparişi aldı. Three-M, bu iş yerlerinde gerekli hassasiyetin mevcut olduğundan emin olmak için Carl Zeiss'ın ölçüm teknolojisine güvenmektedir.

Durum

Wixom, Michigan'da bulunan küçük bir imalat şirketi olan Three-M Tool and Machine Incorporated, büyüyen rüzgar enerjisi pazarına adım atmak istedi. Rakibinizi geçecek bir araca sahip olduğunuzda o aracın şirketin uzun vadeli vizyonunda önemli bir araç haline geldiğini hızlı bir şekilde öğrendiler.

2008 yılında Three-M, Clipper Windpower için dişli kutusu ve ön yuvalar imal etmek amacıyla bir sözleşme imzaladı. O zamana kadar, daha büyük parçaların kalite denetimi için eski olan bir DEA gantry tipi ölçüm cihazını kullanmaktaydılar. Makinenin sınırlı hızı ve boyutu, yeni yuvaların montajlı biçimlerinin ölçülemeyeceği anlamına gelmekteydi. İmalat, gerekli olan aylık 16 ünite gereksiniminden aylık 3 üniteye düştü. Daha verimli ve becerikli bir ölçüm sistemi arayışına girildi.

Carl Zeiss ile iyi bir tecrübe

Three-M, Carl Zeiss ile daha önceden iyi bir tecrübeye sahip olduğu ve hala ilk ZEISS sistemi olan, 1975'de satın alınan bir UMC 850'yi kullandığı için onlar hakkında biraz araştırma yaptı. 2005 yılında, VAST XT aktif tarama sensörüne sahip bir CONTURA'yı satın alarak porföyüne ilave bir CMM eklemiş oldu. Three-M Tool and Machine Incorporated Başkanı Michael Medwid şöyle anlatıyor: "İlk ZEISS CMM makinemiz, hassasiyetin gerçek anlamını bize öğretti."

Dik duran dişli kutusu yuvalarının denetimi için en iyi çözüm olan, dikey olarak 3 metre yüksekliği ölçebilen bir Carl Zeiss MMZ gantry tipi ölçüm cihazını seçtiler. CMM, saniyede 300 noktalık hızlara sahip olan VAST Gold sensör ile donatılmıştır. VAST Gold sensör ayrıca, 600 grama kadar 800 milimetrelik prob taramalarına olanak sağlamaktadır. Carl Zeiss, iş için doğru makineye sahip olmakla kalmadı, ayrıca Three-M firmanın maliyet ve teslimatta çok rekabetçi olduğunu gördü.

Rakipleri geride bırakmak

Three-M, yeni Clipper projesinin üstesinden gelebilmek için en yeni teknolojiye sahip, en doğru torna makinelerine yatırım yaptı. Michael Medwid şöyle devam ediyor: "Bunlar ABD'deki en iyi torna makinelerinin bazıları ancak, bu parçalarda gerekli olan toleranslara ulaşmak için hala yeterli doğruluğa sahip değiller. Tornadan doğrudan, baskı için doğru parçayı alamıyoruz." Daha büyük olan bu parçalar üzerindeki gerçek pozisyon toleransları yaklaşık 25 mikrondur. Genellikle dökümden imal edilen bu yeni parçalar, kaba talaşlı bir şekilde işlenmiş, üç ayrı döküm olarak küçültülmüş, birbirine monte edilmiş ve süreç içi denetimine gönderilmiştir. Vida deliklerinin hizalandığından emin olunmuş ve daha sonra nihai denetim için son bir defa ayrı döküm olarak çıkartılıp montajlamak için yeniden işlenmişlerdir. Süreç içi denetimi, yüzde 100 nihai denetim ile her bir 10. parçada gerçekleştirilmektedir. Eğer bu süreç takip edilmezse dökümün şekli bozulur.

2010 yılında ZF Industries'in iki çalışanı, dişli kutusu yuvası prototiplerini imal etmek için kapasitelerini görmek amacıyla Three-M'i ziyaret etmişlerdir. ZF Industries, Greenville tesisinde halihazırda üç adet ZEISS CMM ile denetim yapmakta olduğu için sistemleri yakından tanımaktaydılar. "İki saat sonunda patronlarını arayıp artık aramaya gerek kalmadığını söylediler, çünkü tedarikçilerini bulmuşlardı," şeklinde belirtiyor Medwid. “ZEISS MMZ-G makinemiz, bu işe girmemizin asıl nedeniydi.”

Gelecek için iyimser

Gelecek için Three-M, MMZ-G sisteminin yeni firmalardan gelen parçaların üstesinden gelebileceği konusunda iyimser. Artan iş hacmi ile beraber CMM'yi iki vardiya olarak çalıştırmaktalar. Three-M’nin Carl Zeiss ile olan tecrübesine ilişkin en iyi iki unsur, servis ve satış ekibi takibi olmuştur. Michael Medwdi şöyle belirtiyor: “ZEISS CMM, rakipleri geride bırakmamıza ve vizyonumuzu canlı tutmamızı sağladı."

Şirket hakkında

Three-M Tool and Machine Incorporated, hassas makine pazarlarına imalatta uzmanlaşmıştır. Three-M ayrıca müşteri çizimleri ve şartnamelerine uygun olarak imalat aletleri endüstrisi için özel yeni ve konfigürasyonu değiştirilmiş makine parçaları imal etmektedir. Şirket 1971'de kuruldu ve merkezi Wixom, Michigan, ABD'de bulunmaktadır.