One Button. One Truth.

ZEISS O-SELECT

ZEISS O-SELECT 2 boyutlu parçaların kolay ve güvenli bir şekilde ölçülmesini sağlar.

Literatürü indirin veya sipariş edin

Bizimle iletişime geçin

ZEISS O-SELECT

Bir butona basarak güvenli ölçümler yapın

Hem aydınlatma hem de odaklanmanın tam otomatik bir şekilde ayarlanması sayesinde operatör etkisi ile ortaya çıkan ölçüm hataları ortadan kaldırılıyor. Tuşa bir kez basılması ile ZEISS O-SELECT karakteristikleri değerlendirir ve sonuçları dokümante eder - ihtiyaç halinde profesyonel bir rapor da hazırlar.

 

 • Giriş

  Yeni, akıllı ZEISS O-SELECT dijital ölçüm projektörü

  Üretim ortamlarında optik ve kontak koordinat ölçüm makineleri giderek artan oranda açı ölçerler, mastarlar ve profil projektörlerin yerini almaktadır. Ancak operatörün bu manüel araçlar ile neden olduğu etkiler de göz ardı edilmemelidir. O-SELECT ile ZEISS bu etkiyi minimum seviyeye düşürmektedir. Yüksek seviyeli otomasyonu ve kullanım kolaylığı sayesinde kompleks ölçümler hızlı, izlenebilir ve tekrarlanabilir bir şekilde tamamlanabilmektedir.

  Bir buton dokunuşu ile seri ölçüm

  Hali hazırda bir ölçüm planının hazırlanmış olduğu parçalar ZEISS O-SELECT ile tek bir butona dokunarak test edilebilmektedir. Sistem yerleştirilmiş olan parçayı tanır ve uygun olan programı otomatik olarak yükler. Hizalama da otomatik olarak gerçekleştirilir. ZEISS O-SELECT ideal aydınlatma koşullarını ve odaklanmayı otomatik olarak ayarlar. Bu sadece operatörün iş yükünü hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda ölçüm işlemini de operatörden bağımsız ve tekrarlanabilir hale getirir. Gerekli ise güvenilir şekilde elde edilmiş olan test sonucu otomatik olarak verilir veya bir rapor olarak yazdırılabilir.

  Tam otomatik

  1. Parçayı yerleştirin
  2. Seri ölçümü başlatın
  3. Tekrarlanabilir, izlenebilir sonuçlar ve otomatik çıktı

  Uygulama Alanı

  İster otomotiv, ister elektronik veya plastik işleme sektörlerinde kullanılsın, ZEISS O-SELECT günümüzün endüstriyel ortamında ihtiyaç duyulan basitliği ve güvenilirliği hassas bir şekilde sunmaktadır. Dijital ölçüm projektörü özellikle mesafelerin, yarı çaplarının ve açıların ölçüsel doğruluğunu kontrol etmek için elverişlidir. Test edilebilen parçalar arasında delinmiş ve bükülmüş parçalar veya enjeksiyon kalıplama veya lazer kesim ile elde edilmiş olan parçalar yer alır.

 • Optik ve Aydınlatma

  Otomatik odaklanma

  Hatalı odaklanma birkaç mikro metrelik ölçüm hatalarına neden olabilir. Manüel odaklanmada hata, operatör tarafından fark edilmeksizin, kolayca yapılabilir. Bu hata kaynağını ortadan kaldırmak için ZEISS O-SELECT otomatik olarak test edilmesi gereken özellikleri belirler ve odak düzlemini buna uygun olarak ayarlar. Başka bir deyişle, operatör hataları önlenmiş olur.

  O-SELECT otomatik olarak odaklanır - hiçbir operatör müdahalesi olmadan

  Telesentrik optik

  Standart kamera lensleri merkezi perspektif esasına dayanır: bir nesne ne kadar uzaksa sensör üzerinde o oranda küçük olarak görüntülenir. Bir telesentrik lens ise nesne eşeksen olarak hareket ettirildiğinde görüntünün büyütmesini değiştirmez. Bu ölçüsel doğruluğun, nesneye olan mesafe dikkate alınmaksızın hatasız bir şekilde elde edilebileceği anlamına gelmektedir.

  Otomatik olarak en iyi ışık koşulları

  Optik ölçümler ancak aydınlatma doğru yapılmışsa başarılı olabilir. Her bir karakteristiğin mümkün olan en iyi ışık koşullarında görülmesini garanti etmek için ZEISS O-SELECT değişken bir aydınlatma sistemi sunmaktadır. Aydınlatma her bir karakteristiğe göre otomatik olarak ayarlanır ve olası her tür operatör hatasını devre dışı bırakır.

  1 Sekiz bölümlü çift halkalı ışık, değişken yansıtılan ışık aydınlatması için
  2 Opsiyonel eşeksen ışık için montaj bloku
  3 Maksimum kontrast için iletilmiş ışık

  Aydınlatma sistemi bir iletilmiş ışık gereci ve bir çift halka ışıktan oluşur, burada her bir halka farklı bölümü desteklemektedir. İletilmiş ışığın ve çift halkalı ışığın her bir bölümün yoğunluğu otomatik olarak iş parçasının özelliklerine ve ölçülmesi gereken karakteristiklerin konumuna bağlı olarak ideal kontrast elde edilecek şekilde ayarlanır.

  Bir opsiyon olarak eşeksen ışık

  Optiğe eşeksen olarak aydınlatma da temin edilebilmektedir. Bu opsiyon aksi halde gölge tarafından gizlenecek olan derin yapıların ölçülmesi için tavsiye edilir.

 • Software

  Sonuçlarınızı almanın en hızlı yolu

  ZEISS O-SELECT yazılımı ZEISS metroloji bilgisini yenilikçi, basit bir yöntem ile birleştirir. Seri ölçümler sadece bir butona basılarak gerçekleştirilir - operatörden bağımsız olarak. Tekli ölçümler ve ölçüm planları ZEISS O-SELECT ile artık sorun değil: çünkü bu sistem kolay anlaşılırdır, açık operatör talimatları sunar ve operatörün iş yükünü hafifletir.

  Doğrudan görüntü içerisinde ölçüm

  Güncel olarak ihtiyaç duyulan fonksiyonlar ve bilgi sadece bir tık uzakta. Sadece şu anda ihtiyaç duyulan özellikler görüntülenir. ZEISS O-SELECT yazılımının arkasında temel fikir budur. Ölçümlerin çoğu için hiçbir zaman ana ekrandan çıkmanız gerekmeyecek. Alt menüler arasında geçiş yapmak yerine doğrudan görüntü içerisinde ölçüm yaparsınız. Yazılımın anlaşılır grafiği ve mantıklı yapısı kullanım kolaylığını güçlendirir. Ve: özel ekranların içeriği kişisel düzeyde belirlenebilir.

  Dokunmatik ekran üzerinden kontrol edilebilir

  ZEISS O-SELECT'i bir dokunmatik ekran üzerinden kontrol edin ve operatör elverişliliği anlamında yepyeni bir boyutu tecrübe edin. Pek çok uygulamada bu artık bir klavye ve mouse kullanımının gerekli olmadığı anlamına gelmektedir.

  Bir buton dokunuşu ile seri ölçüm

  Hali hazırda bir ölçüm planının hazırlanmış olduğu parçalar ZEISS O-SELECT ile tek bir butona dokunarak test edilebilmektedir. Sistem yerleştirilmiş olan parçayı tanır ve uygun olan programı otomatik olarak yükler. Hizalama da otomatik olarak gerçekleştirilir. ZEISS O-SELECT ideal aydınlatma koşullarını ve odaklanmayı otomatik olarak ayarlar. Bu sadece operatörün iş yükünü hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda ölçüm işlemini de operatörden bağımsız ve tekrarlanabilir hale getirir. Gerekli ise güvenilir şekilde elde edilmiş olan test sonucu otomatik olarak verilir veya bir rapor olarak yazdırılabilir.

  Tam otomatik seri ölçüm

  1. Parçayı yerleştirin
  2. Seri ölçümü başlatın
  3. Sonuçlandırın ve raporlayın

  Tekli ölçüm yapmanın kolay yolu - Tıkla ve al

  Bir ölçüm planının hazırlanmadığı tanınmayan parçalar bile ZEISS O-SELECT ile hızlı, kolay ve güvenilir bir şekilde  ölçülebilmektedir. Otomatik olarak yüksek kontrastlı ve odaklanmış bir görüntü kullanarak ZEISS O-SELECT daireler ve düz çizgiler gibi olası özellikleri tespit eder.

  Bu özelliklerin bir tanesi üzerinde mouse ile hareket ederseniz yarıçap, mesafeler ve açılar gibi olası karakteristikleri elde edebilirsiniz. Birinci tıklama ile birincil bir özellik belirlersiniz ve ikinci bir alma hareketi ile önerilen test özelliklerinden bir tanesini seçersiniz - bunların hepsini sezgisel olarak, doğrudan nesne üzerinde gerçekleştirirsiniz. Sonrasında ölçülen değer ölçü işaretinin yanında görüntülenir. Bu şekilde bilinmeyen bir test parçası ile ilgili istediğiniz tüm ölçüleri elde edebilirsiniz.

  Tekli ölçüm ve ölçüm planı oluşturma

  1. Parçayı yerleştirin
  2. Tekli ölçümü başlatın
  3. Tıkla ve al özelliği ile karakteristikleri seçin
  4. Sonuçlandırın ve raporlayın
  5. Bir ölçüm olarak kaydedin

  Ölçüm planları oluşturun

  Tekli ölçümden seri ölçüme geçiş küçük bir adım ile gerçekleştirilir. Tekli ölçüm için yaptığınız ile aynı şekilde ilerleyin ve görüntü içerisinde tıkla ve al fonksiyonu ile ihtiyacınız olan karakteristikleri seçin. Burada özel bir bilgiye gerek yoktur, programlama tamamen sezgisel, üstelik de eğlencelidir! Bu esnada arka planda bir ölçüm planı da oluşturulmaktadır. Yapmanız gereken tek şey onu kayıt etmektir - işte hepsi bu.

  Profesyonel raporlar

  Ölçümleri ölçüm yazılımı içerisine entegre edilmiş olan ZEISS PiWeb raporlama aracı ile kaydetmek ve değerlendirmek mümkündür. Verimli bilgi alışverişi için çok sayıda rapor taslağı bulunmaktadır - basit grafik raporundan detaylı liste raporuna kadar çok sayıda seçenek mevcut. Bu raporların pratik bir şekilde, fazla emek harcamadan ve derinlemesine bilgi gerektirmeden oluşturulmasını mümkün kılmaktadır. Özellikle kolay imkanlardan bir tanesi güncel monitör görüntüsünü tek bir butona dokunarak alınmasını sağlayan tek tık raporudur.

 • Sistem yapısı

  Akıllı, kompakt ve güvenilir

  ZEISS O-SELECT'in donanımı ve yazılımı 2 boyutlu geometrilerin göz dolduran bir hız ve güvenilirlik ile test edilmesini sağlayacak ideal bir uyuma sahiptir. Kompakt yapısı ve sağlamlığı ZEISS O-SELECT'in istenilen her yerde kurulabiliyor olmasını sağlamaktadır. Test parçalarınızı ihtiyacınız olan her yerde - ister giriş kontrolünde ister üretimde - hassas bir şekilde test edebilirsiniz.

  1 Yüksek çözünürlüklü kamera

  2 Otomatik odaklanma için sürücü

  3 Telesentrik ZEISS optiği

  4 Çift halkalı ışık, her biri sekiz bölümlü

  5 Opsiyonlu eşeksen ışık

  Sistem bileşenleri

  Sistem ölçüm sistemi, dokunmatik ekran klavyesi ve ZEISS O-SELECT yazılımından oluşmaktadır. Harici ekran küçük, entegre bir ekran ile belirgin faydalar sağlamaktadır: daha iyi bir özet görünüm, daha iyi oryantasyon ve daha fazla detay. Dokunmatik özelliği ile sistemin kullanımını daha da kolaylaştırmaktadır. Yazılım ZEISS O-SELECT sitemi için özel olarak geliştirilmiştir ve yeni, yenilikçi bir yaklaşımı desteklemektedir. Bu sadece tecrübesiz operatörler için belirgin bir avantaj olmakla kalmıyor, akıllı yazılımı için iş yükü hafifleyecek olan uzman personel için de avantajlar sunuyor.

  Bir opsiyon olarak eşeksen ışık

  Optiğe eşeksen olarak aydınlatma da temin edilebilmektedir. Bu opsiyon aksi halde gölge tarafından gizlenecek olan derin yapıların ölçülmesi için tavsiye edilir.

  Makine ölçüleri
  402 mm x 510 mm x 727 mm (G x D x Y)
  Ölçüm alanı ölçüsü
  yaklaşık 100 mm x 90 mm
  Sistem bileşenleri
  Dijital ölçüm projektörü, çalışma istasyonu, monitör ekran, ZEISS O-SELECT yazılımı