ZEISS Teknolojisi, Mars Rover Projesini Desteklemektedir

ZEISS CMM, Mars Bilim Laboratuvarları siparişini alması için Andrew Tool'a yardım ediyor

Andrew Tool & Machining Inc'de., koordinat ölçüm makineleri (CMM'ler), imalat sürecinin önemli bir parçasıdır ancak daha önce bu kadar karmaşık ölçümleri, sıkı toleransları, ısı işlemlerini ve kısa bir zaman aralığını talep eden bir projeyle karşılaşmamışlardı. Amaçları, bir MSL (Mars Bilim Laboratuvarı) projesi için sipariş alabilmekti. Carl Zeiss'ın sağlayacağı bir CMM buna fırsat verecek.

Durum

Carl Zeiss halihazırda Andrew Tool'un kardeş şirketi olan Superior Tool'da bu becerileri halihazırda göstermiştir. Başkan Bruce Hanson " Superior Tool'daki PRISMO CMM'miz kalite departmanımızın bel kemiğini oluşturmakta ve benim hedefim bu kapasiteyi Andrew'da tekrarlamak ve bunu geliştirmek," şeklinde konuştu. Andrew Tool, en basitten en karmaşık geometrilere kadar her türlü unsuru kapsayan 30 yılı aşkın bir tecrübeye sahip benzersiz bir makine atölyesidir. Andrew Tool'un müşterilerinin çoğu uzay, savunma ve mikroelektronik endüstrilerinde faaliyet göstermektedir ve hepsi de, aşırı miktarda sıkı toleransları gerektiren parçalarla çalışmaktadırlar.

MSL'nin bu yeni ve karmaşık projesi Andres Tool'un bir sonraki Mars gezgini olan Curiosity için aktüatörler (dişli kutuları) imal etmesini gerektirmiştir. Bu yeni gezgin yaklaşık 4,5 ton ağırlık ile mevcut gezginlerden 5 kat daha ağır olacak ve mevcut Sprit veya Opportunity gezginlerine kıyasla 10 kat daha fazla ağırlıkta bilimsel ekipman taşıyacaktır. Bu yüzden önceki tasarımlara kıyasla tahrik sisteminin gücü ve tork daha sağlam olacak ve ünitenin tekerlekleri kısmen daha büyük olacaktır. NASA mühendisleri bu değişikliklerin, şu anda Spriti'in başına gelen sorunları (kum akacında sıkışmış olması) önlemesine yardımcı olacağını düşünmektedirler.

Yeni zorluklar

Yeni aktüatör tasarımının başarıya ulaşmasında NASA'ya yardımcı olmak için Andrew Tool'un uyması gereken bir çok parametre bulunmaktaydı. Birçok parçada çok derin cepler bulunmaktaydı, küçük yarı çapların yanı sıra bir çoğu farklı dişli açıklığı çaplarına sahip ileri derecede sıkı toleranslar beraberlerinde yeni zorluklar getirdi Ayrıca, kısmen boyutlarda bile mevcut olan 0.0005 milimetrelik pozisyon toleransları, 0,002 milimetrelik kontrol ve 0,0025 milimetre içerisindeki boyut kontrolü bu zorluklara eklendi. Bu faktörlerin yanı sıra, zorlu 18 aylık zaman cetveli ve AS9100 sertifikası gereksinimleri, hassasiyet ve hız için Andrew Tool'un kendi CMM olanaklarını desteklemesini zorunlu kılmıştır. Andrew Tool, VAST XT Gold tarama sensörüne sahip ZEISS ACCURA'yı satın almaya karar verdi.

Mükemmel proje organizasyonu

İmalat sürecine eklenen herhangi bir yeni makine daima yeni bir öğrenme eğrisini beraberinde getirir. Andrew Tool'da Kalite Kontrol Mühendisi olan Bryant Broderick, “ZEISS ACCURA, güncel, doğru ve anlaşılabilir süreç içi raporlama sunarak projeyi planlamamıza yardımcı oldu. Süreç gelişimi ve kurulum için iyi bir denetimin ne kadar önemli olduğunu belirtmek bir mübalağa olmaz", şeklinde konuştu. Proje, dörtten on iki adet ve daha fazlasına kadar değişen miktarlara sahip 14 farklı parça numarası içermekteydi. Sıcaklık dengeleme özelliği gerçekten çok yardımcı oldu çünkü parçaları, makine aracından alır almaz kontrol edebildiler ve sonuçları araç imalatçısına bildirdiler. Derece başına 0.14 µm'luk genişleme katsayısı ile bir kaç derece başarı ya da başarısızlığı belirleyebilir. “ACCURA'nın bu süreci bu kadar kolay hale getirmesine çok şaşırdık.”

CALYPSO'nun zengin raporlama kabiliyeti, NASA tarafından şart koşulan AS9100 sertifikasyon süreci için mükemmel bir kaynaktır. Bu sertifikasyon, işlerin proje yönetiminde çok fazla zaman aldı. İmalat sürecinin her bir aşamasında her bir parçanın kritik yolunun hepsinde bir belgenin olması hedeflendi. Bütün bu bilgiler, herhangi bir zamanda hangi parçanın nerede olacağını belirtmek seri numaralara sahip parçaların olduğu bir tablo içerisinde bulunur. CALYPSO yazılımı, bir parça ölçüldüğünde bilgileri elektronik olarak belgelemiştir. Satış ve Pazarlama Müdürü “parça ayrıntılarındaki sözel bilgiler hiç bir şey ifade etmez; belgelenen veriler her şeydir" şeklinde belirtiyor.

Uzun vadeli faydalar

“Carl Zeiss olmadan başarılı olamazdık," şeklinde konuşuyor. "Zeiss beraberinde getirdiği faydalar muazzamdı ve CMM'i her seferinde kullandığımızda olumlu sonuçlar görmekteyiz." Başka bir NASA tedarikçisi MSL aktüatör parçalarından bir kaçını gördüğünde Andrew Tool yeni bir müşteri bile kazandı. Parçaların hassasiyeti ve karmaşıklığı karşısında o kadar etkilendiler ki hemen Andrew Tool'un kabiliyetlerinden faydalanmaya başladılar. Andrew Tool, ZEISS CMM'den aldığı verilere dayanarak artan güveni ile bu yeni zorluğa göğüs germeye hazır.

Şirket hakkında

Merkezi Minneapolis, Minnesota, ABD'de bulunan, Andrew Tool & Machining, ürün geliştirme sürecine odaklanmaktadır.