Helikopterlerin pervane kanatlarının etkin bir şekilde ölçümü

AgustaWestland ölçüm süresini yüzde 50 oranında azaltır.

Trafik izleme, arama kurtarma, nakliye ve kara ve deniz üzerinde askeri operasyonlar: helikopterler havadaki beygirlerdir. Rotorlarının gücü, yeteneklerinin temel kaynağını oluşturur.

Durum

Bir helikopter motoru tonlarca ağırlığı havada tutabilmelidir. Burada, elastik bileşen malzemeler ve pervanelerin ideal aerodinamik şekli önemli bir rol üstlenmektedir. Ancak modern pervaneler ayrıca gürültüyü azaltır ve daha düşük miktarda yakıt tüketilmesine yardımcı olur. Profilleri ve yüzeyleri, kavis ve serbest biçimli yüzey ölçümünün mükemmel örnekleridir. Geometrik toleranslara uyum sağlamak, pervanelerin farklı hızlarda daima ideal kaldırma gücünü yaratmalarına olanak sağlar.

Zorluklar

Anagni, İtalya'da bulunan The AgustaWestland imalat tesisi 20 yılı aşkın süredir ZEISS'ın SMM-MT yatay kol ölçüm makinesi ile pervane kanatlarını ölçmektedir. 2008'de AgustaWestland Carl Zeiss'a CAA'ya (Bilgisayar Destekli Hassasiyet) sahip RDS döner kafa sensörü ve VAST XXT TL2 tarama probu ile donatılmış bir PRO T yatay kollu CMM ve Curve ( Eğri ölçümü yazılımı)seçeneğine sahip CAD-tabanlı CALYPSO ölçüm yazılımı siparişi verdi. Bu toplu çözüm SMM-MT'nin yerini alacaktır.

Devrim

Yeni ölçüm makinesinin kurulumu şirket için bir devrim niteliğindeydi. Geçmişte pervane kanatları, ön kenarları üzerinde konumlandırılmıştı. PRO ile yapılan yeni ölçüm işlemi teknisyenlerin pervane kanatlarını alt yüzü üzerine yerleştirebilmelerine olanak sağlamaktadır. Bu, 20 yıllık ölçüm yönteminden vazgeçilmesi anlamına gelse de geçişin büyük faydaları oldu. Özel kenetleme sistemi sayesinde, iki pervane kanadı birbirlerinin üzerine yerleştirilebilir ve bir seferde ölçülebilir. Bu yeni düzenleme, pervane kanadının alt yüzeyi, ön kenarı ve üst kısmı üzerinde bütün aerodinamik profilin ölçülmesine yardımcı olur. Ayrıca şirket RDS üzerinde VAST XXT tarama probuna geçiş yaptı. Döner kafa sensörünün sunduğu fırsatlar probun istenilen yere konumlandırılmasını mümkün kılmaktadır. Bu yüzden, Z ekseni boyunca uzun uzatma bir T şeklinde prob yerine ihtiyacınız olan tek şey kısa bir prob seçeneği olacaktır.

CALYPSO yazılımı da ayrıca AgustaWestland üzerinde olumlu bir etki yaratmıştır: nispeten veri rapor ölçümünün kullanımını basitleştirmekte, CAD verilerinin alınmasını sağlamakta ve kurumsal ağa entegrasyonu sağlamaktadır. Ayrıca ölçüm teknisyeni, Otomatik Çalıştırma özelliğini kullanarak CALYPSO ve Curve'u tek bir arayüzden eş zamanlı olarak başlatabilmektedir.

Etkili

Genel olarak, tek bir ölçüm döngüsü için gerekli olan süre yarıya indirilmiştir. Bu çözüm ile AgustaWestland, pervane kanatlarının kalite anlamında en yüksek seviyedeki talepleri karşılamaya devam edeceğini garanti edebilmektedir. Bu belirsizlik ortamı göz önünde bulundurulduğunda bu çok iyi bir unsurdur.

Şirket hakkında

İtalyan Finmeccanica'nın sahip olduğu bir Anglo-İtalyan helikopter şirketidir. Pervane kanat uçak sistemleri tasarımı, imalatı ve entegrasyon imkanları, eğitim sektöründeki tecrübesi ve müşteri odaklı Entegre Edilmiş Operasyonel Destek çözümleri ile şirket, dünyanın her yerindeki askeri ve ticari operatörlere benzersiz bir görev kabiliyeti sunmaktadır. Bu tecrübe, şirketin dünyanın her yerindeki askeri ve sivil kullanıcılara görevleri için birinci sınıf yardımı sunmasını mümkün kılmaktadır.