whr Hossinger Kunststofftechnik Çok Sensörlü ZEISS O-INSPECT Ölçüm Makinesine Güveniyor

Metrolojide hassasiyet

whr Hossinger Kunstsotfftechnik tarafından üretilen ve yeni doğan çocuklara güvenilir bir hava kaynağı sağlayan CPAP jeneratörleri mümkün olan en yüksek sızdırmazlığa sahip olmalı ve bileşenler yüksek oranda hassas olmalıdır. Kuzey Bavyera'da (Almanya) bulunan aile şirketi en son jenerasyon ZEISS O-INSPECT çok sensörlü ölçüm makinesini tanıttı, böylece firmada yapılan ölçümlerin hassasiyeti arttı ve aynı zamanda ölçüm süreleri azaldı.

Zorluk: sistemin genel olarak hava geçirmemesi için hassas bileşenler

CPAP jeneratörünün prensibi: oksijen bakımından zenginleştirilmiş hava bir boru aracılığıyla bebeğe verilir ve bir miktar fazla basınçla uygulanır. whr Hossinger bir yapışkan yerine bir konektör sistemi kullanarak CPAP jeneratörünün birbirinden ayrı bileşenlerini bir araya getirmektedir. Fakat bir jeneratör yalnızca bileşenlerin hepsi mutlak hassasiyetle üretildiği takdirde hava sızdırmaz hale gelir. Zorluk: bir milimetrenin yalnızca onda üçü olan duvar kalınlığı, bir milimetrenin yüzde birkaçına denk olan tolerans değerleri, kompleks biçimde üretilmiş ve farklı renklere sahip serbest formlu bileşenler kalite yönetimi zorlaştırmakta, süresini uzatmakta ve orta büyüklükte olan bu şirketin sahip olduğu mevcut optik ölçüm makinesiyle bazen de masraflı hale getirmiştir.

Çözüm: bir makinede üç ölçüm prensibi

Harici hizmet sağlayıcıların sunduğu ölçüm sayısını azaltmak, fakat aynı zamanda yüksek seviyede bir kaliteyi garanti etmek için firma 2014'te ZEISS O-INSPECT çok sensörlü ölçüm makinesini tanıtmıştır. Bu makine üç ölçüm prensibini bir makinede birleştirmektedir. Fakat, ölçüm makinesinin hacmi whr Hossinger'de üretilen büyük parçalar için halen fazla küçük kalmaktaydı. Bu nedenle şirket ZEISS'ın pilot müşterisi olma ve çok sensörlü ölçüm makinelerinin en son jenerasyonunu pazara sunma fırsatını yakaladı. Mükemmel özelliklerinden biri 500 x 400 x 300 mm hacmindeki, daha büyük bir ölçüm hacmidir.

Avantaj: hassasiyet iki katına çıktı, ölçüm süresi kısaldı

whr Hossinger çok sensörlü ölçüm makinesinin kullanım maliyetini çıkardı: Kalite Yönetim Memuru olan Christian Bindl, durumdan etkilenmiş bir biçimde "Kontak, optik, beyaz ışık sensörü: bu üç ölçüm yöntem birlikte sunulduğunda yenilmez hale gelir, çünkü bu bize yüksek verimlilik sağlıyor" diyor. Firma böylece üçüncü partilere yalnızca daha az ölçüm yaptırmakla kalmıyor, fakat ZEISS-O-INSPECT ile Bindle ve çalışma arkadaşı artık aynı zamanda yüksek hassasiyet ve tekrarlanabilme özelliğine sahip çok sayıda ölçüm işlemi yapabiliyor. Aksi takdirde üç farklı ölçüm makinesine ihtiyaçları vardır. Kalite Müdürü "Eski ölçüm yöntemimize kıyasla hassasiyeti iki katına çıkardık. Ve ölçümlerimiz beyaz ışık sensörü olmadan çok daha fazla zaman harcardı." diyor. Bindl'a göre ZEISS O-INSPECT metroloji uzmanlarına "nefes alacak zaman" bırakmıştır.