Bilgisayarlı Tomografi, Silikon Davranışını Görünür Kılıyor

starlim//sterner: yeni ürün gelişimindeki ölçüm teknolojisi değeri

Özel esnekliği sayesinde silikon, ilaçlarda ve buna bağlı endüstrilerde her gün kullanılan bir öğe haline gelmiştir. Ancak baskı altındaki silikon parçalarının davranışı öngörülemez. Bu yüzden, enjeksiyon kalıp uzmanı starlim//sterner, silikondan yapılan parçaların geliştirilmesinde Carl Zeiss Endüstriyel Metroloji'nin bilgisayarlı tomografi ölçüm makinesini kullanmaktadır. İş parçalarının içlerine bakıldığında, uzun bir dönem boyunca her bir parçanın nasıl optimize edilmesi gerektiği hemen görülebilmektedir.

Zorluk: içeriye bakabilmek

Bilgisayarlı tomografi sayesinde, normal olarak imkansız olan bir ürünün içerisine bakabilme yeteneğine sahip olmuş oluyoruz. "Bu, normal koşullarda bir malzemenin nasıl çalıştığını görmemiz açısından tek yöntemdir. Yeniden tasarım ve sonraki adaptasyonu için bize bilgi verir," şeklinde konuşuyor, starlim//sterner'da Ar-Ge Müdürü olan Johannes Pichler. Malzemelerin geometrisinin ve birleşiminin ürünü nasıl etkilediği dışarıdan görülemez ve bunun planlanması çok zordur. Geçmişte starlim//sterner bu yüzden, geliştirme sürecini ciddi anlamda uzatan, kalite denetimi için ayrıntılı - ve bazen tahribatlı- yöntemler kullanmıştı.

Çözüm: temassız, tahribatsız ölçümler yapmak için bilgisayarlı tomografi

starlim//sterner ürün geliştirmede iki yıldır bilgisayarlı tomografiyi kullanmaktadır. Pichler, tedarikçileri kıyaslamak için deneme ölçümleri yaptırtmıştır. Metrotom'u seçmek için çeşitli nedenler bulunmaktaydı: "Sistemin genel tutarlı ve güvenilir yaklaşımı bizi çok etkiledi. Diğer olumlu faktörler, bunun ergonomik doğruluğu ve ürün yönetim ekibinin tecrübesiydi. Ve tabii ki, dünyaca ünlü Carl Zeiss ismi, kararın verilmesini kolaylaştırdı," şeklinde belirtiyor Pichler. starlim//sterner, Mart 2010'dan beri kendi ölçüm laboratuvarında bir METROTOM 800'e sahip.

Müşteri faydası: büyük miktarlarda homojen anlamda yüksek kalite

"Geçmişte, ürün geliştiricilerin tecrübesine ve sağduyuya güvenmekteydik. Artık her bir ayrıntıyı mükemmel doğruluk ve tekrarlanabilirlik ile ölçebilmekteyiz," şeklinde açıklıyor Pichler. Ona göre buradaki gerçek fayda, tahribatsız ölçümün hızı değil, kalitesi. Yıllık yüz milyonluk üretim hacmi ile, starlim//sterner için kusurların yıkıcı bir etkisi olabilir. “CT ölçümü, ürünlerin hizmet ömrünü ciddi ölçüde arttırabilmemize olanak sağlıyor. Parçaların uzun vadeli sağlamlığı ile, ürünün toplam kalitesini arttırıyoruz ve müşterilerimizin markalarına güç katıyoruz" şeklinde açıklıyor geliştirme müdürü.

Şirket hakkında

Avusturya, Londra ve Ontario'da merkezi bulunan starlim//sterner, enjeksiyon kalıbı için dünyanın önde gelen sıvı silikon işleyicisidir. Şirket, otomotiv ve sağlık, ev teknolojileri ve telekomünikasyon endüstrileri için parçalar üretmektedir. Şirket, ürün fikrinden ürün tasarımına, takım seçiminden, seri üretime kadar geliştirme ve üretim aşamalarındaki tüm sorumluluğu üstlenmektedir.