Doğru Doz

MeadWestvaco Calmar'daki kalite güvencesinde dönüm noktası

İlaç dozlarını eşit şekilde dağıtan küçük plastik pompalar, bir çok ilacın doğru doz alınmasını sağlamaktadır. Bu tür pompaların üretiminde bir öncü olan MeadWestvaco Calmar GmbH, kalite denetiminde önemli bir atılım göstermek üzere. METROTOM 800 bilgisayarlı tomogrofi sayesinde parçaların ilk denetimi, haftalar yerine yalnızca bir kaç gün sürecek.

Zorluk: gizli fikirler

Hemer, Almanya'da MeadWestvaco tarafından üretilen küçük plastik pompalar 12 parçadan oluşmaktadır. Parçaların küçük boyutları, fonksiyonelliklerini ciddi ölçüde karmaşık hale getirmektedir. Önemli bir kriter de çıktıdır: tek bir seferde ne kadar sıvı pompalanacaktır? Üreticiler, yalnızca parçalar mükemmel bir şekilde eşleştiğinde doğru dozu elde edebilirler: toleranslar genellikle milimetrenin yüzde biridir. Medikal endüstrisinin ihtiyaçları çok hassastır.

Şimdiye kadar MeadWestvaco, kalite denetimi için geleneksel optik ve koordinat ölçüm makineleri kullanmaktaydı. Ancak bu süreç oldukça fazla vakit almaktaydı ve bazı özellikler ulaşılamaz olduğu için hatalara açıktı. Bu parçalara ulaşmak için çalışanların parçaya hasar vermesi gerekiyordu. Bu işlemde malzemeler deforme olduğu için ortaya kolaylıkla yanlışlar çıkabiliyordu.

Çözüm: Röntgenler

Kalite güvencesini arttırmak ve hızlandırmak amacıyla MeadWestvaco Calmar, Carl Zeiss'ın METROTOM 800 makinesine yatırım yaptı. Bilgisayarlı tomografi, bütün iç ve dış boyutları gösteren 3 boyutlu bir resim oluşturmak amacıyla her yönden parçayı tarar ve bu çok kısa bir süre içerisinde oluşturulur. 3 boyutlu modelin renkli bir görüntüsü, teknisyenlerin toleransı aşan boyutları derhal tanımlayabilmelerine olanak sağlar.

Fayda: daha hızlı ve daha iyi ölçüm sonuçları

Çalışanlar hala yeni denetim ekipmanına alışmaya çalışıyorlar ancak halihazırda ilk sonuçlardan oldukça memnunlar. “Daha hızlı olmanın yanı sıra, ölçüm sonuçlarının kalitesi, parçalar artık zarar görmeyeceği için daha da iyi bir seviyeye gelecektir," şeklinde açıklıyor Lahmer. Kendi departmanının yakın zamanda bütün ilk denetim faaliyetleri için metrotomografiyi kullanacağından emin. Bir parçanın test raporu için iki hafta beklemek yerine, iki günde teslimatı yapmış olacağız."

Şirket hakkında

Hemer, Almanya'da bulunan MeadWestvaco Calmar GmbH, ev kimyasalları, kozmetik ve ilaç endüstrisi uygulamaları için sprey ve dağıtma sistemleri üreticisidir. MeadWestvaco Calmar’ın müşteri listesinde, dünyanın önde gelen şirketleri bulunmaktadır. Küçük plastik pompalar için büyüme potansiyeli en büyük olan sektör medikal uygulamalardır. MeadWestvaco Calmar GmbH, American ambalaj üreticisi MeadWestvaco'nun bağlı kuruluşudur.