Görünmezi Görünür Kılmak

BRAUN'un Kronberg, Almanya'daki P&G Kalite Yenilik Merkezinde Bilgisayarlı Tomografi

Diş fırçaları veya tıraş aletleri gibi her gün kullanılan nesnelerin, gittikçe artan tasarım ve kalite gereksinimlerini karşılaması gerekmektedir. Daha kısa ürün yaşam döngüsü, geliştirme ve üretim süreçleri üzerine büyük yükler bindirmektedir. Proctor & Gamble (Braun®'un ait olduğu şirket), üretim hacmi için kısa süre içerisinde yüksek kaliteye sahip ürünler geliştirmek amacıyla Carl Zeiss'ın Metrotomography® cihazına güvenmektedir.

Durum

Çekici tasarımlarına ek olarak, modern ürünler aynı zamanda, farklı malzemelerin tekil parçalarından oluşmaktadır. Alet gelişimi için temel zorluk, tekil parçaların ilgili yerlere uyumlarının sağlanması için şekillerinin mükemmel olmasıdır. Her müşteri, satın aldığı ürünün yüzeyinin kalitesini ve işlevselliğinin mükemmelliğini görebilir.

Bu bileşenlerin çoğu, milyonlarca kez üretilmektedir. Bu parçalar üretime girdiğinde, tasarım veya işlem hatalarını düzeltmek çok pahalıya mal olacaktır. Bu yüzden, bu kalite taleplerini karşılayacak özelliklere sahip bir şekilde ürünleri seri üretime sokmak amacıyla geliştirme aşamasında ölçüm teknolojisinin kullanılması hayati önem taşımaktadır. Kronber, Almanya'da bulunan P&G Kalite Yenilik Merkezi, bu sürecin en pürüzsüz şekilde devam etmesini sağlamaktadır.

Kaliteyi en iyi seviyeye çıkarmak

Diğer departmanlara ek olarak, ürün imalat sürecinde Doğrusal Ölçüm Teknolojisi de kullanılmaktadır. Kalite Yenilik Merkezi, ürün kalitesini daha da arttırmak ve tekli departmanlarla yapılan işbirliği içerisinde ürün imalat sürecini en iyi seviyeye çıkarmak için bir çözüme ihtiyaç duyuyordu. Karmaşık şekillere sahip parçalar, mevcut ölçüm teknolojisi ile sürekli olarak kendi evrimlerini geliştirmişlerdir. Merkez, boyutsal doğruluk ve parçaların kalitesi hakkında olabildiğince çok bilgiyi en hızlı şekilde bulmak için çalışmaktaydı. Tarama ve optik ölçüm teknolojisini kullanan prosedürler, karmaşık iç geometrileri, ayrıntılı yüzey biçimlerini, parçalara zarar vermeden yakalayamazlar veya poroziteleri analiz edemezler. Bu zorluk karşısında cevabı, Carl Zeiss'ın yeni çözümü verdi: Metrotomography® – bilgisayarlı tomografi ve metrolojinin birleşimi. P&G Kalite Yenilik Merkezi, Şubat 2008'den beri Carl Zeiss'ın METROTOM® 1500 bilgisayarlı tomografisine ev sahipliği yapmaktadır. P&G bu sebepten ötürü, ilk METROTOM müşterilerinden bir tanesidir. CT proje müdürü Jochen Maass şöyle anlatıyor: “ZEISS koordinat ölçüm makinesiyle sahip olduğumuz tecrübe ve muhteşem METROTOM konsepti, karar vermemizi kolaylaştırdı. Bundan dolayı hiç pişman değiliz; bu yeni teknolojinin uygulaması başarı ile sonuçlandı.”

İçeriye bir bakış

P&G'deki gereksinimler için metrotomografi, karmaşık 3 boyutlu parçalarda hızlı ve etkin bir biçimde yüksek doğruluğa sahip ölçüm yapmak için en ideal çözüm olmaktadır. Ancak hepsi bununla sınırlı değildir. CT teknolojisi, bitmiş ürünlerin içerisine bakmanıza ve yapısal unsurlar içerisinde ayrıntıları görmenize olanak sağlamaktadır. "Bu, geçmişte çok zordu," şeklinde açıklıyor Maass. "Parçaların üzerinin reçine ile kaplanması gerekiyordu ve daha sonra dilim dilim ayrılması gerekmekteydi." Ancak çoğu zaman, malzeme hatasını belirlemek mümkün değildi. Hata sıklıkla, malzemenin kesilmiş kenarında bulunmaktaydı. METROTOM'un analiz yöntemleri sayesinde bu vakit alan ve karmaşık prosedürlere artık ihtiyaç duyulmuyor. Bir ürünün tomografisi çok kısa bir süre içerisinde gerçekleştiriliyor ve sonuçlar bir katı model üzerinde görsel anlamda değerlendiriliyor. METROTOM ayrıca montaj kontrolleri için de kullanılabilir. Eğer bir ürün üzerinde bir hata varsa, bunun sebebi metrotomografi ile hızlı bir şekilde bulunabiliyor. Görüntü verisi, bütün gerekli bilgileri sağlamakta ve geliştirme sürecine dahil olan herkese açık olmaktadır. Tarandıktan sonra veriler, yıllar sonra yapılacak ilave denetim ve analizler için mevcut olacaktır.

Bilinmeyen olasılıklar

Önceden bilinmeyen bu sistem, şirketteki metroloji departmanının değerlendirme imkanlarını ciddi ölçüde arttırmıştır. Tasarım, geliştirme ve imalat departmanlarındaki çalışanlar artık Kalite Bölümündeki ölçüm teknisyenlerini düzenli olarak ziyaret ediyorlar ve bilgisayarlı tomografinin sunduğu bütün hizmetleri istekli bir şekilde kullanıyorlar.

Şirket hakkında

Braun, elektrikli tıraş makinaları, diş fırçaları ve ev eşyaları ürünlerinde çok iyi bilinen bir üreticidir. KüreselProcter & Gamble işletmesinin bir üyesidir. P&G, 1960 yılından beri, araştırma ve geliştirme departmanında çalışan yaklaşık 1000 çalışana sahip üç yenilik merkezi dahil olmak üzere Almanya'da yaklaşık 20 yerde hizmet vermektedir. P&G'nin 80 ülkede, 138.000 civarında küresel bir iş gücü bulunmaktadır; bunların 15.000'i Almanya'da bulunur. Bu, Almanya'yı, Birleşik Devletler dışındaki en büyük P&G ülkesi haline getirmektedir. Şirket, Pampers®, Pringles®, Lenor®, Oral-B®, Duracell®, Wella®, Head & Shoulders®, Gillette®  ve Braun® dahil olmak üzere, yüksek kaliteye sahip ve önde gelen şirketlerden oluşan en güçlü portföylerden bir tanesine sahiptir.