Makineler Bile Esnektir

Volkswagen motor imalatında kalite denetimini hızlandırıyor

Chemnitz, Almanya'da bulunan Volkswagen Sachsen GmbH motor fabrikasında izleme ekipmanı, delik mastarları ve sürme mastarlar; ayrıntılı bir manuel ölçüm için bu aletler artık geçmişte kaldı. Günümüzde Carl Zeiss'ın sunduğu küçük ve dayanıklı koordinat ölçüm makineleri, imalattaki kalite denetimi için kullanılmaktadır. Yeni ürünler ve jenerasyonlara esnek bir şekilde adapte edilerek ciddi anlamda tasarruf sağlarlar. Aynı zamanda ölçüm makineleri hızlı bir şekilde hassas, ayrıntılı sonuçlar sunar.

Zorluk: imalat bölümünde esnek ölçüm

Chemnitz'de bulunan Volkswagen Sachsen GmbH'nin motor fabrikasında alet ve ölçüm teknolojisi planlamasından sorumlu olan Matthias Kurth şöyle belirtiyor"DuraMax gibi bir ölçüm makinesi tam olarak bütün ihtiyaçlarımızı karşılamaktadır.". Fabrika, motor parçalarının kalitesinden emin olmak için imalat sırasında rastgele ölçüm gerçekleştirmektedir. Şimdiye kadar, makinelerin hemen yanında bulunan parça biçimlerini ve boyutlarını denetlemek için bu kadar küçük ve dayanıklı bir koordinat ölçüm makinesi mevcut değildi. Operatörler gözlem ekipmanı ve diğer elle tutulan aletleri kullanmaktaydılar. Bu da, her bir yeni ürün nesli veya çeşidi ile ölçüm aletlerini değiştirmek veya dönüştürmek anlamına gelmekteydi. Ayrıca süreç, kullanıcının tecrübesine ve performansına dayalı olduğu için zaman alıcıydı ve hatalara açıktı.

Burada zorluk, ölçüm aletleri için doğrudan bir imalat ortamında kullanılabilecek benzer bir alet bulmaktı.

Çözüm: küçük ve dayanıklı bir koordinat ölçüm makinesi

Günümüzde, esnek ve programlanabilir DuraMax 3D koordinat ölçüm makineleri süreç içi rastgele ölçmeler için kullanılmaktadır. Bu, Volkswagen Sachsen'in bütün önemli motor parçalarının imalatını desteklemesine olanak sağlamaktadır.

Ancak, küçük ve dayanıklı DuraMax'ın piyasaya çıkışı ile Chimnetz'deki motor fabrikası, koordinat ölçüm teknolojisini doğrudan imalat bölümündeki ölçüm istasyonlarına taşıyabilmiştir. . Sistem yalnızca bir metre karelik bir alanı kaplamaktadır. Buna ek olarak DuraMax, 18-35 derecelik sıcaklıklarda çalışmaktadır, toza dayanıklıdır ve yalnızca bir elektrik fişine ihtiyaç duyar.

Fayda: daha hızlı ve daha doğru ölçümler

Duramax'ın Chemnitz motor fabrikasına getirdiği en büyük fayda: birkaç farklı ölçüm aleti yerine tek ölçüm makinesi ile gerekli ve ihtiyaç duyulan motor parçalarının tek seferde ölçülmesi ve dizayn edilmesidir.

Üstelik ölçüm sonuçları, öncesine kıyasla çok daha ayrıntılı, doğru ve güvenilirdir ve ölçüm laboratuvarlarından gelen sonuçlarla daha iyi bir şekilde kıyaslanabilir.

Chemnitz motor fabrikası imalat tesislerinde şu anda 14 adet DuraMax makinesini kullanmaktadır. Kurth, "Bu, maliyetleirimizi düşürmemize olanak sağladı," şeklinde belirtiyor. "Ayrıca kapasitelerimizi, süreç şeffaflığımızı ve üretimimizi arttırmaktayız. Bu yüzden değer yaratımı baz alan bir sürece önemli bir katkı sağlıyoruz; hem de Volkswagen'in yüksek seviyedeki kurumsal hedeflerine tam olarak bağlı bir şekilde"

Şirket hakkında

Merkezi Wolfsburg, Almanya'da bulunan Volkswagen, dünyada öncü olan araba üreticilerinden bir tanesidir. Süreç ve ürün kalitesi, şirketin en önemli amaçları içerisindedir. The Chemnitz engine factory of Volkswagen Sachsen GmbH'nin Chemnitz motor fabrikası, esnek ölçüm teknolojisinin doğrudan imalat bölümünde kullanılması açısından bir öncüdür. Chemnitz'de çalışan 1150 personel her gün 3000 adet dört silindirli gaz ve dizel motoru ve 4000 adet dengeleyici transmisyon üretmektedir.