Ölçüm Verilerini Saklayın ve Yönetin

Volkswagen, metroloji altyapısını standartlaştırmak için Carl Zeiss'ın Ana Kontrol Merkezi'ni (Master Control Center) kullanmaktadır.

Chemnitz, Almanya'da bulunan Volkswagen Sachsen GmbH motor fabrikasındaki üretim müdürleri, standartlaştırılmış metroloji altyapılarından gurur duyuyorlar. Carl Zeiss, Hommel ve Mahr imzalı bütün ölçüm makinelerinin hepsi 2008'den beri Carl Zeiss'ın Ana Kontrol Merkezi (MCC) içerisindeki ağ ile birbirine bağlıdır. Faydaları, mevcut ölçüm programlarına uygulanabilirlik, genel tanıtım ve ölçüm makinelerinin düşük servis ihtiyacıdır.

Durum

Chemnitz'deki fabrikanın planlama bölümünde ölçüm planlamasından sorumlu olan Matthias Kurth şöyle anlatıyor: “Şimdiye kadar basılı ölçüm kaydına odaklanmıştık. Şimdi her bir yetkili kişi kendi bilgisayarlarından Ana Kontrol Merkezi (MCC) tarafından sunulan verilere erişebilir." Daha önceki kayıt bazlı sistemin sınırları bulunmaktaydı. Durumu anlatan Kurth sözlerine şöyle devam ediyor: “Ölçüm makinelerinin sayısı iki katına ulaştı" " ve artık optimize edilmiş bir veri yönetim sistemi arıyoruz." Carl Zeiss, MCC'yi sundu ve bu sistem daha sonra Ölçüm Kayıt Arşivi, İmalat Veri Alımı (PDA) ve Dahili Tanılama yazılım modülleri ile kuruldu.

MCC ile modüler yönetim

MCC, koordinat ölçüm makineleri (CMM), CNC programları yönetiminden ve ölçüm sonuçlarından daha fazlasını sunan modüler, web tabanlı bir kontrol sistemidir. Entegre edilmiş imalat verisi alım özelliğiyle, sonuçlar dahil olmak üzere hangi parçanın ne zaman ölçüldüğünü kontrol etmenize olanak sağlar. Ayrıca PDA MCC modülü, kullanılan yazılım ne olursa olsun (CALYPSO®, HOLOS® veya UMESS®) çalışana CMM kapasitesi hakkında bilgi verir. Görüntülemek için şemalar ve histogramlar kullanılabilir. Çalıştırma verileri bir grafik olarak veya Excel sayfası üzerinde görüntülenebilir. Veritabanının PDM/ PLM sistemlerine bağlantısı da ayrıca mevcuttur.

Chemnitz'daki VW fabrikasında kullanım

Chemnitz'de bulunan motor fabrikasını ziyaret ettiğinizde bu modüller ile MCC'nin neleri başarabileceğini kendi . Matthias Kurth, "16 koordinat ölçüm makinesinden sekiz tanesi doğrudan imalat ile ilgilidir," şeklinde konuşuyor. Bütün ölçüm makineleri kendi aralarında bir ağ içerisindedir ve MCC'ye bağlıdır. Bu, imalat, planlama ve kalite güvencesinde çalışan bütün yetkili personelin herhangi bir iş istasyonundan bütün MCC verilerine ulaşmasına fırsat verir. "Bu ölçüm kayıt veri tabanı, merkezi veri havuzuna erişimde bulunmamı sağlar," şeklinde belirtiyor Kurth. "Her şey, kağıda ihtiyaç duymadan çalışır ve uzun dönemli belgelerimiz de bulunmaktadır." Yönetim fonksiyonu, profesyonel veri yedeklemesinin yanı sıra ayrıca bütün ölçüm plan modifikasyonlarının izlenmesine de olanak sağlar. Bütün ölçüm makinelerindeki ölçüm planları, ölçüm kayıt veri tabanına kaydedilir ve hacimli kullanım için onaylanır. Bu da, yalnızca onaylanmış ve güncel ölçüm programlarının kullanıldığını garanti eder. Onaylanan ölçüm programları salt okunur dosyalardır ve yalnızca ölçüm planlarından sorumlu olan kişiler tarafından düzgün olarak düzenlenebilir ve eski haline döndürülebilir. PDA ve OBD yazılımı modülleri, Chemnitz'de etkin bir ölçüm makinesi yönetim sistemi sunar. Bu tür makinelerin operasyon durumuna erişim artık mümkündür. Bu da size, sıcaklık eğimlerinin yanı sıra ölçüm planlamasında önemli bir kriter olan kullanım seviyesini izlemenize olanak sağlar. Kullanım kılavuzlarının merkezileştirilmiş bir şekilde alımını ve genel metroloji teknik bilgisini sunan bir bilgi veri tabanı, mevcut MCC verileri ile çalışmanın sonucu olarak oluşturulmuştur. Yeni sistem, fabrikanın ortaya çıkardığı ilave personel masrafları olmaksızın, yüksek esnekliğe sahip imalatın sürekli artan taleplerini karşılamasına fırsat vermiştir.

Şirket hakkında

Volkswagen Sachsen GmbH, Volkswagen AG'nin hisselerinin yüzde 100'üne sahip olduğu bağlı şirketidir. Chemnitz'deki motor fabrikasında 1000'i aşkın personel çalışmaktadır. Her gün 3500 adet gazla çalışan dizel motor ve 3500 dengeleyici transmisyon üretmektedir. Yarısının imalat makinelerinin yanında kurulu olduğu on altı adet koordinat ölçüm makinesi bu çalışma ortamında kullanılmaktadır. Bütün CMM veri ve ölçüm programlarının yönetimi merkezi olarak organize edilmiştir; bu da bir ağ ve MCC ile yönetilmektedir.