Zamana Karşı Bir Yarış

Motor sporları tedarikçisi, ZEISS ölçüm teknolojisi sayesinde üretim hattındaki ölçüm zamanını düşürüyor

Yarışlar motor üreticilerinin omzuna yüksek miktarda yük yüklemektedir, bu ölçüm teknolojisi için de geçerlidir. Bu nedenle Pankl Racing Systems, Bruck'taki merkezinde neredeyse tüm manüel ölçüm ekipmanını ZEISS ölçüm makineleriyle değiştirdi ve ölçüm zamanında yüzde 80'e kadar tasarruf sağladı.

Zorluk: zorlu gereksinimler, karmaşık ölçümler

Pankl Engine Systems'taki Kalite Kontrol Birimi'nin Direktörü olan Mario Pichler Formula 1 motor sporu ekiplerinin motor parçalarına olan talebinin sürekli olarak arttığını açıklarken "Daha hafif, daha güvenilir ve daha kaliteli" ifadesini kullanıyor. Bu nedenle Pankl'daki mühendisler parçaları mümkün olabildiğince hafif, fakat pistteki çok yüksek güçlere dayanıklı olacak şekilde tasarlamakla görevlendiriliyor. Pichler "Ağırlık ve sürdürülebilirlik arasında genellikle ince bir çizge var" diyor.
Teknolojinin sınırlarını zorlamak için birçok ölçüm yapılması gerekiyor, bu sadece üretim süreci ile de sınırlı değil. Birkaç yıl öncesine kadar Pankl öncelikli olarak sürece dahil bu ölçümler için manüel ölçüm ekipmanı kullanmaktaydı. Pichler "Bu çok zaman alıyordu ve yüksek oranda çalışanların kabiliyetlerine bağlıydı" diye hatırlıyor.

Çözüm: süreç içindeki ölçümlerde otomasyon

Süreç içindeki ölçümleri hızlandırma ve bunları tekrar üretilebilir kılma hedefiyle Pankl ZEISS'ın DuraMax 3D koordinat ölçüm makinesini test etmeye karar verdi. Kompakt ölçüm makinesi mekanik titreşimlere ve sıcaklık dalgalanmalarına karşı hassas değildir, bu da onu üretim ortamında kullanım için ideal kılmaktadır. Metroloji mühendisleri aynı zamanda ZEISS CALYPSO ölçüm yazılımını tanımaktaydılar.
Pichler "ZEISS DuraMax bizim için yalnızca bir tak ve çalıştır opsiyonuydu" diyor. Ölçüm teknisyenleri mevcut ölçüm programlarını makineye aktardılar, ilk parçalar ölçüldü ve test işlemleri başladı. "Fakat, iki hafta içinde, ölçüm makinesi olmadan çalışmayı istememeye başladılar. Karar verilmişti: makine bizde kalacaktı" diyor Pichler.

Avantaj: ölçüm zamanında yüzde 80 azalma

ZEISS DuraMax koordinat ölçüm makinesi Pankl'ın ölçüm sürelerini yüzde 80'e kadar azaltmasına olanak sağladı. Örnek: bir biyeldeki konturların frezelenmesi. Test raporuna göre yaklaşık olarak 80 özelliğin ölçülmesi gerekmektedir. ZEISS DuraMax döneminden önce, çalışanlar bu işi yapmak için bir saat yirmi dakikaya ihtiyaç duymaktaydılar. Günümüzde, parça ZEISS DuraMax'a kelepçelenmekte ve cihaz bunu takiben gerekli tüm değerleri yalnızca 15 dakika içinde ölçmektedir. Süreçte çok sayıda adım bulunduğu ve örnek niteliğindeki ilk denetimler göz önünde bulundurulduğunda, bu Pankl için üretim aşamasında önemli tasarruflara yol açmaktadır.
ZEISS DuraMax'ın tanıtımı bir avantaj daha sağlamıştır: ölçüm makinesi üretim ortamında doğrudan kullanılabildiğinden Pankl, ürünlerinin kalitesi hakkında erken bir aşamada yüksek düzeyde kesinliğe sahip olmaktadır. Pankl ilk siparişinden itibaren dört adet kompakt ölçüm makinesi siparişi vermiştir.