Bütün Sistem Çözümleri

Otomotiv tedarikçisi IAC, teknoloji ölçümü ve dökümantasyonu için Carl Zeiss'a güvenmektedir.

Uluslararası otomobil üreticisine gelen bir sipariş, otomotiv tedarikçisi olan IAC Group'un becerilerine meydan okudu. ZEISS şirketi, ölçüm planlaması, programlama, ve dökümantasyonun yanı sıra, fikstürlere ve ekipmanlarına sahip, kullanıcı dostu bir ölçüm makinesi ve Romanya'da bulunan servis hizmetlerinden oluşan bütün bir sistem ile firmayı desteklemiştir.

Durum

Uluslararası otomobil üreticileri adına şirket, araçların dış ve iç kısımları için sistemler ve bileşenler üretmektedir. Kalite denetiminin tam olarak belgelendirilmesi, IAC'de hayatın gerçeğidir.

Yüksek beklentiler

2010 yılında IAC, yeni bir model için aralarında kontrol paneli, orta konsol ve kapı paneli olmak üzere yaklaşık 100 bileşenin tasarımını ve üretimini içeren bir sipariş aldı. Tasarımlar, Basildon, Birleşik Krallık'ta bulunan kalitesi kanıtlanmış IAC tesisinde yaratıldı. IAC, üretimin 2012 yılının başında Romanya'da yapılmasını planladı.

Bir unsur özellikle dikkat çekmekteydi: Ölçümlerin dokümantasyonu, müşteri tarafından talep edilen formatta nasıl yapılacaktı? Standart ölçüm yazılımı çözüm değildi.

ZEISS, ölçüm makinesi, aksesuar ekipmanı, yazılım ve cihaz ile ilgili otomotiv tedarikçisinin taleplerini yerine getirdi ve böylece bir pilot projenin temellerini oluşturdu.

İleriyi düşünmek

Müşteri, dikkatli bir şekilde tanımlanan ve numaralandırılan ölçüm noktalarından önce kalite planlamasını zorunlu kıldı. Dört yada beş geliştirme ve koordinasyon adımlarının her birisinde ölçülmüş noktaların uygun bir şekilde adapte edilmesi gerekti.

IAC, ZEISS yardımıyla yeni bir süreci uygulamaya koydu. Basildon'daki boyutsal mühendisler artık ölçülmüş olan noktaları, bir ürünün ilk taslağında belirtmektedirler. İlgili toleransları ve müşteriye özel numaralandırmayı doğrudan CAD modeli içerisinde belirtmektedirler. Gigatronik'ten alınan ek bir araç, CATIA'ya noktaları girebilmelerine fırsat sağladı. Son olarak IAC müşteri ile planlamayı koordine etmektedir.

Üç süreç

" Ölçülmüş verilere sahip olan CAD modeli, üç işlem için bir temeli oluşturmaktadır," IAC Group için satın alma kalitesi denetiminden sorumlu olan Roger Douven sistemi bu şekilde açıklamaktadır. "İlki kenetleme ekipmanı için, ikincisi ölçüm programının oluşturulması ve üçüncüsü ise dökümantasyon içindir." Kenetleme ekipmanı, ölçüm için her bir iş parçasını, otomobil üzerine olacak olan konuma sabitlemek amacıyla kullanılmaktadır. Ölçüm programını oluşturmak - CALIGO ölçüm yazılımı ile çevrim dışıdır - ayrıca işlemin başlangıcında CAD modelinde belirtilen ölçüm noktalarına dayanmaktadır. Ölçüm teknisyenleri programlama için gerekli olan vaktin yüzde 60-70'ini tasarruf etmişlerdir çünkü artık en baştan başlamak zorunda kalmamışlardır. Ayrıca, CAD modelindeki ölçüm noktası planlaması tek bir hedefi amaçlamaktadır. Carl Zeiss'ın PiWeb yazılımını kullanarak dökümantasyon için bir temel sağlamaktadır. Her bir ölçümden sonra ölçüm sonuçları dökümantasyon yazılımının merkezi veri tabanına otomatik olarak transfer edilmektedir. Bu projede sonuçlar Carl Zeiss'in CARMET II ölçüm makinesinden gelmektedir. En sonunda PiWeb otomatik olarak bütün bu verileri standart hale getirilmiş belgeler içinde birleştirmektedir. Carl Zeiss CARMET 3 boyutlu koordinat ölçüm makinesini, tecrübesi olmayan kullanıcıların sistemi öngörüyle kullanabilmeleri için hazırladı. Eğer herhangi bir sorun olursa, Carl Zeiss çalışanları yardıma hazırdır.

IAC Group Hakkında

IAC Group, araba iç kısımlarında kullanılan bileşenler ve sistemler için öncü bir uluslararası tedarikçidir. Group'un müşterileri arasında çok iyi bilinen araba üreticileri bulunmaktadır ve IAC bunlar için çok geniş yelpazede iç kısım bileşenleri ve sistemleri sunmaktadır. Şirketin 15 ülkede 76 üretim tesisi bulunmaktadır. Şirketin merkezi Lüksemburg'da bulunmaktadır.