Prob Takımı İncelemesi

GM prob takımlandırma dizaynını ve imalat süresini yüzde 40 oranında azaltmaktadır

GM Dökme Motor ve Transmisyon Merkezi bir kaç senedir ZEISS CMM'leri (koordinat ölçüm makineleri) ile parçaları başarılı bir şekilde denetlemektedir. Şimdi, Kuzey Amerika'daki tesislerinde üzerinde çalıştığı yeni bir proje için CMM'lerde kullanılacak olan özel prob setlerinin tasarımını ve imalatını hızlandırma ve bunu dünyaya yayma yollarını aramaktadır. GM, Carl Zeiss'ın Prob Seti Sistem Yaratıcısı ve yeni ThermoFit Pro bileşenlerini kullanarak, esnek prob takımı sistemlerinden ve prob takımlarının simülasyonlarından yararlanarak gelişmiş bir prob yıldızı işleme dönemine giriş yaptı.

Zorluk: işleme tasarımında daha fazla kontrole ihtiyaç var.

GM Dökme Motor ve Transmisyon Merkezi'ndeki CMM ve ölçü aleti mühendislik grubu, yeni nesil 4 silindirli V8 motorları için bütün Kuzey Amerika kalite denetim laboratuvarlarını desteklemekten sorumlu olan 10 kişilik CMM programlayıcısı ve mühendis ekibidir. ABD'de, Meksika'da ve Kanada'daki çeşitli imalat tesislerinde bulunan ve çoğunluğunu ACCURA'ların, ve PRISMO'ların oluşturduğu yaklaşık 150 ZEISS CMM'si bu proje için kullanılmaktadır. Bu ekip yeni proje için CMM prob takımlarını tasarlamakta ve denetim programlarını yazmaktadır. Bütün tesislerde parçaların yeniden imal edilebilirliği üzerinde daha fazla kontrollü, işleme için daha kısa tasarım ve imalat süresini ve ürün değişiklikleri için basit ve hızlı işleme modifikasyonlarını amaçladılar.

Çözüm: esnek prob takımı sistemleri ve prob takımı simülasyonları

Carl Zeiss'ın metroloji bölümünün bir parçası olan Carl Zeiss 3D Automation, GM Dökme Motor ve Transmisyon Merkezini ilk olarak 2010 yılında ziyaret etti ve rotatif bağlantı sistemlerine sahip yeni prob sistemlerini sundu. GM, termal dengeyi ve karbon tüp tasarımını beğendi ancak uzaktaki denetim laboratuvarlarında daha fazla kontrol için sabit makineli uzantılar aramaktaydı. Ayrıca olası bir prob konfigürasyonu için bir çeşit değiştirilebilirlik de aramaktaydı. Bu yeni nesil projesi için satın alınan CMM'ler, belli bir parçanın yaşam döngüsüne özeldi. Ürün hattına göre yaşam döngüsü 5,10 veya daha fazla olduğu için, daha dayanıklı ve potansiyel anlamda proje sonunda yeniden kullanılabilecek olan prob sistemleri istediler. GM ile işbirliğine girdikten ve prob takımlarının test edilmesinden sonra Carl Zeiss 3D Automation, 2011 yılında ThermoFit adındaki yeni nesil prob takımı aletinin geliştirmesini tamamladı ve bunu piyasaya sürdü.

GM Dökme Motor ve Transmisyon Merkezi ilk ThermoFit modüllerini Haziran 2011 tarihinde kullanmaya başladı. Yeni ürün serisi, GM'in, CAD içerisinde yapılan tipik özel tasarlama olmadan CALYPSO prob takım simülatörünü kullanarak en karmaşık prob takım sistemini oluşturmasına olanak sağlamaktadır. Yalnızca eşdeğer açı değerlerini seçerek kapsamlı destek takozları yazılım içerisinde değiştirilerek istenilen açıya ulaşılabilir. Gerçek açı blokları daha sonra yarı işlenmiş parçalardan hızlı bir şekilde üretilebilir. Tamamlanan destek takozları Cari Zeiss tarafından işlenebilir veya eğer istenirse, yarı işlenmiş parçalar stokta mevcut olduğu sürece kendi imalat bölümü tarafından işlenebilir. Her bir parça, kolay belgeleme ve yeniden sipariş için bir ZEISS parça numarası alır.

Herhangi bir CAD mühendisi veya çizimine ihtiyaç duyulmaz ve her şey, Prob Seti Sistem Yaratıcısı içerisindeki kendi uygulama mühendisi tarafından yapılabilir. GM Dökme Motor & Transmisyon Merkezi'nde bulunan baş imalat mühendisi Craig Wegienka şöyle yorumluyor: “ ThermoFit Pro modüllerini kullanan CALYPSO simülasyonunun ve Prob Sistem Yaratıcısının gelişiminden oldukça memnunum." "Projemiz için bütün blok seti ve kafa işlemesi oluşturmak amacıyla Prob Takımı Sistem Yaratıcısını kullanabildim. İşlemeyi doğrulamak için CALYPSO'da her bir sonda konfigürasyonunu simüle ettim. Simülasyon, bütün işleme sisteminin doğru bir şekilde çalışacağını gösterdi.”

Fayda: daha kısa işleme tasarımı ve imalat süresi

Craig şöyle devam ediyor:

“Bütün bu seçenekler ve kullanım kolaylığı prob tasarımı ve imalat süresini yüzde 40 oranında azaltmaktadır". “Yalnızca zaman kazanmamıza yardımcı olmuyor, ayrıca paradan da tasarruf etmemize fırsat tanıyor çünkü değişiklik olduğunda prob parçalarını atmamıza gerek kalmıyor.”

Parçaların Bangalore'den, Şangay'dan, Detroit'ten veya Sao Paolo'dan gelmesi fark etmeksizin, GM'in aynı kalite sonuçlarına sahip bir şekilde ürünlerini yeniden imal edebilme garantisi, çeşitli çalışan beceri seviyeleri veya yedek parçaların mevcudiyeti imalat gecikmelerine sebep olduğu için büyük bir zorluk olmaktadır. Ve ürün tasarımı değişiklikleri, belge değişikliklerinin yanı sıra program ve prob aleti modifikasyonunu gerektirmektedir. GM artık, kalite kontrol programlarını küreselleştirmek, ürünün piyasaya çıkış süresini kısaltmak ve ayrıca hızlı bir şekilde herhangi bir ürün değişikliğine adapte olmak için ThermoFit modüllerine ve CALYPSO Prob Takım Yaratıcısına güvenebilir.

Şirket hakkında

Merkezi Pontiac, Michigan'da bulunan GM Dökme Makine ve Transmisyon Merkezi (Casting Engine and Transmission Center), ZEISS CMM'leri (koordinat ölçüm makineleri) ile parçaları denetlemektedir ve Kuzey Amerika'daki bütün tesislerindeki projeler için CMM'ler üzerinde kullanılan özel prob takımı sisteminin tasarımını ve imalatını küresel hale getirmiştir.