Daha Az Tüketim, Daha Fazla Güç

Bosch, Carl Zeiss'ın ölçüm teknolojisi ile güç üreteçlerini denetlemektedir.

Isıtmalı koltuklar rahatlık sunarken bir navigasyon cihazı size yolu gösterir: arabalardaki elektronik sistemler artık bir lüks değil. Yakıt tüketimi bununla birlikte azalsa da, güç üreteçlerinin daha etkin bir hale gelmesi gereklidir. Bu da, Stuttgart'taki Robert Bosch GmbH fabrikasında imal edilen tırnaklı sistemler ile sağlanır. Şirket, imalatta en iyi kalite güvencesini garanti altına almak için artık Carl Zeiss'ın DuraMax koordinat ölçüm makinelerine güvenmektedir.

Zorluk: karmaşık geometriler

Basitçe anlatmak gerekirse, bir tırnaklı sistem ortasında bir delik olan ve yukarıya doğru bakan altı ya da sekiz kancalı dişe sahip, yumruk büyüklüğünde bir metal parçasıdır. Her bir motorlu taşıtta güç sağlayan jeneratörlerin veya alternatörlerin önemli bir parçasını oluşturur. Ne yazık ki düz bir yüzeye sahip değildir, dişleri sadece simetriktir ve neredeyse dik kenarlara sahiptir. Kalite denetimi için bir zorluktur ve geçmişte 10 adede kadar farklı ölçüm aleti kullanılmıştır. Gelişigüzel yapılan ölçümler çok fazla zaman almaktaydı ve hatalara karşı duyarlıydı. Yüzde 30 daha fazla güç sağlayan ve Bosch'da imal edilen en yeni tırnaklı sistem ile beraber ortaya büyük bir sorun çıktı: parçalar, manuel ölçüm ekipmanı ile bile denetlenemeyecek özelliklerin olduğu şekillere sahipti.

Çözüm: doğrudan imalat bölümünde bulunan koordinat ölçüm teknolojisi

Günümüzde iki adet Carl Zeiss Industrial Metrology (IMT) DuraMax ölçüm makinesi, en iyi kalitenin elde edilmesini garanti eder. Bosch'daki metroloji metodolojisi geliştirme departmanı üyesi Uwe Kasten şöyle yorumluyor: "Bu koordinat ölçüm makineleri olmadan yeni tırnaklı sistemi ölçüm fırsatına bile sahip olamazdık." "Bu ölçüm makinesi 2008 Control Show'da tanıtıldığında, neyi istediğimizi tam olarak biliyorduk." İmalat bölümünde kullanım için güvenilir bir makine, gerekli toleranslar için yeterli ölçüde doğru veriler sunuyor ve ekonomik. Farklı sunucuları ve çeşitli test ölçümlerini kıyasladıktan sonra Bosch, Kasım 2008'de bir tanesi tırnaklı sistem imalatında ve diğeri de delme ve biçimleme aletlerinin ilk denetiminde kullanılmak üzere iki DuraMax makinesine yatırım yaptı.

Müşteri faydaları: daha fazla kalite ve dayanıklılık

İmalat hala koordinat ölçüm makineli seri denetime tam olarak geçmemiştir. Ancak, imalat bölümündeki koordinat ölçüm teknolojisinin potansiyeli açıktır: yarım gün yerine, ölçüm sonuçları yalnızca altı dakikada hazır olmaktadır. Taşıyıcı üzerinde yapılan küçük bir modifikasyon ile çalışanlar, en sonuncusu da dahil olmak üzere 37 farklı tırnaklı sistemin hepsini güvenilir bir şekilde denetleyebilmektedirler. Ayrıca, operatör etkisi neredeyse ortadan kaldırılmıştır ve çalışanlara ölçüm işlemi için gerek duyulmamaktadır; yani diğer işlere odaklanabilmektedirler. Uwe Kasten bu durumdan çok memnun. Gelecekte seve seve Carl Zeiss ortaklığını daha geniş alanlara yayabilir. Bütün Robert Bosch GmbH tesislerini kapsayacak bir CALYPSO yazılımı kullanıcı gününü organize edebilir.

Şirket hakkında

Stuttgart'taki Robert Bosch GmbH fabrikası yıllık 16,5 milyon tırnaklı sistem imal etmektedir. Dünya çapında bulunan bütün Bosch jeneratör fabrikalarına teslim edilirler ve alternatörlere eklenirler. Tırnaklı sistem imalatı, 40 yılı aşkın bir süredir Stuttgart fabrikasının sorumluluğundadır. Alternatör imalatının diğer alanları, İngiltere, İspanya, Brezilya, Güney Afrika ve Hindistan ülkelerine dağıtılmıştır. Yalnızca tırnaklı sistemler Stuttgart'ta imal edilmektedir çünkü ilgili alet yapımına ilişkin delme teknolojisi diğer tesislere dağıtılamamaktadır.